Kauza Koněv: Výrok ruského ministra byl urážlivý, soudí Hamáček

Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij promeškal příležitost mlčet, jeho komentář byl zbytečný a urážlivý, řekl v dnešním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Reagoval tak na výroky ministra Medinského vůči starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09).

Při kritice vedení pražského obvodu za záměr odstranit památník ruského maršála Ivana Koněva v pátek Medinskij přirovnal Koláře k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. 

"Myslím, že mu (Medinskému) do toho nic není a takové výroky na Českou republiku a volené představitele, byť samosprávy, jsou zbytečné a celou věc komplikují," uvedl Hamáček.

"(Ministr zahraničí) Tomáš Petříček už řekl, že by omluva pana ministra kultury tu věc vylepšila nebo byla posunem. Jestli to bude formou předvolání ruského velvyslance, proč ne. Myslím, že si mají, co říci," dodal. Hamáček řekl, že ho zároveň fascinuje, že v Praze je v létě 2019 největším problémem Koněvova socha.

"Český stát má požadovat omluvu, protože je to vyjádření reprezentanta ruské vlády a to vyjádření je nepřijatelné. Myslím si, že je v našem zájmu, abychom se chovali standardně a řekli, že toto si nenecháme líbit. Je věcí každého národa, jaké pomníky staví, jaké pomníky nechce mít. Není možné, aby naši volení zástupci byli obviňováni, že jsou fašisté jen proto, že mají nějaký názor. Je potřeba, aby s námi jednala i velmoc důstojně tak, jak se to sluší vůči nezávislému státu," poznamenal předseda ODS Petr Fiala.

.@P_Fiala navrhl v @OtazkyVM elegantní řešení “causy Koněv”: ať vláda přestane dělat mrtvého brouka, ať se do věci vloží MO @ObranaTweetuje a ať se dohodne s MČ @Praha6 na převzetí pomníku a jeho přesunu na některý z vlastních pozemků. Už to totiž není “jen” komunální záležitost.

— Jan Zahradil (@ZahradilJan) September 8, 2019

K omluvě Medinského vyzvali také bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší poslanec Ivan Gabal, bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval a někdejší velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.

V otevřeném dopise ruskému ministrovi uvedli, že považují jeho vměšování do debaty Čechů ohledně Koněvovy sochy za nepřijatelné, protože mu to nepřísluší. "Účelově lživé a odporné použití příměru k NSDAP bohužel dokazuje, že se rétorika některých představitelů Vaší země od stalinských dob příliš nezměnila. Také tento fakt nás utvrzuje v tom, že si o svých záležitostech musíme a budeme rozhodovat sami," uvedli bezpečnostní experti v dopisu, který má ČTK k dispozici.

Kolem Koněvova památníku v pražské Bubenči panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v pravidelné poškozování sochy, v pokusy památník ohradit a v demonstrace. Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu, starosta chce sochu přestěhovat jinam. Podle ruského velvyslanectví je postup Prahy 6 zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.

Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce.

Vysvětlující tabulky jsou podle Hamáčka dostačující. Na bourání pomníků je pozdě, míní. "Teď bourat Koněva, tak kde to skončí? Začneme se nově dívat na husity? Nějaký nový výklad, budeme bourat Jana Žižku na Vítkově? Nebo začneme diskutovat o tom, jakou roli hrál Karel IV. ve vztahu k židům? Že organizoval nebo schvaloval pogromy, tak budeme přejmenovávat univerzity?" uvedl Hamáček.

Oba politici se ale shodli, že o budoucnosti sochy mají rozhodnout lidé žijící v Praze 6, například v referendu.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Petr Fiala (ODS) maršál Koněv Osvobození Ondřej Kolář (TOP 09) Velvyslanectví Rusko Praha Tomáš Petříček Česká republika Petr Pavel

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy