KOMENTÁŘ | Blatný doplatil na spolčení s ďáblem, před nímž jako občan varoval. Babiš nesnese vzdor

Totalitní praktiky se vracejí v přímém přenosu. Kdo má jiný názor, musí odejít. Odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného je závanem minulých rudých časů. A premiér Andrej Babiš, který se měl zaplést s STB a z kapsy mu vyčnívala stranická knížka KSČ, dokázal, že mu nejsou cizí ani více jak třicet let po Sametové revoluci. Bývalý šéf resortu nepřišel o křeslo kvůli mnoha přešlapům, ale z úřadu mizí, protože se vymezil proti ruské necertifikované vakcíně Sputnik V, do níž se zamiloval prezident Miloš Zeman. A s ním ministerský předseda do názorové vřavy nepůjde. Navíc hnutí ANO špiní Faltýnkova kauza, a tak je nutné pozornost odvrátit jinam.

Pokaždé, když hnutí ANO tone v problémech, opouští vládu ministr zdravotnictví. Stačí se pozastavit u 21. září loňského roku. Tehdy započal Krajský soud v Brně, který projednával údajnou korupční aféru Stoka, do níž se měl zaplést i bývalý komunální politik a také exradní městské části Brno – střed Jiří Švachula. Premiérovi Andreji Babišovi bylo hned jasné, že média budou plna zmíněné kauzy a hnutí ANO, které na politickou scénu vstupovalo v roli andílka, jenž je alergický na korupci, se bude propírat. A tak velký boss hned v osm hodin ráno odvolal tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a tisk i veřejnost už nic jiného nezajímalo.

Premiér by v první řadě  měl odvolat sám sebe

A historie se se opakuje znovu. Jako by Babiš měl v šuplíku uschovaný stejný scénář, na němž jen přepsal jména a obsazení. Sotva se rozjíždí další stranický malér, v němž hraje hlavní roli vlivný I. místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se svým diářem plným poznámek o propojení politiky a byznysu, tak Babiš opět zacílil na resort zdravotnictví. Exšéfa Jana Blatného si vzal jako svého rukojmího, neboť tušil, že kolem Faltýnka není vše v pořádku. A tak mu začal posílat vytýkací dopisy, ale stále tvrdil, že jej v březnu odvolat nehodlá, poté připustil, že možná duben bude měsícem, kdy dá resortu vale. Babiš čekal, až atmosféra kolem Faltýnka zhoustne, a poté se rozhodl vypoklonkovat Blatného, čímž se opět pozornost rozměnila.

Premiér Babiš si počíná jako diktátor, není schopen sebereflexe. Kdyby uměl uznat své chyby, musel by v první řadě odvolat sám sebe. Téměř třicet tisíc zemřelých na covid-19 jdou za ním. Je ministerským předsedou a loni na jaře se přihlásil k osobní odpovědnosti. Jednoznačně selhal, koronavirovou krizi nezvládl, mnohdy neposlouchal odborníky a dal přednost politické linii. Ze scény by tak měl zmizet on. Ano, Jan Blatný jistě nevejde do dějin jako expert, který na konci temného tunelu rozsvítil světlo. Dopustil se mnoha přešlapů: souhlasil s prosincovým rozvolněním, upadl do podezření, že má blízko k dezinformátorům, když tvrdil, že do úmrtí na covid-19 počítáme i oběti autonehod, anebo nevysvětlil, proč odvolal hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Rovněž v lednu podcenil agresivní britskou mutaci. Také se ztrapnil příšernou reklamou na očkování, kterou o třídu předčila i prvorepubliková propagace mýdla Jelen. Pokud by zmíněné nedostatky stály za jeho koncem v ministerském křesle, šlo by o logický, relevantní krok. A nikdo by se nemohl divit.

I přes mnoho záporů nebyl Blatný loutkou, která by vše poslušně premiérovi odkývala, jako ministři Hamáček či Schillerová, kteří jsou na Babišovi závislí, neboť odborně by nikdy nemohli prorazit. A tak zvolili patolízalství. Exšéf zdravotnického  resortu je v první řadě lékařem a od svého jmenovaní zdůrazňoval, že nepřišel dělat politiku, což se mu nakonec stalo osudným. Jako lékař nemohl dovolit, aby se lidem očkoval ruský Sputnik V, který neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Správně odmítal riskovat zdraví svých spoluobčanů a plést do boje o životy politiku. Tady se choval zodpovědně a dodržoval pravidla. Jednal, jako by na sobě měl bílý lékařský plášť a nikoli vyžehlený oblek s kravatou.

Unavený stařec jménem Miloš Zeman, který si myslí, že Česká republika je gubernií Ruské federace, však trval na svém, i když Západ několikrát opakoval, že uvedená očkovací látka ani na trhu už není nutná, neboť k dispozici je řada firem, jejíž vakcína je anebo v krátké době bude schválená. Zeman vsadil, že si Babiš nemůže hradního pána rozhádat. Moc dobře si uvědomuje, jak moc jej hlavně po volbách bude potřebovat, když už nyní prohrává v předvolebních preferencích s aliancí Pirátů a hnutí Starostů a nezávislých. Jeho podporu bude při vyjednání kolem nové vlády potřebovat. A tak se nyní bude prosazovat necertifikovaná vakcína Sputnik V, po jejíž aplikaci měla argentinská hlava státu Alberto Fernandéz pozitivní antigenní test na covid-19.

Pozice nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, který byl za normalizace rovněž členem KSČ, bude nesmírně složitá. Mnozí experti mu vyčítají, že nekolegiálně vzal post a nepodržel Blatného. Například ve školství se nenašel žádný Arenberger, který by šel proti ministru Robertu Plagovi. Navíc je jasné, že nový šéf půjde na ruku Zemanovi. Jeho přízeň si zajistil už před časem, kdy na rozdíl od Blatného neodvrhl ruskou vakcínu Sputnik V. Po hematologovi opět nepřichází žádný epidemiolog, ale dermatolog a venerolog, u něhož nehrozí, že by se dvěma mocným mužům vzpíral.

Vrací se doba, kdy se opět vyplácí držet ústa a krok

A to je pro Zemana a Babiše klíčové. Vrací se prostě doba, kdy se zase vyplácí držet ústa a krok. Navíc ožívají časy prověřených stranických kádrů. Dosavadní ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady byl totiž za hnutí ANO v roce 2018 zvolen poslanci do Rady Českého rozhlasu, dříve byl jeho nominantem před sněmovními volbami v roce 2017. Babiš tedy vybral člověka, který nebude dělat problémy a pozvolna se bude snažit Čechy za Zemanova potlesku přesvědčit, že Sputnik V je dobrý a na nějaké certifikaci tak moc přece nesejde. A Babiš má jistotu, že Arenberger v minulosti proti němu nepodepsal jako Blatný petici, aby kvůli své minulosti odstoupil, jak vyzýval spolek Milion chvilek pro demokracii. Mít loajální lidi ve vládě je nyní pro šéfa Strakovy akademie k nezaplacení. Babiš zkrátka nesnese vzdor.

Exministr totiž není jediným, který se kvůli své neposlušnosti musel loučit. Podobně dopadl i zmocněnec vlády pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, který nesouhlasil, aby kabinet kvůli tendru na nový blok jaderné elektrárny oslovoval ruský Rosatom. Babiš šel však do sebe, zatímco Míl se o svém konci dozvěděl z tiskové konference na ČT 24, tak Blatnému dovolil, aby si odchod oznámil sám, neboť do poslední chvíle nenašel odvahu svůj verdikt oznámit. Premiér je přeborníkem se proměnit v paní Columbovou, když se má zachovat státnicky.

Pro Andreje Babiše není výměna ministra ale dobrou zprávou. Opět prokázal, že není krizovým manažerem, ale rozhoduje se na základě pokynů prezidenta Zemana a jeho proruského okolí. Ministerský předseda během třináct měsíců trvající pandemie vyměnil už čtvrtého ministra v čele resortu zdravotnictví. Neustálé rotace vysílají jasný signál, že současný nejdůležitější úřad v zemi je nestabilní a podléhá chaosu a zmatku.

Blatný, byť zdůrazňoval, že není politikem, paradoxně nakonec mezi lidi zasel velkou nedůvěru k politikům. Ještě včera večer tvrdil, že o žádném chystaném odvolání neví a premiér mu prý ani nic neavizoval. Přitom už moc dobře věděl, že je mužem na odstřel. I když se před svým nástupem proti Babišovi vymezoval, nakonec se mu zcela podvolil a hrál podle jeho not až do samého závěru. Kdyby na úterní tiskové konferenci řekl, že jeho vládnutí na ministerstvu po necelém půl roce končí, odcházel by jako morální vítěz, jemuž je cizí dělat z veřejnosti hlupáky. Bohužel na nějaký vzdor mu už nezbyly síly.

Jan Blatný, který jako občan vyzýval Babiše, aby odstoupil, už ví, že šéf kabinetu představuje ďábla, s nímž se člověk nikdy nedohodne a vždy si prosadí svůj pekelný plán bez ohledu na okolnosti. Sám jako občan před ním přitom varoval. Když dostal od ministerského předsedy nabídku, měl ji odmítnout. Rozumný člověk přece musí vědět, jak dopadne spolupráce s mužem, jehož minulost zneklidňuje všechny demokraticky a svobodně smýšlející lidi. Blatný se o svém omylu dokonale přesvědčil a jeho odbornost tím může i utrpět. Babiš zase ukázal, že u něj se musí poslouchat a pluralita u něj nemá místo. Se starými časy se prostě nerozešel. A to se píše rok 2021...

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.
Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987. Komentář

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

Více souvisejících

komentář Jan Blatný Andrej Babiš politika Vláda ČR ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Evropská velkoměsta denně čelí nadměrné dopravě

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024

Nekonečné čekání v koloně někdy zažil snad každý řidič. Určitě tedy znáte ten pocit, kdy se za běžných okolností dvacetiminutová cesta změní v hodinové popojíždění po metrech. V takové situaci si možná říkáte, jestli by nebylo rychlejší jít pěšky. Zejména ve velkoměstech se dopravní zácpy staly každodenní realitou. Zjistěte, ve kterých evropských městech stráví řidiči v kolonách nejvíce času.

před 17 minutami

před 19 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

J.D. Vance, Marco Rubio

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí

Americký viceprezident JD Vance se nakonec rozhodl neuskutečnit plánovanou návštěvu Izraele. Dle informací serveru Axios důvodem nebyly oficiálně uváděné „logistické potíže“, ale obavy z toho, že by cesta mohla být vnímána jako podpora aktuálně rozšiřované izraelské vojenské operace v pásmu Gazy. USA se přitom v posledních dnech snaží o prosazení příměří a dojednání dohody o propuštění rukojmích.

před 2 hodinami

Donald Tusk

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska

Polský premiér Donald Tusk v pondělí varoval, že následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska. Jeho slova zazněla krátce poté, co byly zveřejněny výsledky těsného prvního kola prezidentských voleb, které zemi směřují k rozhodujícímu druhému kolu, jež proběhne 1. června.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí

Donald Trump, současný prezident Spojených států, ztrácí trpělivost s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedl finský prezident Alexander Stubb po dlouhém rozhovoru s americkým lídrem. Stubb zároveň varoval, že rozhodování o budoucnosti Ukrajiny nesmí probíhat bez účasti prezidenta Volodymyra Zelenského, a naznačil, že v americkém Kongresu může být brzy představen balík sankcí, který by zásadně podkopal ruské hospodářství.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas

Americký prezident Donald Trump se chystá v pondělí vést důležité rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci nového pokusu o ukončení války na Ukrajině. Očekávaný telefonát s Putinem, který potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, má podle informací státní agentury RIA Novosti proběhnout v 17 hodin moskevského času, u nás bude o hodinu dříve.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny

Evropská závislost na intenzivním modelu živočišné výroby, známém jako velkochov, přináší nejen hospodářské výzvy, ale i vážné důsledky pro životní prostředí, společnost i veřejné zdraví. Autoři Lourenzo Fernández-Prieto a Daniel Lanero Táboas z Univerzity v Santiagu de Compostela v nedávno zveřejněné analýze upozorňují, že Evropa musí přehodnotit svůj přístup ke živočišné výrobě, pokud chce zabránit dalším krizím a zajistit udržitelnou budoucnost.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

před 6 hodinami

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

před 7 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

před 7 hodinami

Brexit, ilustrační foto

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi

Donald Trump už několikrát dokázal, že umí vrátit úder svým kritikům, a to i v případě, že jde o slavné osobnosti. Aktuálně se ostře opřel do legendárního rockera Bruce Springsteena, který vyjádřil obavy o USA na jednom z koncertů ve Velké Británii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy