KOMENTÁŘ | Zemanovi je smířlivost cizí. Měl by si u královny předplatit lekce státnosti

KOMENTÁŘ – Jedovatou a štiplavou rétoriku si neodpustil ani ve sváteční čas. Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství hystericky zaútočil na opozici i novináře, kteří si dovolují upozorňovat, že vládní orchestr hraje falešně. Zcela nekriticky vyzvedával kabinet, jenž zemi během koronavirové pandemie uvedl do chaosu a zmatku. Hlava státu už má problémy rozeznat realitu od fikce.

Polarizovat národ je jeho koníčkem. Prezident Miloš Zeman si ani ve vánočním poselství neodpustil rýpnutí do opozice i novinářů, kteří si v době koronavirové krize dovolují tvrdit, že vláda Andreje Babiše je naprosto neschopná a nekompetentní. Nejvyšší ústavní činitel obhajobou týmu ze Strakovy akademie prokázal, že zřejmě žije v jiném časovém prostoru. Jinak by vládu, která od vypuknutí pandemie zpackala, co šlo, nemohl chválit.

Prezident chválí vládu, která opisuje od opozice

Ve srovnání s britskou královnou Alžbětou II. či německým prezidentem Frankem-Walterem Steinerem, kteří své země v projevech spojovali, působila tuzemská hlava státu trapně. Oproti nim zemi uprostřed pandemie nekonejšil, neprojevil nadhled ani empatii. Zeman by si tak u britské královny či německého prezidenta měl objednat i předplatit lekce státnosti a na ně pravidelně docházet. První muž Hradu sváteční projev využil k vyřizování účtů. Zeman v něm postrádal smířlivost a jednotu, které jsou mu však zcela cizí. Bohužel.

Loni prezident Zeman ve svém projevu popřál, ať lidi bolí přemýšlet. Letos prokázal, že i on by při něm měl trpět. Chválením vlády, která je od vypuknutí viru v zemi naprosto bezradná, je prezidentovým největším přešlapem od doby, co nastoupil na Hrad. Premiér Andrej Babiš nemá žádnou koncepci. Opatření ještě v létě dělal podle toho, aby neutrpěly jeho předvolební preference. K živnostníkům, kterým před Vánocemi jeho kabinet slíbil stoprocentní kompenzaci při podzimní vlně, se téměř otočil zády. Jeho tým z většiny OSVČ udělal žebráky a většina provozoven tak musela zavřít.

Vrcholem Babišovy bezradnosti představuje očkovací strategie. Země tápe. Odborníci varují, že neexistuje seznam osob, podle něhož se bude vakcína aplikovat. Není vyřešen problém se seniory. Současná dávka látky nestačí pro všechny důchodce, kteří jsou z populace nejohroženější a měli by ji dostat jako první. Nikdo netuší, jak bude u starší věkové kategorie fungovat organizace. Budou se někam svážet anebo do sociálních zařízení či domovů za nimi budou jezdit týmy? Rovněž neexistují konkrétní plány na očkovací centra, stejně jako, kdo přesně bude o vhodnosti očkování pro daného zájemce rozhodovat. A hlavně ještě nepadlo slovo o tom, jakou roli budou plnit praktičtí lékaři.

Množství nedostatků a dotazů je pomalu už větší než katedrála svatého Víta a vy, pane prezidente, chválíte vládu, která se doslova topí a neví si rady? Zeman si vždy zjišťoval fakta a odpůrce uměl ztrapnit svými argumenty. Nyní už opravdu není ve formě, a to platí i o jeho kritice k opozici, o níž tvrdí, že selhala. Jeho tvrzení se nezakládá na pravdě. Zejména v první vlně vláda čerpala a používala nápady od opozice, ačkoli se před veřejností tvářila, že jimi pohrdá. Nakonec po nich však pokaždé doslova skočila a opsala od ní, co jen šlo.

Výtka, že jedna z opozičních stran, kterou je ODS, odmítla vyslat svého zástupce do krizového štábu, je nespravedlivá. Nejen ODS ale i celá opozice od začátku nabízela spolupráci v krizovém štábu, o její pomoc ovšem nebyl zájem. Ministr vnitra Jan Hamáček, který v čele štábu stanul, ji přizval, až když bylo pozdě. Vše už bylo rozjeté a žádnou revoluci opravdu dělat nešlo. Opoziční lídři si navíc několikrát posteskli, že si na ně vláda vzpomněla jen tehdy, kdy jí bylo úzko a nevěděla si rady, jak dál. Zeman tedy chce kritizovat, ale pro své výhrady si přitom nepřipravil žádnou argumentaci. Prostě mu jen dělá dobře, když si může rýpnout, a jestli jsou jeho připomínky oprávněné či nikoli, mu je už lhostejné.

Nechce frázovité politiky, premiér je však jejich lídrem

Zeman tradičně pohrdl prací novinářů, kteří mají odlišný názor než on. Pravidelně tak prokazuje, že demokracie mu je cizí. Obouvat se do někoho, kdo má jiný pohled než vy, nesvědčí o státníkově vyspělosti. Spíše dává vzpomenout na Zemanovo členství v KSČ, kde byl jiný postoj nepřijatelný. A na demokracii je krásné, že se právě v ní dá o různých názorech v klidu debatovat. Prokázal to už Tomáš Masaryk, který o aktuální politice a pohledu na ni, diskutoval na setkání s pátečníky v Čapkově vile. Hlava státu se už dlouhodobě vymezuje proti práci svobodných žurnalistů. Dokonce na setkání s ruským prezidentem Putinem v roce 2017 řekl, že novinářů je příliš, měli by se likvidovat. Buďme tedy rádi, že na svatého Štěpána Zeman na jejich adresu nepřipojil další drsný bonmot a vystačil si jen s konstatováním, že novináři jsou štětky, čímž narážel na Jana Štětku.

V návalu štvavého projevu se Zeman dopustil i humorné nesrovnalosti. Když hovořil o přání, aby do sněmovních voleb nešli kandidáti, kteří mají ústa plná frází a jen tvrdí, že je nutné pracovat, mnohým se musel na tváři vynořit úsměv. Je to totiž především premiér Andrej Babiš, který oplývá frázemi a neustále opakuje, jak maká. Výsledek je však nulový. A tak se nějaký rétor s falešnými sliby mezi kandidáty zcela ztratí, zvláště když ministerský předseda je mistrem v lakování budoucnosti narůžovo.

Na koho nejvyšší ústavní činitel ve vánočním poselství úplně pozapomněl, je sektor kultury, který trpí ještě více než gastronomie. Zeman ji úplně ignoruje. Ostatně, co si o ni myslí, dal najevo letos v říjnu. Tehdy řekl, že umělci nejlepší díla vytvořili, když byli vyhladovělí. Herce či zpěváky už ani po této podzimní poznámce jistě nepřekvapí, že je Hrad nepodpořil.

Zeman v projevu zaznamenal jedno pozitivum, a to, že vyzval národ k očkování. Ale to bylo vše. Prezident potvrdil, jak mu dělá dobře, když může urážet a štěpit společnost. O Vánocích ale neměl kritický tón vytahovat vůbec. V době, kdy řada lidí neví, jak ekonomicky přežije, mají strach z budoucnosti, bojí se nákazy, umírají jim na infekci blízcí, měl národ podpořit a zanechat všedních půtek. Český prezident bohužel není státník a neumí potlačit své ego. Dobrou zprávou pro společnost je snad zjištění, že do konce Zemanova panování už zbývají pouze dvě vánoční poselství…

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu Komentář

Vzájemně zaručené zničení se musí připomínat. Ruská snaha o aktivaci článku 5 může mít děsivé důsledky

Existuje riziko, že se Rusové snaží donutit Severoatlantickou alianci k aktivaci článku 5 Smlouvy o NATO. Tento vývoj ale bude mít zásadní dopady na celosvětovou bezpečnost, neboť západní spojenci mají dostatečné prostředky na zasažení většiny velkých ruských měst – a totéž platí pro Rusko, které dokáže zlikvidovat západní hlavní města bez mrknutí oka.

Více souvisejících

komentář Miloš Zeman politika očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) opozice Andrej Babiš Vláda ČR Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Sociální síť X

"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X

Sociální síť X, vlastněná Elonem Muskem, se představila Evropské komisi jako „bezpečný prostor pro svobodu projevu“. V rámci povinného hodnocení rizik podle nařízení o digitálních službách (DSA) platforma zdůraznila své úsilí o moderaci obsahu a podporu otevřené diskuze. Toto hodnocení, datované do září 2023, bylo zveřejněno ve zkrácené podobě až nyní, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

před 3 hodinami

Bašár Asad

Asadovi jde o všechno. Povstání rebelů může ukončit jeho vládu nad Sýrií

Režim Bašára Asada, který po desetiletí ovládal Sýrii, čelí nečekaným zkouškám, jež odhalují jeho dlouhodobou křehkost. Od počátku občanské války v roce 2011 byl Asadův režim zachráněn pouze díky zásadní podpoře od Íránu, Hizballáhu a Ruska. Nyní se však situace dramaticky změnila a podle CNN čelí Asad existenční hrozbě.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Přehledně: Co se právě teď odehrává v Sýrii?

Konflikt v Sýrii se znovu rozhořel kvůli nové ofenzivě, kterou zahájila koalice rebelů známá jako "Vojenské operační velení". Ta uskutečnila překvapivý útok a podařilo se jí získat kontrolu nad částmi Aleppa, uvedl server CNN.

před 9 hodinami

Călin Georgescu

Rumunsko balancuje nad propastí. V dusné proruské atmosféře volí parlament

Rumunsko dnes prochází klíčovými parlamentními volbami, které přicházejí v bouřlivé politické atmosféře. Výsledek minulého týdne, kdy v prvním kole prezidentských voleb šokoval vítězstvím ultrapravicový kandidát Călin Georgescu, vyvolal masové protesty a obvinění z volebních manipulací i zahraničního vměšování. Uvedl to The Guardian.

před 10 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

První krok nově zvolených lídrů EU: Vyrazili do Kyjeva podpořit Ukrajinu

Prezident Evropské rady António Costa a šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová dnes ráno dorazili do Kyjeva. Jejich návštěva symbolizuje pevnou podporu Ukrajině ze strany Evropské unie, a to v době, kdy se blíží nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Uvedl to server The Guardian.

před 11 hodinami

Válka v Sýrii

Krize v Sýrii: Kdo jsou povstalci, kteří ovládli Aleppo?

V posledních dnech došlo k dramatickým událostem v Sýrii, kde povstalecké síly ovládly značnou část města Aleppo, druhého největšího města v zemi. Tato ofenzíva, kterou vedla islamistická militantní skupina Hayat Tahrir al-Sham (HTS), představuje největší útok proti syrskému režimu za poslední roky. Útok překvapil nejen vládu prezidenta Bašára al-Asada, ale také jeho spojence, jako jsou Rusko, Írán a libanonský Hizballáh.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Donald Trump

Trump nasadí proti Číně tým jestřábů. Jak zareaguje peking?

Druhé prezidentské období Donalda Trumpa začíná s týmem, který se zaměřuje na tvrdý postoj vůči Číně. Trumpovy nominace do klíčových funkcí, například do pozice ministra zahraničí či národní bezpečnosti, jsou plné takzvaných „jestřábů“, kteří považují Čínu za zásadní hrozbu a volají po intenzivním soupeření s ní na ekonomické, diplomatické i vojenské úrovni. Tento přístup slibuje další komplikace v již tak napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.

Aktualizováno včera

včera

Aleppo v plamenech. Syrští povstalci obsadili většinu města, útočí proti nim ruské stíhačky

Syrská válka zažila další zásadní zvrat, když povstalci převzali kontrolu nad většinou druhého největšího města Aleppa. Podle britské monitorovací skupiny Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) došlo k intenzivnímu střetu mezi povstalci a vládními silami, přičemž ruské letectvo zareagovalo nálety na vybrané oblasti města. Tyto letecké útoky představují první takovou akci od roku 2016.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy