"Konečně i Hrad změnil názor." Politici uvítali zrušení letošního předávání vyznamenání

Politici vítají zrušení letošního slavnostního ceremoniálu předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Podle nich to je rozumný krok s ohledem na šíření epidemie nového typu koronaviru. Hradní kancléř Vratislav Mynář dnes oznámil, že prezident Miloš Zeman ocenění vybraným osobnostem udělí, předá jim je ale až příští rok.

"Vážím si toho, že pan prezident dal na mé doporučení a předávání státních vyznamenání 28. října zrušil," uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), který sám má být jedním z vyznamenaných. Prymula o uskutečnění ceremoniálu jednal ve středu s prezidentem i s jeho kancléřem, doporučoval jim, aby se slavnostní akt letos nekonal.

Vážím si toho, že pan prezident dal na mé doporučení a předávání státních vyznamenání 28. 10. zrušil.

— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 22, 2020

"Byl to jediný rozumný krok. Cokoliv jiného by byl hazard jak se zdravím, tak s důvěrou veřejnosti," řekl ČTK předseda poslaneckého klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

Také předseda opozičních Starostů Vít Rakušan považuje zrušení ceremoniálu za správné rozhodnutí. "Také jsme několik týdnů upozorňovali, že by to byl velmi špatný signál společnosti, která musela kvůli vládním opatřením omezit své svobody a přišla o část životních jistot. Politici mají jít příkladem. Být vzorem pro své spoluobčany. Ne odmítat karanténu po setkání s pozitivním případem kvůli vysokým stropům nebo pořádat party na hradě. Doufám, že těch dobrých příkladů bude mnohem víc. Je to cesta, jak navrátit důvěru lidí v politiku," uvedl.

"Konečně i hradní kancelář změnila názor a začala přistupovat k situaci zodpovědně s ohledem na zdravotní rizika a faktickou situaci lockdownu, který vyhlásila vláda," sdělil předseda Pirátů Ivan Bartoš. S prezidentovým rozhodnutím souhlasí i předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana toleruje ve Sněmovně menšinovou vládu ANO a ČSSD. "Považuji to za současné situace za správný krok," řekl ČTK.

"Jestliže jsou nařízení pro celou ČR, tak platí i pro prezidenta. A spíš mě zaráží, že museli jezdit emisaři na Hrad přesvědčovat prezidenta, aby tato nařízení respektoval," řekl ČTK předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. "Zákony platí pro každého stejně," dodal.

Zemanův krok uvítal i senátor Jiří Drahoš (senátorský klub STAN), který byl soupeřem současného prezidenta ve volbách v roce 2018. "Oceňuji, že dojde k přesunu předávání vyznamenání z 28. října na příští rok. Konání akce za současných podmínek by bylo velmi neuctivé vůči všem lidem tvrdě zasaženým platnými restrikcemi. Jsem rád, že to někomu na Hradě nakonec došlo," uvedl na twitteru.

Oceňuji, že dojde k přesunu předávání vyznamenání z 28. října na příští rok. Konání akce za současných podmínek by bylo velmi neuctivé vůči všem lidem tvrdě zasaženým platnými restrikcemi. Jsem rád, že to někomu na Hradě nakonec došlo.

— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) October 22, 2020

Mynář uvedl, že se Zeman rozhodl pro zrušení ceremoniálu na základě doporučení od Prymuly, se kterým o záležitosti jednal ve středu. Podle kancléře Hrad seznam všech letošních oceněných zveřejní na svých internetových stránkách 28. října ve 20:00. Státní svátek také připomene slavnostní střídání hradní stráže ve 12:00, na jehož konci zazní státní hymna. Večer bude první nádvoří Pražského hradu nasvíceno v barvách české trikolory.

Související

Demonstrace proti Fialově vládě

V Praze a Brně demonstrují desetitisíce lidí. Mají na to právo, reaguje Fiala

Účastníci dnešní protivládní demonstrace v Praze zaplnili horní polovinu Václavského náměstí, směrem k tramvajovým kolejím dav už není tak hustý. Mnoho lidí má české vlajky, drží transparenty proti vládě, válce i Evropské unii. Na místě dohlíží policie, podle jejíž odhadů se účastní nižší desítky tisíc lidí. Uvedla to na twitteru.
Prezident Zeman s dalšími politiky položili věnce na Vítkově

Česko a Slovensko slaví výročí vzniku státu. Politici se sešli na Vítkově

Politici včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Petra Fialy (ODS), zástupci armády i váleční veteráni si dnes u Národního památníku v Praze na Vítkově připomněli 104. výročí vzniku Československa. Tradiční ceremoniál se po dvou letech uskutečnil v plnohodnotné podobě. V roce 2020 byl kvůli koronavirové pandemii zrušen, loni platila omezení.

Více souvisejících

28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Miloš Zeman Roman Prymula (epidemiolog) Miroslav Kalousek Vít Rakušan (STAN) Ivan Bartoš (Piráti) Jiří Drahoš

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy