Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je zcela oprávněné. K dlouhodobému problému souvisejícímu se stárnutím populace se nyní přidaly i problémy související s přístupem současné vlády, která svými kroky stav veřejných financí ještě zhoršila. Vyplývá to z vyjádření ekonomů oslovených ČTK. Podle nich tak vláda vzešlá z podzimních voleb bude muset přijmout zásadní opatření ke konsolidaci veřejných financí.
Národní rozpočtová rada (NRR) dnes ve své každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí uvedla, že české veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. Vývoj by mohl podle rady zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění fungování veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.
Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, což by bylo o 19 let dříve, než uvádí projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů.
"Kritické hodnocení stavu českých veřejných financí ze strany NRR pokládám za zcela správné. Za hlavní příčinu neudržitelnosti zpráva NRR označuje stárnutí populace. V posledním roce se k němu ale bohužel přidal zcela nový fenomén, a tím je opakovaná ochota české politické reprezentace zcela vědomě a bez uzardění přijímat opatření, která už tak problematický výhled českých veřejných rozpočtů jednoznačně ještě zhoršují," uvedl analytik České spořitelny Michal Skořepa. Podle něj stav zhoršilo nejen snížení zdanění nebo nedávný návrh změn v důchodovém systému, ale i loňský mimořádný příspěvek důchodcům nebo již v roce 2019 přijaté vládní rozhodnutí nezvýšit věk pro odchod do důchodu.
"Zpráva Národní rozpočtové rady je neúprosným zrcadlem stavu veřejných financí. Dosud jsme měli především problémy v dlouhodobém horizontu vyplývající se stárnutím populace, nyní jsme si k nim přidali krátkodobé problémy se současnými vysokými rozpočtovými schodky," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. NRR podle něj správně apeluje na vznik důvěryhodného plánu fiskální konsolidace, což ovšem bude politicky i odborně velmi náročný úkol.
"Plně se ztotožňuji se stanoviskem předsedkyně NRR Evy Zamrazilové, že problémem je rychlý růst výdajů, či pokles příjmů, které s pandemii nesouvisejí - a to zejména těch, které jsou dlouhodobé a mandatorní," uvedl ekonom a partner PwC Petr Kříž. Plně opodstatněné jsou podle něj jen jednorázové výdaje státního rozpočtu související s pandemií, které nezatěžují rozpočty po jejím skončení.
"Je nutné si též uvědomit, že růst mezd včetně poklesu jejich zdanění je jedním ze základních příčin současného růstu inflace. Na druhé straně vláda vzdala své záměry s penzijní reformou, takže nutnost jejího řešení si také tlačíme před sebou do doby, kdy to bude nákladnější. Nová vláda bude muset přijmout zásadní opatření, jak naše veřejné finance konsolidovat," uvedl dále Kříž.
Související

U podnikatelů a firem vidíme podobné chování, jako během pandemie. Cenu určujeme i podle psychologického profilu, říká zakladatel Cashbot

Pomoc domácnostem ohroženým inflací nesmí být „divná“. Nechceme zažívat déjà vu
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Letošní play-off dává extralize několik otázek: Co s excesy fanoušků nebo problematickým ledem?
před 35 minutami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci s Českem
Aktualizováno před 36 minutami

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin
před 1 hodinou

Demonstrace ve Francii pokračují. Po zásahu policie jsou desítky zraněných
Aktualizováno před 1 hodinou

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 24 lidí zemřelo
před 2 hodinami

Fiala: Nové spalovací motory se budou moci prodávat i po roce 2035
Aktualizováno před 2 hodinami

Zemřel Emil Boček, legendární válečný veterán a bývalý stíhací pilot RAF se dožil sta let
před 2 hodinami

Hrozba pro bezpečnost země? Izrael zřejmě zastaví kontroverzní reformu soudnictví
před 3 hodinami

Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání
před 4 hodinami

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí
před 4 hodinami

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?
Aktualizováno před 5 hodinami

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19
před 5 hodinami

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky
před 6 hodinami

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb
před 6 hodinami

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou
před 6 hodinami

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?
před 7 hodinami

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny
před 8 hodinami

Ukrajina nemůže zahájit novou protiofenzivu. Zelenskyj vysvětlil důvody
před 8 hodinami

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod
před 9 hodinami
Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat
Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl dnes náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinským obráncům v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města. Podle Londýna ruská ofenziva u Bachmutu z velké části ustala, americký Institut pro studium války (ISW) nicméně hovoří o drobných územích ziscích ruských sil.
Zdroj: ČTK