MPSV chce sáhnout do rozpočtové rezervy. Žádá 3,65 miliardy na výplatu podpor v nezaměstnanosti

Ministerstvo práce žádá o posílení svého rozpočtu kvůli vyšším výdajům na podpory v nezaměstnanosti. Požaduje z vládní rozpočtové rezervy 3,65 miliardy korun. V pondělí by to měla projednat vláda. Loni na podporách resort vyplatil 8,11 miliardy korun. Letos na ně má ve svém schváleném rozpočtu 7,6 miliardy. Z toho k 20. srpnu vydal už 7,04 miliardy, tedy 93 procent letošní sumy.

"Na základě dosavadního vývoje čerpání lze očekávat, že výdaje na podpory v nezaměstnanosti dosáhnou za rok 2020 výše 12 miliard korun a současná výše disponibilních prostředků vystačí do začátku září," uvedlo ministerstvo v žádosti. Spočítalo, že mu do konce roku bude chybět celkem 4,4 miliardy korun. Navrhuje z vládní rezervy po jednání s ministerstvem financí přesunout 3,65 miliardy. Zbývajících 750 milionů plánuje vzít z úspor na dávkách v hmotné nouzi a pro postižené.

Nižší sumu na podpory v nezaměstnanosti v ministerském rozpočtu už před krizí kritizovali někteří experti na sociální politiku. Poukazovali na to, že ekonomika zpomaluje a nezaměstnaných může přibýt, takže částka nebude letos stačit.

Nezaměstnanost neroste! I v srpnu se drží na 3,8 %. Není divu, #Antivirus výborně funguje. A samozřejmě - kurzarbeit je na cestě. @CSSD

— Jana Maláčová (@JMalacova) September 3, 2020

Podle plánu ministerstva by úspora výdajů na dávky v hmotné nouzi mohla činit 450 milionů korun. Letos na ně má resort v rozpočtu 5,35 miliardy. Na sedm měsíců mu stačila polovina částky, vydal 2,66 miliardy. Stejné je to i u dávek pro lidi se zdravotním postižením. Na ně je v tomto roce k dispozici 3,1 miliardy korun. Za sedm měsíců se vyplatilo 1,5 miliardy. Podle ministerstva se tak dá využít 300 milionů na podpory v nezaměstnanosti.

Ministerstvo žádost o peníze zdůvodnilo vyšším počtem nezaměstnaných kvůli dopadům koronavirové epidemie i vyššími podporami, které se vypočítávají z výdělků. Mzdy a platy v lednu před krizí rostly. V prvním pololetí tak nezaměstnaný dostával v průměru podporu 8379 korun, tedy o 704 korun vyšší než před rokem. Na konci června podpora činila 8742 korun - meziročně o 731 korun víc. Podporu měsíčně pobíralo v průměru 93.400 lidí bez místa, což je o 9500 víc než před rokem. Za prvních šest měsíců úřady práce vyplatily o 1,26 miliardy korun víc než loni.

V podkladech pro vládu ministerstvo uvedlo, že v prvním pololetí bylo v Česku měsíčně v průměru 241.000 nezaměstnaných. To je meziročně na měsíc o 18.100 víc. Průměrná měsíční míra nezaměstnanosti se v prvním půlroce zvedla z 2,9 na 3,2 procenta. Podle ministerstva se nezaměstnanost zvyšovala mírně díky vládním opatřením, jako je kurzarbeitový program Antivirus. V září a říjnu předpokládají autoři vyšší nárůst.

Letos v prvním pololetí se nechalo zaevidovat celkem 252.600 lidí bez práce. To je o 26.700 víc než za stejné období loni. Z evidence se vyřadilo 198.500 osob, tedy o 63.200 méně než v prvním půlroce minulého roku.

Související

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí Podpora v nezaměstnanosti nezaměstnanost / nezaměstnaní Vláda ČR Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 8 minutami

před 21 minutami

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android

Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně plánuje požádat soud o nařízení prodeje Chromu – nejpopulárnějšího webového prohlížeče na světě. Tento návrh přichází poté, co soudce Amit Mehta v srpnu rozhodl, že Google má monopol na online vyhledávání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy