MZV ČR chce vytvořit právní základ pro cílené národní sankce

Ministerstvo zahraničí chce vytvořit právní základ pro cílené národní sankce vycházející z bezpečnostních zájmů České republiky. Reaguje tak mimo jiné na říjnové usnesení Poslanecké sněmovny, jež vyzvala vládu, aby v Evropské unii prosazovala opuštění konceptu rozlišování libanonského šíitského hnutí Hizballáh na politickou a vojenskou část a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací.

Vyplývá to z materiálu resortu, který má ČTK k dispozici a který v brzké době projedná kabinet.

Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací vojenské křídlo hnutí. Politické křídlo ale není na žádném z unijních či dalších mezinárodních sankčních seznamů, na jejichž základě ČR provádí mezinárodní sankce, uvedlo ministerstvo. Česku tak chybí právní základ pro uplatňování sankcí mimo jiné vůči politickému křídlu Hizballáhu. Země by tak v případě vytvoření národního seznamu teroristických organizací při zahrnutí tohoto křídla byla odkázána jen na deklaratorní politiku, pokud by jeho činnost nemohla být předmětem trestního stíhání v České republice.

I po vytvoření právního základu pro přijímání národních sankcí by ale Česko nadále preferovalo přijímat sankce především v OSN a EU. "Výše uvedený případ politického křídla hnutí Hizballáh je příkladem, kdy mezinárodní shody k přijetí sankcí dlouhodobě dosaženo není," uvedl resort v předkládací zprávě.

"Ministerstvo zahraničních věcí proto navrhuje posílit schopnost prosazovat zahraniční a bezpečnostní politiku ČR vytvořením právního základu pro cílené vnitrostátní sankce přijímané na základě rozhodnutí ČR vycházející z bezpečnostních zájmů ČR a dále za účelem udržení nebo obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti, ochrany základních lidských práv a boje proti terorismu," poznamenal úřad.

Ministerstvo ale nechce možnost národních sankcí omezit pouze na boj proti terorismu. Předpokládá, že definice vnitrostátních sankcí bude vycházet především z již existujících tematických sankčních režimů EU. Ty jsou zaměřené proti osobám, skupinám a subjektům zapojeným do teroristických činů, hrubého porušování lidských práv, šíření a používání chemických zbraní a kybernetických útoků s významným dopadem, včetně pokusů o ně. O sankcích by podle návrhu mohla rozhodovat vláda, případně jiný orgán. Předcházet by rozhodnutí mohla i předběžná konzultace s Parlamentem.

Vláda by se podle usnesení poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také v říjnu konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Dolní komora tehdy vyzvala vládu k tomu, aby začala připravovat návrh zákona, který by umožnil vytvořit národní seznam teroristických organizací po vzoru Francie, Velké Británie, Nizozemska, Lotyšska a Estonska. Podle ministerstva jsou variantami novelizace zákona o provádění mezinárodních sankcí, což resort preferuje, nebo nový zákon.

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko poprvé zareagovalo na volby v Gruzii. Vyhrály je proruské síly

I Česko má pochybnosti ohledně víkendových parlamentních voleb v Gruzii. Ministerstvo zahraničí v neděli označilo zprávy o jejich průběhu za znepokojivé. Česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) už dříve uvedla, že jako pozorovatelka na vlastní oči viděla zjevné volební manipulace. 

Více souvisejících

ministerstvo zahraničí Česká republika sankce Vláda ČR Hizballáh

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy