Opozice rok před volbami spojuje síly. Rýsují se nová spojenectví

Nezdá se, že by se pět opozičních stran dokázalo spojit do jednoho bloku proti současnému českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), jak by si býval přál někdejší šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Namísto toho es ale do českých parlamentních voleb 2021 rýsují dvě koalice.

"Na rozdíl od jiných si myslím, že by neměly vzniknout dva alternativní bloky. Jestli vznikne jeden konzervativní a druhý liberální blok, tak se Babiš nedá porazit. To je prosté. Musí vzniknout jediná alternativa. Nejlepší by bylo, kdyby vznikla národní fronta Antibabiš. Podívejte se na Slovensko a na porážku Mečiara. To byli liberálové, konzervativci, všichni dohromady. To znamená, že volič přijde a bude mít na výběr dvě věci. Buď zvítězí Babiš a bude mít dostatek koaličního prostoru mezi komunisty a SPD a ČSSD, nebo nebude,“ nechal se v interview pro CNN Prima NEWS slyšet expředseda KDU ČSL.

Zrození pomyslné národní fronty, která by se postavila proti Babišovi, ale není reálné, jelikož není v silách opozičních stran se shodnout na jedné kandidátce. Proto jsou ve hře dva bloky, a to Česká pirátská strana-STAN a ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

"Co se týče názoru Pavla Bělobrádka, tak jakkoliv by byl velký společný blok na první pohled ideální, je třeba vnímat realitu,“ vyjádřila se k současné politické situaci předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Podle předvolebních průzkumů to momentálně vypadá, že by potenciál získat více hlasů mohly naplnit dva bloky, které by ale byly po volbách schopné spolupracovat ve vládní koalici. 

"Další reálná překážka takovému společnému bloku je i neochota některých stran, zejména se tím netají Piráti, jej utvořit. Takže takhle je to jen teoretická možnost,“ dodala lídryně opoziční strany.

Spolupracovat s Piráty kupříkladu nezamýšlí současný předseda občanských demokratů Petr Fiala. "Po krajských a senátních volbách bude čas na podobné úvahy, ale již dnes lze například vyloučit předvolební koalici s Piráty. To není nic proti nim, ale já věřím na koalice s programovými pozitivními průsečíky, ne na pravolevé skládačky,“ objasnil důvod svého postoje s poznámkou, že by se volby neměly výhradně týkat současného předsedy vlády a "jeho neschopné vlády", nýbrž i toho, co ODS sama nabízí. "Ať už sami, nebo v koalici,“ uzavřel Fiala.

Sjednotit strany není ale vůbec jednoduché. Ačkoliv se jejich předsedové na něčem domluví, musí s jejich záměrem vyjádřit souhlas ještě i širší vedení. Třeba u Pirátů bude mít v tomto směru hlavní slovo celostátní fórum, jehož se může účastnit každý člen strany. 

Pokud jde o KDU ČSL, tak zde hraje hlavní roli celostátní konference, případně sjezd. Celostátní konference je v řadách lidovců nejvyšším orgánem mezi sjezdy a disponuje 87 členy. Hlasování na sjezdu se ale zúčastňuje ještě více křesťanských demokratů. Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční příští rok na podzim. 

Související

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně, uvedl Bělobrádek

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá žádné indicie, že tato zpravodajská služba postupovala nezákonně. ČTK to po dnešní schůzi řekl předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Členové se po více než roce vrátili k obvinění prezidenta Miloše Zemana, že ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Na jednání komise o tomto tématu upozornil server Lidovky.cz.

Více souvisejících

Pavel Bělobrádek KDU - ČSL Volby politika pirátská strana ODS Starostové a nezávislí (STAN) top 09 Markéta Pekarová Adamová Petr Fiala

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 4 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 5 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy