ROZHOVOR | Po pandemii poroste nezaměstnanost, v nouzi jsou desetitisíce lidí, říká pro EZ šéf Podnikatelských odborů

ROZHOVOR - Opatření, který vláda v České republice zavedla kvůli pandemii koronaviru Covid-19, tvrdě dopadla na živnostníky a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Vláda s námi téměř nekomunikuje, na naše návrhy a žádosti nikdo neodpovídá, stěžuje si v rozhovoru pro EuroZprávy.cz šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Vláda přišla s celou řadou opatření. Například připravila úlevy živnostníkům v hrazení sociálního a také zdravotního pojištění či pozastavení EET. Jsou podle vás tyto návrhy dostatečné?

Celou řadu opatření má vláda pro všechny, zaměstnanci počínaje a velkými firmami konče, jen ne pro OSVČ. Těm jen dala možnost čerpat ošetřovačky, tedy jen napravila dosavadní donebevolající nespravedlnost, a odpustila jim sociální pojištění. Odpustit živnostníkům sociální pojištění v době, kdy nemají žádné příjmy je stejné, jako byste dali prášek proti bolesti člověku, který má rozdrcenou nohu. Je to málo účinné a toho člověka to nezachrání. A pozastavení EET v době, kdy nejsou tržby, je trochu laciné gesto.

Podnikatelské odbory opakovaně a velmi důrazně žádaly vládu především o to, aby odsunula květnové spuštění 3. a 4. vlny EET. Bylo by zvrácené chtít po řemeslnících, kosmetičkách, kadeřnicích nebo lékařích, aby si v době krize - a mnozí bez příjmu - pořizovali nové pokladny EET a učili se s nimi zacházet. Ovšem to nemění nic na tom, že Podnikatelské odbory trvají na úplném zrušení EET.

Jste s vládou v nějakém kontaktu? Konzultujete s nimi další možná opatření, která by ulevila podnikatelům či živnostníkům?

My jsme s vládou ve velmi intenzivním kontaktu, ale vláda s námi ne. Píšeme vládě, jednotlivým ministrům i premiérovi dopisy, žádosti, vysvětlujeme, argumentujeme, požadujeme. Jediný, kdo odpovídá, je ministr Karel Havlíček, a toho si cením. Nás v Podnikatelských odborech ovšem těší, že to, na co jsme už před dvěma týdny začali upozorňovat, se začíná nyní dít. Těší nás, že slova, která opakujeme stále dokola, zaznívají z projevů v Poslanecké sněmovně nebo od ministrů. Víme, že bez našeho tlaku na vládu, by dodnes její ochota pomoci živnostníkům byla mizivá.

Jaké další kroky by podle vás měl stát učinit, aby podnikatele podpořil? Co by mělo přijít například v příštích dnech a co v řádu týdnů či měsíců?

Stát musí živnostníkům nejprve pomoci přežít. K tomu jim musí dát to, co dává všem zaměstnancům, tedy zajištěný alespoň minimální příjem.( (pozn. redakce: rozhovor vznikl dříve, než vláda oznámila, že OSVČ, které jsou postiženy nařízeními vlády, budou dostávat po dobu trvání protikoronavirových opatření 15.000 korun měsíčně) Těm, kteří se ocitli zcela bez prostředků a navíc mají neodkladné náklady, musí stát poskytnout jednorázovou a rychlou podporu v nouzi. To jsou opatření k okamžitému přežití.

A hned musí následovat další kroky k zajištění přežití budoucího. Pro ekonomiku země a zdraví společnosti je třeba zachovat malé a střední firmy a živnosti. Stát jim musí pomoci zvládnout nezbytné náklady alespoň v prvních měsících po krizi.

Potom musí stát vytvořit prostředí pobízející k spotřebě, k tomu, aby lidé utráceli peníze tady u nás, v České republice. Budeme vládě navrhovat několik opatření, která máme zpracována v materiálu s názvem Prosperita25. Například budeme po státu chtít, aby snížil zdanění malých podnikatelů a živnostníků, především mimo velká centra a aby výrazně podpořil lokální odběratelsko-dodavatelské vztahy.

Řada živnostníků musela zavřít provozovny, některým hrozí, že po ukončení opatření kvůli koronaviru už znovu neotevřou. Dokážete odhadnout, kolik z nich je opravdu v existenční krizi?

Máme samozřejmě jen hrubé odhady, ale předpokládáme, že o existenci, tedy v stavu nouze se nacházejí malé desítky tisíc živnostníků a malých podnikatelů. Ale nepochybujeme o tom, a máme takové zprávy, že o přežití jde i mnoha středně velkým firmám.

Jak se to vše podle vás může podepsat na nezaměstnanosti v ČR?

Vláda deklaruje velkou snahu udržet zaměstnanost na co nejvyšší úrovni. Bude dobře, když se jí to bude dařit, ale zvýšení míry nezaměstnanosti se téměř jistě nedá zabránit. Pokud se budeme krátce po krizi pohybovat mezi 4 a 5% nezaměstnanosti, viděl bych to jako velký úspěch.

Určitě se na vás obracejí živnostníci a podnikatelé. Jak jim vlastně dnes můžete pomoci? Máte pro ně nějaké rady, jak současnou situaci zvládnout?

Živnostníci a podnikatelé oceňují především to, že se za ně bijeme. Podnikatelské odbory hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu, který je utlačuje a diskriminuje. Pro podnikatele a živnostníky je důležité, že se nebojíme státu postavit, že netaktizujeme a nevedeme politiku ústupků. A dávají nám svou náklonnost i vděk za takovou práci najevo tím, že se k nám hlásí. Jen za poslední tři týdny k nám přišlo přes 3000 nových členů. To není tím, že je koronakrize, to je tím, jak se v té krizi Podnikatelské odbory chovají.

Zatím není jasné, kdy všemožná omezení skončí. Přesto se zeptám – dokážete odhadnout, jak dlouho bude trvat, než se situace podnikatelů a živnostníků vrátí do stavu před rozšířením nákazy Covid-19?

Možná se už nikdy zcela nevrátíme do původního stavu. Společnost se takovou krizí vždy promění. Ne vše bude vidět na první pohled, ale jistě se začnou více používat moderní technologie; automatizace, digitalizace a robotizace naberou na obrátkách a v neposlední řadě očekávám, že dojde i k přerozdělení trhu.

Pro nás je důležité pohlídat, že segment malého a středního podnikání a především živnostníků, nebude zmenšován, že zůstane přibližně stejně velký a pestrý, jako je dosud. Ačkoli jsem ateista, skoro bych řekl, k tomu nám dopomáhej Bůh.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Radomil Bábek podnikatelské odbory živnostníci osvč podnikatelé Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 41 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy