ROZHOVOR | Po pandemii poroste nezaměstnanost, v nouzi jsou desetitisíce lidí, říká pro EZ šéf Podnikatelských odborů

ROZHOVOR - Opatření, který vláda v České republice zavedla kvůli pandemii koronaviru Covid-19, tvrdě dopadla na živnostníky a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Vláda s námi téměř nekomunikuje, na naše návrhy a žádosti nikdo neodpovídá, stěžuje si v rozhovoru pro EuroZprávy.cz šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Vláda přišla s celou řadou opatření. Například připravila úlevy živnostníkům v hrazení sociálního a také zdravotního pojištění či pozastavení EET. Jsou podle vás tyto návrhy dostatečné?

Celou řadu opatření má vláda pro všechny, zaměstnanci počínaje a velkými firmami konče, jen ne pro OSVČ. Těm jen dala možnost čerpat ošetřovačky, tedy jen napravila dosavadní donebevolající nespravedlnost, a odpustila jim sociální pojištění. Odpustit živnostníkům sociální pojištění v době, kdy nemají žádné příjmy je stejné, jako byste dali prášek proti bolesti člověku, který má rozdrcenou nohu. Je to málo účinné a toho člověka to nezachrání. A pozastavení EET v době, kdy nejsou tržby, je trochu laciné gesto.

Podnikatelské odbory opakovaně a velmi důrazně žádaly vládu především o to, aby odsunula květnové spuštění 3. a 4. vlny EET. Bylo by zvrácené chtít po řemeslnících, kosmetičkách, kadeřnicích nebo lékařích, aby si v době krize - a mnozí bez příjmu - pořizovali nové pokladny EET a učili se s nimi zacházet. Ovšem to nemění nic na tom, že Podnikatelské odbory trvají na úplném zrušení EET.

Jste s vládou v nějakém kontaktu? Konzultujete s nimi další možná opatření, která by ulevila podnikatelům či živnostníkům?

My jsme s vládou ve velmi intenzivním kontaktu, ale vláda s námi ne. Píšeme vládě, jednotlivým ministrům i premiérovi dopisy, žádosti, vysvětlujeme, argumentujeme, požadujeme. Jediný, kdo odpovídá, je ministr Karel Havlíček, a toho si cením. Nás v Podnikatelských odborech ovšem těší, že to, na co jsme už před dvěma týdny začali upozorňovat, se začíná nyní dít. Těší nás, že slova, která opakujeme stále dokola, zaznívají z projevů v Poslanecké sněmovně nebo od ministrů. Víme, že bez našeho tlaku na vládu, by dodnes její ochota pomoci živnostníkům byla mizivá.

Jaké další kroky by podle vás měl stát učinit, aby podnikatele podpořil? Co by mělo přijít například v příštích dnech a co v řádu týdnů či měsíců?

Stát musí živnostníkům nejprve pomoci přežít. K tomu jim musí dát to, co dává všem zaměstnancům, tedy zajištěný alespoň minimální příjem.( (pozn. redakce: rozhovor vznikl dříve, než vláda oznámila, že OSVČ, které jsou postiženy nařízeními vlády, budou dostávat po dobu trvání protikoronavirových opatření 15.000 korun měsíčně) Těm, kteří se ocitli zcela bez prostředků a navíc mají neodkladné náklady, musí stát poskytnout jednorázovou a rychlou podporu v nouzi. To jsou opatření k okamžitému přežití.

A hned musí následovat další kroky k zajištění přežití budoucího. Pro ekonomiku země a zdraví společnosti je třeba zachovat malé a střední firmy a živnosti. Stát jim musí pomoci zvládnout nezbytné náklady alespoň v prvních měsících po krizi.

Potom musí stát vytvořit prostředí pobízející k spotřebě, k tomu, aby lidé utráceli peníze tady u nás, v České republice. Budeme vládě navrhovat několik opatření, která máme zpracována v materiálu s názvem Prosperita25. Například budeme po státu chtít, aby snížil zdanění malých podnikatelů a živnostníků, především mimo velká centra a aby výrazně podpořil lokální odběratelsko-dodavatelské vztahy.

Řada živnostníků musela zavřít provozovny, některým hrozí, že po ukončení opatření kvůli koronaviru už znovu neotevřou. Dokážete odhadnout, kolik z nich je opravdu v existenční krizi?

Máme samozřejmě jen hrubé odhady, ale předpokládáme, že o existenci, tedy v stavu nouze se nacházejí malé desítky tisíc živnostníků a malých podnikatelů. Ale nepochybujeme o tom, a máme takové zprávy, že o přežití jde i mnoha středně velkým firmám.

Jak se to vše podle vás může podepsat na nezaměstnanosti v ČR?

Vláda deklaruje velkou snahu udržet zaměstnanost na co nejvyšší úrovni. Bude dobře, když se jí to bude dařit, ale zvýšení míry nezaměstnanosti se téměř jistě nedá zabránit. Pokud se budeme krátce po krizi pohybovat mezi 4 a 5% nezaměstnanosti, viděl bych to jako velký úspěch.

Určitě se na vás obracejí živnostníci a podnikatelé. Jak jim vlastně dnes můžete pomoci? Máte pro ně nějaké rady, jak současnou situaci zvládnout?

Živnostníci a podnikatelé oceňují především to, že se za ně bijeme. Podnikatelské odbory hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu, který je utlačuje a diskriminuje. Pro podnikatele a živnostníky je důležité, že se nebojíme státu postavit, že netaktizujeme a nevedeme politiku ústupků. A dávají nám svou náklonnost i vděk za takovou práci najevo tím, že se k nám hlásí. Jen za poslední tři týdny k nám přišlo přes 3000 nových členů. To není tím, že je koronakrize, to je tím, jak se v té krizi Podnikatelské odbory chovají.

Zatím není jasné, kdy všemožná omezení skončí. Přesto se zeptám – dokážete odhadnout, jak dlouho bude trvat, než se situace podnikatelů a živnostníků vrátí do stavu před rozšířením nákazy Covid-19?

Možná se už nikdy zcela nevrátíme do původního stavu. Společnost se takovou krizí vždy promění. Ne vše bude vidět na první pohled, ale jistě se začnou více používat moderní technologie; automatizace, digitalizace a robotizace naberou na obrátkách a v neposlední řadě očekávám, že dojde i k přerozdělení trhu.

Pro nás je důležité pohlídat, že segment malého a středního podnikání a především živnostníků, nebude zmenšován, že zůstane přibližně stejně velký a pestrý, jako je dosud. Ačkoli jsem ateista, skoro bych řekl, k tomu nám dopomáhej Bůh.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Radomil Bábek podnikatelské odbory živnostníci osvč podnikatelé Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

raketový systém Patriot

"Rusové se učí a upravují taktiku," říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty na ochranu

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 19 minutami

před 21 minutami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 40 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda na Ukrajině postupuje. Obsadila další vesnici

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho jednotky převzaly kontrolu nad vesnicí Berdyči na východě Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy