Neziskové organizace připravily reformu ÚOHS, budou jednat s politiky

Vznik stálého kolektivního orgánu, který by rozhodoval v řízeních o přezkumu zadávání veřejných zakázek, je jedním z bodů reformy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterou navrhly protikorupční organizace. Zástupci Transparency International ČR, Oživení a Rekonstrukce státu principy představili na dnešní tiskové konferenci. Pravomoci předsedy ÚOHS by podle reformy měly být vymezeny zákonem tak, aby jako jediná osoba nemohl ovládat rozhodování v přezkumu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle Josefa Karlického z Rekonstrukce státu přislíbil zřízení pracovní skupiny při úřadu vlády, která se reformou ÚOHS bude zabývat.

Podle organizací by měl být předseda do funkce jmenován podle výsledků otevřeného výběrového řízení. V současnosti vláda navrhuje šéfa ÚOHS prezidentovi, který jej jmenuje. Předsedou ÚOHS je v současnosti Petr Rafaj. O návrzích dodavatelů by podle návrhu měl rozhodovat kolektivní orgán v jedné instanci namísto dvou. Pro funkci předsedy i členů kolektivního rozhodovacího orgánu by měly být stanoveny minimální odborné požadavky, funkční období a odvolací důvody. Úřad by se podle organizací také měl více otevřít účastníkům na trhu veřejných zakázek.

Přečtěte si naši společnou tiskovou zprávu @Transparency_CZ, @RekonstrukceCZ a @oziveni k návrhu reformy @UOHS_CZ.#ReformaUOHS ? https://t.co/xNci91h56F pic.twitter.com/d5zsbzM3SK

— Transparency International ?? (@Transparency_CZ) March 5, 2020

Nejlepším řešením je podle organizací rozdělení úřadu. Dohled nad veřejnými zakázkami by pak měl samostatný úřad, jehož součástí by byl kolektivní orgán - Rada, která by byla hlavním rozhodovacím orgánem a tvořili by ji nezávislí odborníci. "V současnosti je to tak, že pokud chce někdo ovlivnit veřejnou zakázku, stačí ovlivnit jediného člověka, předsedu. Ten už má pravomoci na to, aby případně mohl něco zařídit," řekl analytik Rekonstrukce státu Věnek Bonuš. Návrh reformy počítá s tím, že by rozhodovaly čtyři senáty po třech členech Rady.

Protikorupční potenciál není podle organizací jedinou výhodou návrhu. Odstraněním jedné instance by zadavatelé získali konečné rozhodnutí rychleji a mohli dříve začít stavět, případně vypsat nové výběrové řízení, pokud to předchozí bylo nezákonné, uvedl Bonuš.

Impulsem pro zabývání se dohledem nad veřejnými zakázkami byly podle právníka Jana Dupáka z Transparency International ČR kauzy z minulého roku, například případ Jiřího Švachuly (dříve ANO), který byl místostarostou městské části Brno-střed a zároveň působil v rozkladové komisi antimonopolního úřadu.

Organizace v blízké době osloví zástupce politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, budou s nimi o parametrech reformy jednat. V pátek se sešly s Babišem, ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (obě za ANO). Podle vedoucího týmu Rekonstrukce státu Josefa Karlického Babiš přislíbil zřízení pracovní skupiny, jež bude hledat shodu na obsahu reformy.

"Primární řešením je bezesporu vládní návrh, proto veškeré naše podklady, analýzu problémů, základní principy, ale také možné varianty legislativního postupu předložíme vládě, aby mohla do konce června předložit návrh a pokud možno nejpozději v září jej zaslat do Sněmovny," uvedl Karlický.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Nový problém pro dostavbu Dukovan. Francouzi se hodlají odvolat

Problémy kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany budou pokračovat. Francouzská EDF připravuje odvolání proti zatím nepravomocným rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na přelomu října a listopadu rozhodl o návrzích zmíněné společnosti a firmy Westinghouse. Řízení o návrzích obou podniků byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Účastníci však mohou podat rozklad. 

Více souvisejících

ÚOHS Rekonstrukce státu transparency international Andrej Babiš Petr Rafaj (předseda ÚOHS)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy