Neziskové organizace připravily reformu ÚOHS, budou jednat s politiky

Vznik stálého kolektivního orgánu, který by rozhodoval v řízeních o přezkumu zadávání veřejných zakázek, je jedním z bodů reformy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterou navrhly protikorupční organizace. Zástupci Transparency International ČR, Oživení a Rekonstrukce státu principy představili na dnešní tiskové konferenci. Pravomoci předsedy ÚOHS by podle reformy měly být vymezeny zákonem tak, aby jako jediná osoba nemohl ovládat rozhodování v přezkumu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle Josefa Karlického z Rekonstrukce státu přislíbil zřízení pracovní skupiny při úřadu vlády, která se reformou ÚOHS bude zabývat.

Podle organizací by měl být předseda do funkce jmenován podle výsledků otevřeného výběrového řízení. V současnosti vláda navrhuje šéfa ÚOHS prezidentovi, který jej jmenuje. Předsedou ÚOHS je v současnosti Petr Rafaj. O návrzích dodavatelů by podle návrhu měl rozhodovat kolektivní orgán v jedné instanci namísto dvou. Pro funkci předsedy i členů kolektivního rozhodovacího orgánu by měly být stanoveny minimální odborné požadavky, funkční období a odvolací důvody. Úřad by se podle organizací také měl více otevřít účastníkům na trhu veřejných zakázek.

Přečtěte si naši společnou tiskovou zprávu @Transparency_CZ, @RekonstrukceCZ a @oziveni k návrhu reformy @UOHS_CZ.#ReformaUOHS ? https://t.co/xNci91h56F pic.twitter.com/d5zsbzM3SK

— Transparency International ?? (@Transparency_CZ) March 5, 2020

Nejlepším řešením je podle organizací rozdělení úřadu. Dohled nad veřejnými zakázkami by pak měl samostatný úřad, jehož součástí by byl kolektivní orgán - Rada, která by byla hlavním rozhodovacím orgánem a tvořili by ji nezávislí odborníci. "V současnosti je to tak, že pokud chce někdo ovlivnit veřejnou zakázku, stačí ovlivnit jediného člověka, předsedu. Ten už má pravomoci na to, aby případně mohl něco zařídit," řekl analytik Rekonstrukce státu Věnek Bonuš. Návrh reformy počítá s tím, že by rozhodovaly čtyři senáty po třech členech Rady.

Protikorupční potenciál není podle organizací jedinou výhodou návrhu. Odstraněním jedné instance by zadavatelé získali konečné rozhodnutí rychleji a mohli dříve začít stavět, případně vypsat nové výběrové řízení, pokud to předchozí bylo nezákonné, uvedl Bonuš.

Impulsem pro zabývání se dohledem nad veřejnými zakázkami byly podle právníka Jana Dupáka z Transparency International ČR kauzy z minulého roku, například případ Jiřího Švachuly (dříve ANO), který byl místostarostou městské části Brno-střed a zároveň působil v rozkladové komisi antimonopolního úřadu.

Organizace v blízké době osloví zástupce politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, budou s nimi o parametrech reformy jednat. V pátek se sešly s Babišem, ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (obě za ANO). Podle vedoucího týmu Rekonstrukce státu Josefa Karlického Babiš přislíbil zřízení pracovní skupiny, jež bude hledat shodu na obsahu reformy.

"Primární řešením je bezesporu vládní návrh, proto veškeré naše podklady, analýzu problémů, základní principy, ale také možné varianty legislativního postupu předložíme vládě, aby mohla do konce června předložit návrh a pokud možno nejpozději v září jej zaslat do Sněmovny," uvedl Karlický.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 
Jaderná elektrárna Dukovany

Dukovany mají problém. Do tendru vstoupil antimonopolní úřad

V projektu dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech nastává problém. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve středu informoval, že vydal předběžné opatření, které státu zakazuje uzavření smlouvy na výstavbu nového jaderného zdroje. 

Více souvisejících

ÚOHS Rekonstrukce státu transparency international Andrej Babiš Petr Rafaj (předseda ÚOHS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy