Nový šéf KDU-ČSL? Hladík kandidovat nebude, Jurečka to nevyloučil

Místopředseda KDU-ČSL a první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík nebude na mimořádném sjezdu strany kandidovat na post předsedy lidovců. Dnes to uvedl na twitteru. Bývalý ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka nad kandidaturou bude přemýšlet. Věc chce probrat s rodinou, napsal ČTK. Místopředseda strany a předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek se rozhodne podle toho, zda jej vyzve členská základna.

V čele strany z rodinných důvodů skončí Marek Výborný. Sjezd by se měl uskutečnit 25. ledna, jeho svolání ještě musí potvrdit celostátní konference KDU-ČSL, která se bude konat v prosinci.

"Pro KDU-ČSL chci pracovat nadále, ale jsem zavázán i Brňanům a mám před sebou spoustu práce pro Brno, proto kandidovat na post předsedy KDU-ČSL na mimořádném sjezdu nebudu," napsal Hladík.

K dnešním médiím. @kducsl Pro KDU-ČSL chci pracovat nadále, ale jsem zavázán i Brňanům a mám před sebou spoustu práce pro Brno, proto kandidovat na post předsedy KDU-ČSL na mimořádném sjezdu nebudu. @OndrejLeinert, @KaterinaFrouz

— Petr Hladík (@hladikpe) November 20, 2019

Hladík pracuje od roku 2016 jako první náměstek brněnské primátorky, zastupitelem města Brna byl zvolen o dva roky dříve. Předtím byl od roku 2010 zastupitelem městské části Brno-sever, v roce 2015 se tam stal místostarostou, v letech 2010 až 2014 byl také radním městské části Brno-sever. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 2010. Místopředsedou se stal na březnovém sjezdu strany.

"Budu nad tím přemýšlet a probereme to doma s rodinou," napsal ČTK Jurečka. Na dotaz, koho by rád viděl v čele lidovců, odpověděl, že nejlépe předsedu, který by dokázal dovést stranu k alespoň osmi procentům ve volbách do Sněmovny. KDU-ČSL v parlamentních volbách v roce 2017 získala 5,8 procenta. Jurečka usiloval o post předsedy v březnu, v druhém kole volby jej porazil Výborný. Jurečka následně nekandidoval na další pozice ve vedení strany.

"Rozhodnutí o tom, zda budu nebo nebudu kandidovat, záleží prvně na tom, zda mě vyzve členská základna a potom bych o tom mohl přemýšlet. Teď je nejdůležitější stabilizace KDU-ČSL," uvedl na dotaz ČTK Bartošek. Také on se o pozici v březnu ucházel.

Ve Zlínském kraji zasedne v pondělí krajský výbor, který bude jména možných kandidátů probírat. "Osobně to vidím na dva lidi, a to jsou Bartošek a Jurečka. Ale ta věc je čerstvá," řekl ČTK místopředseda výboru Josef Bazala. V Královéhradeckém kraji by organizace měla o změnách ve vedení strany jednat nejpozději začátkem prosince. "V daném okamžiku mohu mluvit jen sám za sebe, krajský výbor se touto otázkou ještě nezabýval. Osobně bych rád viděl (ve funkci předsedy) Mariana Jurečku," řekl ČTK předseda tamních lidovců Vladimír Derner.

"Protože nikdo zatím neoznámil svou kandidaturu, nemůžeme ani zatím nikomu vyjadřovat podporu," řekla krajská předsedkyně lidovců v Plzeňském kraji Ivana Bartošová. "Mohu pouze říci, že my v krajské organizaci nemáme ambice se o místo předsedy ucházet, nevidím u nás žádného možného kandidáta," dodala. Ani místopředseda krajské organizace Stanislav Antoš zatím nechce hovořit o oficiální podpoře. "Mně osobně jako jednotlivci se třeba líbí Jan Bartošek, ale nevím, zda se třeba vůbec bude chtít o místo ucházet," řekl.

Jihomoravští lidovci budou o věci teprve diskutovat, v kraji už ale některá jména padají. Také místostarosta Břeclavi Richard Zemánek si myslí, že by na místo Výborného měl přijít někdo z dvojice Jurečka nebo Bartošek.

Předseda hodonínských lidovců Vojtěch Pospíšil ČTK řekl, je otázkou, kdo bude kandidovat, zda to bude někdo z místopředsedů. "Máme za to, že potřebujeme jako strana mladší výraznou tvář, ideálně neokoukanou a ženskou, takovou osobnost, která povede stranu dlouhodobě a konzistentně, aby nám lidé důvěřovali," uvedl. Ze stávajících osobností by se organizaci podle něj zamlouvali Jurečka, Bartošek, Jiří Čunek nebo současná první místopředsedkyně Šárka Jelínková.

V Libereckém kraji se krajský výbor sejde ve čtvrtek. Ani jihočeská KDU-ČSL zatím nenavrhuje jméno případného Výborného nástupce. Její tajemník Šimon Heller uvedl, že Bartošek, jenž vede jihočeské lidovce, je na pracovní cestě v USA a zatím se nijak k možné kandidatuře nevyjádřil.

Zástupci krajů nejsou rozhodnuti, neboť rozhodnutí Výborného bylo vzhledem k rodinné tragédii náhlé. "Opravdu na to zatím nebyl čas, působení pana Výborného v čele strany bylo krátké ale musíme to respektovat. Ve straně jsou výrazné osobnosti, ale ani osobně opravdu nevím, kdo by mohl být předsedou," řekla předsedkyně lidovců v Karlovarském kraji Olga Haláková. Dodala, že si strana počká na Celostátní konferenci KDU-ČSL, která se koná v pátek 13. prosince.

"Budeme všichni hodně přemýšlet. Je dobře, že Marek Výborný rezignoval až k datu sjezdu, že stále alespoň dočasně předsedu máme, a že zůstane dál poslancem za Pardubický kraj," uvedl šéf pardubických lidovců Roman Línek.

Zástupci krajských organizací zmiňovali, že oceňují Výborného rozhodnutí. "Ukazuje to na jeho ohromný hodnotový a morální kredit," poznamenal například místostarosta Břeclavi Zemánek. "Je to extrémně rychlé, jeho krok vnímám jako pochopitelný, rozumím mu a mám za to, že řešení, které navrhl, je v naprostém pořádku a je potřeba to ocenit," řekl ČTK člen předsednictva královéhradeckého krajského výboru Jan Falta.

"Lidsky velmi oceňuji rozhodnutí Marka Výborného, je dokladem toho, že rodina je opravdu pro lidovce hodnota z největších," uvedl předseda KDU-ČSL na Vysočině a poslanec Vít Kaňkovský. Diskuse o jménech je podle něj předčasná.

Související

Marek Výborný

Výborný naznačil, jakým směrem povede KDU-ČSL po návratu do čela strany

Říjen přinesl změnu v čele jedné z vládních stran. Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, který v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct naznačil, jakým směrem lidovce povede. Vyloučil každopádně, že by strana pod jeho vedením uvažovala o personálních změnách ve vládě. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Marian Jurečka (KDU-ČSL) Marek Výborný (KDU-ČSL) Petr Hladík (KDU-ČSL) Jan Bartošek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy