Okamura se kvůli Polčákovi pustil do STAN, sněmovní jednání skončilo bez výsledku

Poslanecké jednání k aféře kolem europoslance STAN a advokáta Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice skončilo bez výsledku. Sněmovna dnes neschválila návrh programu mimořádné schůze svolané z podnětu opozičních SPD a ANO. Zákonodárci vládního tábora jej nepodpořili.

Debatě před hlasováním dominoval spor poslanců obou opozičních hnutí s politiky koaličních STAN. Navzdory tomu, že v ní mohli vystupovat jen řečníci s přednostním právem, trvala zhruba tři hodiny.

Pro přijetí programu hlasovalo 70 poslanců SPD a ANO z celkem 158 přítomných zákonodárců. Proti bylo 79 poslanců z řad vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů, další se hlasování zdrželi.

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura se dnes ve Sněmovně pustil do vládního hnutí STAN. V souvislosti s postupem europoslance STAN a advokáta Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice opět označil koaliční hnutí za podnikatelsko-politický projekt úzké skupiny lidí.

Polčák navíc podle Okamury nevyvodil plnou politickou odpovědnost, když nerezignoval na mandát evropského poslance. Podle místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) může aféra kolem Polčáka ohrozit důvěru v demokratický legislativní proces.

Naopak místopředsedkyně Sněmovny Věry Kovářové (STAN) označila vyvolání mimořádné schůze poslanci SPD a ANO jen za ztrátu času a peněz. "Jiný smysl tato mimořádná schůze nemá," prohlásila. O aféře kolem Polčáka uvedla, že o žádnou velkou kauzu nejde. Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání zákonného odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal a odstoupil z pozice místopředsedy STAN.

Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan řekl, že hnutí na rozdíl od opozičních stran svoje kauzy řeší, a netvrdí, že jde o lži a o kampaň. "Ve Sněmovně sedí politici, kteří mají prokázaný střet zájmů, a ani to s nimi nepohnulo," uvedl. Polčák podle Rakušana politickou odpovědnost vyvodil a tím, zda byl ve střetu zájmů, nebo nikoli, se zabývá advokátní komora.

Okamura prohlásil, že se STAN tváří, že hájí zájmy malých obcí, přičemž ale obchoduje se zákony. Ptal se Rakušana na to, proč Polčáka nevyzval ke složení europoslaneckého mandátu či zda ho STAN nominuje na kandidátku do dalších evropských voleb. Okamura navíc míní, že Polčákovo jednání nebylo legální a mohlo by jít o nedokonaný dotační podvod. V souvislosti se STAN Okamura připomněl také podnikání místopředsedy Věslava Michalika či zámořskou stáž bývalého poslance Jana Farského. "Poškozovat naši zemi, připravovat ji o peníze, je prostě v souladu s programem hnutí STAN," prohlásil lídr SPD. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle Okamury zvážit setrvání STAN ve vládě. Fiala se z dnešního jednání poslanců omluvil.

Rakušan zase obvinil Okamuru z toho, že se choval jako politický byznysmen ke svému někdejšímu hnutí Úsvit. "Zloděj křičí chyťte zloděje," prohlásil. Rakušan ale také řekl, že Polčák nebude mít jeho podporu v případné obhajobě europoslaneckého mandátu.

Mračková Vildumetzová řekla, že Polčák slíbil prosazení odškodňovacího zákona za peníze. V souvislosti s hnutím STAN mluvila až o "mafiánském chování. "Společně bychom měli dát signál, že toto by se už nemělo nikdy v budoucnu stát," uvedla.

Kovářová prohlásila, že by bylo užitečnější, kdyby Sněmovna věnovala nyní zmařené hodiny zákonům, které je třeba projednat. Uvedla, že obce a lidé z okolí Vrbětic potřebovali právníky, protože je stát nechal na holičkách. Předchozí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) i Andreje Babiše (ANO) podle ní v odškodnění nekonaly. "On (Polčák) se obcí ujal a ty věci potom měly rychlý spád," řekla Kovářová.

Opozice neprosadila debatu o Polčákově postupu předminulý týden na běžné sněmovní schůzi. Koalice navrhované zařazení nového bodu do jejího programu vetovala. Je pravděpodobné, že dolní komora zamítne koaliční většinou hlasů i návrh programu mimořádné schůze. Schůze by se v takovém případě prakticky neuskutečnila. Nyní mohou debatovat jen řečníci s přednostním právem.

Související

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil druhý den své oficiální návštěvy České republiky návštěvou Poslanecké sněmovny. Krátce před desátou hodinou jej přivítala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Jednání se zúčastnili také všichni místopředsedové Sněmovny, včetně zástupců opozičních hnutí ANO a Pirátů.

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Tomio Okamura Stanislav Polčák

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 45 minutami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

včera

Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

včera

včera

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

včera

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy