Okamura tvrdí, že vláda lživě občanům slibovala rozpočtovou odpovědnost

Vláda podle předsedy SPD Tomia Okamury před volbami lživě občanům slibovala rozpočtovou odpovědnost. Opoziční hnutí ve Sněmovně novelu letošního rozpočtu nepodpoří, řekl na dnešní tiskové konferenci. Vláda navrhla zvýšit letošní státní rozpočet včetně jeho schváleného schodku až na 375 miliard korun. Důvodem jsou hlavně dopady války na Ukrajině a výdaje na řešení vysokého růstu cen zejména u energií.

Původně kabinet navrhl zvýšit schodek o 50 miliard na 330 miliard korun. Koaliční politici však poté přišli s dalšími návrhy, které můžou v případě schválení navýšit schodek až na 375 miliard korun.

Kabinet Spolu a Pirátů se STAN podle Okamury obelhal občany a hospodaří "naprosto bezprecedentním a nepřijatelným způsobem". Je podle něj potřeba snižovat schodky rozpočtu zvyšováním příjmů a snižováním zbytných výdajů. SPD připravilo 14 pozměňovacích návrhů.

Hnutí nesouhlasí s tím, aby vláda nakupovala letouny F-35 namísto modernizace stávajících gripenů, nebo aby podporovala sociálními dávkami nepřizpůsobivé či financovala politické neziskové organizace, řekl Okamura. SPD bude ve Sněmovně hlasovat pro návrhy, které pomáhají lidem s vysokými cenami, rozpočet jako celek nepodpoří.

Vláda podle místopředsedy SPD Radima Fialy způsobuje další nárůst inflace kombinací nečinnosti, nekompetentnosti a chaotických opatření. Hnutí požaduje okamžité zastropování cen nejen u energií, ale také u pohonných hmot, základních potravin a úroků z hypotečních úvěrů. Kabinet by podle Fialy měl také přistoupit k dočasnému snížení daně z přidané hodnoty u energií, pohonných hmot a základních potravin na nulovou sazbu.

SPD požaduje demisi vlády, kterou je podle hnutí potřeba nahradit kompetentními odborníky.

Opozice vznesla několik desítek pozměňovacích návrhů na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Dá se ale očekávat, že vládní většina neumožní jejich schválení. Naproti tomu schválí zřejmě dva návrhy koaličních politiků, které navýší celkových schodek rozpočtu proti původnímu vládnímu záměru 330 miliard až na 375 miliard korun. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce přidat sedm miliard korun na sociální výdaje. Spolu s tím chce vládní koalice přidat také 38 miliard na pomoc s rostoucími cenami energií. Rozpočtový výbor oba tyto návrhy podpořil.

Naopak nepodpořil návrh skupiny koaličních poslanců, kteří chtějí z rozpočtu prezidentské kanceláře odebrat 30 milionů korun na lesní hospodářství. Peníze chtějí odebrat kvůli kauze pravomocně odsouzeného a posléze omilostněného šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka.

Související

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

Více souvisejících

Tomio Okamura Vláda ČR státní rozpočet

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy