Rada hlavního města dnes rozhodla vypovědět sesterskou smlouvu s Pekingem. Důvodem je neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Proti znění smlouvy byla tehdejší opozice. Vypovězení smlouvy musí ještě projednat zastupitelé.
Současné vedení Prahy vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání se vedlo korespondenčně. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě, na poslední urgenci pak vůbec, což vedlo vedení města k návrhu celou smlouvu vypovědět. Zástupci Číny několikrát uvedli, že postoj Prahy poškozuje česko-čínské vztahy.
Pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která s návrhem na vypovězení přišla, ČTK v pátek sdělila, že schválení zmíněné části smlouvy bylo nestandardní. "Do smlouvy o spolupráci mezi hlavními městy politická deklarace nepatří. Nesouhlasím s tím, aby Praha takto dávala najevo podporu autoritářského režimu, který v Číně panuje," uvedla. Vypuštěním zmíněné části dá podle ní Praha najevo nesouhlas s tím, že jsou v Číně porušována lidská práva.
Radní dnes doplnila, že pokud zastupitelé příští týden výpověď smlouvy schválí, primátor ji hned poté odešle do Číny. "Tím bude celá záležitost v tomto roce ukončena," řekla. "Myslím si, že na říjnovém zastupitelstvu bude mít tento tisk podporu napříč celým politickým spektrem," dodala předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů Michaela Krausová.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes ČTK řekl, že rozhodnutí rady respektuje, jde o záležitost samosprávy. Za zahraniční politiku ale zodpovídá vláda a na její pozici se nic nemění. Praha by podle něj neměla mít ambice zasahovat do české zahraniční politiky. Prezident Miloš Zeman v neděli na Frekvenci 1 poznamenal, že Praha má víc než dost problémů, kterými by se měl primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zabývat.
Na postup Prahy Čína zareagovala kromě veřejných deklarací i tím, že začala rušit domluvená vystoupení pražských souborů, například Pražské komorní filharmonie. Jednalo se však i o rušení vystoupení souborů, které Praha nezřizuje a její jméno mají pouze v názvu.
Spor o smlouvu mezi Pekingem a Prahou zasáhl vztahy s Čínou, které už předtím nebyly ideální. Před rokem do nich zasáhlo varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před výrobky čínských firem Huawei a ZTE. Čína se proti tomu ohradila a čínský velvyslanec o věci jednal s Babišem, premiér ale následné výroky diplomata označil za lži.
Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR se dosud nepodařila naplnit očekávaní ohledně přislíbených investic Číny v Česku. Nedaří se podle něj ani odstraňovat bariéry pro vstup českých firem na čínský trh.
Smlouva s Čínou z roku 2016 zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky. Tehdejší opozice z řad TOP 09 a ODS uváděla, že podobné klauzule do smluv mezi městy nepatří a nemá ji tam kromě Prahy žádné z evropských měst. Tehdejší vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo. To se však nestalo.
Související

Kuvajtské aerolinky Jazeera Airways obnoví v červnu lety do Prahy

V Praze si lidé připomněli výročí bombardování divadla v Mariupolu
Praha , Čína , Hana Marvanová , Starostové a nezávislí (STAN) , Zdeněk Hřib , Tomáš Petříček , Praha sobě (sdružení)
Aktuálně se děje
před 15 minutami

V Česku jsou tisíce mladých uprchlíků z Ukrajiny, kteří nestudují střední školu
před 25 minutami

Nekula chce použít rezervy EU na podporu odvětví proti růstu cen
Aktualizováno před 37 minutami

Steinmeier ocenil při návštěvě Pavla přátelské vztahy Česka a Německa, chtějí se scházet každý rok
před 51 minutami

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr
před 1 hodinou

Patrik Tušl si za vydírání, vyhrožování a nenávistné výroky ve vězení odpyká 15 měsíců
před 1 hodinou

Česko stárne. Počet důchodců roste, důchodový systéme je neudržitelný, varují experti
před 1 hodinou

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila
před 2 hodinami

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků
před 2 hodinami

Soud potvrdil mladíkovi podmínku za přípravu bombových útoků v Praze
Aktualizováno před 2 hodinami

Po roce 2035 by se mohla prodávat auta na syntetická paliva, navrhuje EK
před 2 hodinami

Japonský premiér Kišida dorazil do Kyjeva
před 2 hodinami

ČEZ se domnívá, že nejhorší část krize je u konce. Ceny budou klesat
Aktualizováno před 3 hodinami

Jurečka se kvůli důchodům sejde i s opoziční SPD
před 3 hodinami

Starostové a nezávislí vyloučili Hlubučka z kauzy Dozimetr
před 3 hodinami

Exploze na Krymu jsou signálem, aby ho Rusové opustili, zní z Kyjeva
před 3 hodinami

Vládní koalice se údajně shodla na omezení podpory stavebního spoření
Aktualizováno před 3 hodinami

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek
Aktualizováno před 3 hodinami

Si Ťin-pching pozval Putina, aby přijel na návštěvu do Číny
před 3 hodinami

Slovenská policie zadržela osm lidí ve starém případu vraždy studenta
Aktualizováno před 3 hodinami
Fiala řekl, jak stát využije enormní zisky z ČEZ
Premiér Petr Fiala (ODS) chce zhruba sto miliard korun odvodů energetické skupiny ČEZ státu využít na pomoc s vysokými cenami elektřiny, budování dálnic či výdaje na obranu. ČTK napsal, že každou korunu z této částky použije vláda ve prospěch občanů a firem. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z opozičního hnutí ANO označil na sociálních sítích čistý zisk energetické skupiny v souvislosti s vysokými cenami energií za krutý žert.
Zdroj: ČTK