Prioritou většiny politických stran v dopravě je dostavba dálniční sítě

Dostavba dálniční sítě v Česku je hlavním dopravním bodem v programu politických stran, které mají podle průzkumů reálnou šanci na vstup do Sněmovny.

Slibují tak urychlení a zjednodušení výstavby. Mezi priority většiny stran patří také rozvoj železnice včetně vysokorychlostních spojení, změny v legislativě a financování dopravních staveb a zkvalitnění veřejné dopravy. Vyplývá to z ankety ČTK a volebních programů jednotlivých stran a hnutí.

Vládní hnutí ANO má resort dopravy pod kontrolou posledních osm let. Strana zatím svůj předvolební program nepředstavila, už dříve ovšem ministr dopravy Karel Havlíček avizoval, že pro vládu jsou prioritou větší investice do dopravní infrastruktury. Ta by se podle ministra měla stát impulzem pro celé hospodářství po koronavirové krizi. Strana se chce zaměřit na další stavby dálnic i vysokorychlostní železnice. Ve veřejné dopravě by pak měla pokračovat v liberalizaci provozu.

Sociální demokraté kladou ve svém programu důraz na veřejnou dopravu a její dostupnost. Podle poslance Jana Birkeho je jejich cílem zvyšování kapacity infrastruktury ve veřejné dopravě hlavně velkých aglomerací. Jako klíčové označil Birke také dokončení páteřní sítě dálnic a rychlostních komunikací včetně obchvatů. Na železnici chce ČSSD navrhnout zvláštní zákon o výstavbě páteře vysokorychlostní železnice, ve kterém bude harmonogram výstavby a také modernizace současných koridorů. Strana podporuje také další rozvoj pražského letiště včetně stavby nové paralelní dráhy. Vodní dopravě pak chce pomoci splavněním Labe a stavbou jezu v Děčíně.

Koalice Pirátů a Starostů chce provést změny v systému výstavby dopravní infrastruktury. Pro tu chce vytvořit dlouhodobý plán, který bude obsahovat pro stavby harmonogram. Na to chce navázat i zákon financování staveb na období dalších deseti let. Pokračovat chce také v případě vysokorychlostních železnic, jejich stavbu však chce propojit i s dalšími projekty z jiných oborů. Koalice plánuje další změny liniového zákona ke stavbám. Jako jediná z velkých stran či koalic se věnuje také kosmickému programu.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) pojmenovala svou dopravní část programu Chytrá doprava. Zaměřit se chce tedy na využívání moderních technologií při plánování dopravy, propojování jednotlivých druhů přepravy a také v dopravní výstavbě. Součástí toho by měla být i dostavba dálniční sítě včetně okruhu kolem Prahy, dále budování vysokorychlostních železnic a vlakových spojení v regionech a městech. V rámci toho slibuje také legislativní změny. Podporuje také další rozšíření pražského letiště, podpoří proto stavbu nové ranveje. Koalice chce naopak zastavit projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe.

Prioritou komunistů v dopravě je podle jejich stínového ministra pro průmysl a dopravu Pavla Hojdy zintenzivnění investic do dopravní infrastruktury, včetně zvýšení podílu peněz na opravy a údržbu. Strana chce dále posílit význam veřejné dopravy, v rámci které slibuje jízdné zdarma nebo s až 90 procentní slevou pro studenty a důchodce. Stát by podle komunistů měl také více podporovat dopravce, které zřizuje stát nebo samosprávy.

Hnutí SPD v minulých dnech představilo základní body svého předvolebního programu, samotné dopravě se ovšem v nich zatím blíže nevěnuje. V minulosti ovšem SPD označovalo jako jednu ze svých priorit dopravní výstavu, a to v rámci dálnic i železnic. Hnutí v uplynulém období kritizovalo působení vlády v dopravě, která podle něj zaostává při výstavbě dálnic. "Pořád se nestaví takovým tempem, jakým bychom si představovali," řekl v minulosti místopředseda hnutí Radim Fiala. Hnutí také kritizovalo změny na ministerstvu dopravy, které je podle něj v personální krizi.

Zrychlení dopravní výstavby slibuje i hnutí Přísaha. To chce připravit kvůli tomu další legislativní změny, které by se měly věnovat i ekologickým vlivům staveb. Z Ředitelství silnic a dálnic chce hnutí vytvořit novou státní investorskou společnost, inspirovat se přitom chce v zahraničí. Změny plánuje hnutí také v Českých drahách, u kterých kritizuje změny vedení z posledních let. Zároveň chce částečně zprivatizování ČD Cargo s tím, že státu by zůstalo 67 procent akcií. Podle hnutí může vstup nových akcionářů zajistit až 15 miliard korun na oddlužení Českých drah.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Dohledový úřad neobdržel výroční zprávu od třetiny politických stran a hnutí

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí neobdržel výroční zprávu za rok 2022 zhruba od třetiny politických stran a hnutí. Nedodalo ji 86 politických stran a hnutí, tedy o čtvrtinu více než před rokem, v zákonném termínu ji naopak odevzdalo 176 z celkových 262 povinných subjektů. Úřad o tom dnes informoval na svém webu. Termín odevzdání byl do 1. dubna, stranám, které zprávu nedodaly, hrozí pokuta.

Více souvisejících

politické strany Dálnice

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy