Pro Zemana restrikce neplatí? Hrad chce výjimku kvůli oslavám 28. října, opozice protestuje

Hrad by podle některých zástupců opozice neměl dostat výjimku ze zákazu shromažďování nad šest osob při ceremonii k oslavě vzniku Československa 28. října. Kritizují i zavření vysokoškolských kolejí nebo dočasné ukončení prezenční výuky na prvním stupni základních škol.

Ceremoniál k předání státních vyznamenání na 28. října, který organizuje prezident Miloš Zeman, je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zatím plánován v minimálních počtech účastníků. V pondělí po jednání vlády nevyloučil, že bude dál omezen.

"Chápu symboliku 28. října, ale myslím, že se najdou i chytřejší nápady, než na jedno místo soustředit rizikové skupiny, mezi které zpravidla vyznamenaní a koneckonců i hosté patří. Říkám to i proto, že veřejnost, jejíž shromažďovací právo bylo razantně omezeno, těžko bude chápat, že je uspořádání takové akce možné. Její nedůvěra v smysluplnost a spravedlnost kroků státu se tím jen prohloubí. Pane prezidente, zvažte to ještě, prosím," uvedla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

"Pokud by Hrad opravdu dostal výjimku, tak to nebudou oslavy 28. října, ale oslavy arogance moci přesně v duchu Orwella, že všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Soudný prezident by o něčem takovém ani neuvažoval. Nevím však, kde by ten náš soudnost našel," poznamenala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Pokud by Hrad opravdu dostal výjimku, tak to nebudou oslavy 28. října, ale oslavy arogance moci přesně v duchu Orwella, že všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Soudný prezident by o něčem takovém ani neuvažoval. Nevím však, kde by ten náš soudnost našel.

— Markéta Adamová (@market_a) October 13, 2020

Pirátský poslanec František Kopřiva kritizoval nařízení, že od středy nebudou moci na vysokoškolských kolejích pobývat studenti, kteří mají jiné bydliště v České republice. "Jako chápu, že párty na kolejích jsou během pandemie nezodpovědná hloupost. Ale fakt je řešením vyhnat na ulici studenty, kteří fakticky nemají kam jít, pracující studenty a doktorandy? A testy zdarma jim vláda zajistí? Ani nechci domýšlet, kolik bezpříznakově nemocných vláda tímto posílá k jejich starším (pra)rodičům," uvedl.

Není možné žádat lidi, aby respektovali opatření, neshlukovali se, aby na bohoslužbách nepřekročili počet 10 osob atd.. a současně uspořádat na Hradě oslavu v počtu stovek osob. Pokud to Zeman s Babišem udělají, znovu lidem oznámí, že pro ně samotné pravidla neplatí.

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) October 12, 2020

Místopředseda ODS Martin Baxa nazval úplné vypnutí prezenčního vzdělávání od středy do 1. listopadu naplněním nejčernějších obav a dokladem fatálního selhání vlády. "Nevidím ani snahu udržet aspoň první stupeň ZŠ, kde jsou dopady nejhorší pro žáky i rodiče. Otevřou se školy opravdu začátkem listopadu?" tázal se.

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) kritizoval, že vláda nepředstavila kompenzace pro restaurace společně s opatřením, kterým je od středy uzavírá. "To je likvidace podnikání v gastronomii. Zatímco při uzavření na jaře mohli podnikatelé sáhnout do rezerv, teď nebudou mít kam. Obecné fráze ministra Prymuly, že se připraví kompenzace, jsou málo," poznamenal.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka očekával, že se premiér Andrej Babiš (ANO) omluví, že vláda situaci nezvládla. "Čekal bych nyní od premiéra, že se omluví, podobně jako izraelský prezident, a řekne, omlouvám se za sebe i za vládu, neměli jsme vás zklamat, ale bohužel jsme to podělali, pojďte teď zatnout zuby a prosím zvládněte to," uvedl na twitteru.

Opoziční politici také shodně apelují na společnost, aby opatření proti koronaviru dodržovala. "Pokud hoří, tak musíme hasičům pomoct, i kdybychom si mysleli, že zrovna ti, co k nám přijeli, jsou nemehla. A teď hasíme. Nebaví nás to, je to nepříjemné, náročné, jsme naštvaní, ve stresu, ale víme, že to musíme udělat. A moc prosím, dodržujme opatření, buďme ohleduplní a rozumní," uvedl šéf STAN Vít Rakušan.

"Prosím dodržujme opatření. Děláme to kvůli zranitelným občanům a našim zdravotníkům. Na ty mysleme, ne na zoufalost téhle vlády," napsala Pekarová Adamová.

Související

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Více souvisejících

Miloš Zeman 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Markéta Pekarová Adamová Martin Baxa Věra Kovářová Jan Skopeček (ODS) Marian Jurečka (KDU-ČSL) prezident čr státní vyznamenání Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Aktualizováno před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy