99 % lidí má lehký průběh. U Jílkové se řešil koronavirus a někteří bojkotovali roušky

Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové, po delší době již s omezeným počtem lidí v publiku, opět diskutovalo o koronaviru, tentokrát o takzvané chytré karanténě a její legitimitě. Rovněž se mluvilo i o tom, zda je ještě opodstatněné se těsně před poslední vlnou rozvolňování restrikcí obávat návratu do běžného života, když Covid-19 momentálně nejsme schopní zlikvidovat. Máme rovněž počítat i s druhou vlnou epidemie?

Na tyto ožehavé otázky se snažili odpovědět Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví a vedoucí projektu Chytrá karanténa, Olga Richterová, poslankyně Pirátské strany, Zdeněk Hostomský, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, Karel Drbal, imunolog Katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Tomáš Alexandr Pásek, bankovní úředník z Prahy a Vlastimil Sehnal, podnikatel z Brna. 

Moderátorka Jílková vyzvala podnikatele Sehnala, aby informoval odborníky, proč mu přijdou současné obavy z epidemie přehnané. Bylo jí odpovězeno, že vláda nařídila roušky (tu měl pod nosem, čímž nesplnil požadavek zakrytí ústní dutiny a dýchacích cest), pomalu zakázala lidem se stýkat, a že se lidé častokrát bojí sami sebe, a to i v rámci rodin. Tohle přeci není normální! Prymula ale oponoval, že situace už je jiná, a že lidé se vyjma masových akcí už vídat mohou. Pokud jde o roušky, tak ty se zruší ve venkovním prostoru. Ve vnitřním zůstanou, jelikož celá řada studií prokázala jejich oprávněnost, jelikož zabraňují vydechování aerosolu. Když je mají všichni, pak jsou chráněni. Po stabilizaci situace se zruší úplně.

"No, ale já už se skoro cítím jako muslimka!," zareagovala na to Jílková a opět stočila diskuzi k obavám veřejnosti. Sehnalovi například nikdo nepřijde na oslavu a na benzínce před ním utíkají. Prostě není normální, aby se zpřetrhaly rodinné vazby, a aby nebyly povoleny návštěvy v domovech důchodců (ty v dohledné době budou za přísných podmínek umožněny). Měli bychom zase žít normálně. Za pravdu mu dal i Hostomský, rovněž i on sem tam neměl zakryté dýchací cesty. V Sehnalovi nicméně našel spojence. Dále je toho názoru, že strach a zpřetrhání sociálních struktur může mít vážné dopady na imunitní systém.

Vir musíme přijmout do populace! 

Pásek ale oponoval, že veškerá restriktivní opatření, včetně povinného nošení roušek, přispěla nízkému počtu úmrtí. Imunolog Drbal mu na to odpověděl, že největším kamenem úrazu je neznámý virus transportovaný z opačné strany Zeměkoule. To ostatně vytváří pandemii. Dále mluvil o Itálii a různých opatřeních ve dvou ohniscích nákazy, z nichž se pak šířila do celé Evropy. Benátsko zareagovalo pohotově, začalo testovat a izolovat infikované, a proto na to bylo výrazně lépe než Lombardie, která to podcenila. Ta ostatně má více obětí než celý zbytek Itálie. Jediný způsob, jak se s virem vypořádat, je přijmout ho do populace. Ani snahy ostrovních států jako je Taiwan nebo Nový Zéland o eliminaci se nesetkají s úspěchem. Stále se bude vracet.

Náměstek Prymula s Drbalem úplně nesouhlasil, jelikož koronavirus pořád považuje za neznámý a divně se chovající. Každopádně bychom se měli přestat bát a být více racionální. To, co se stalo v první vlně, tak celý svět nasadil velmi restriktivní opatření, aby se epidemie zastavila, což bylo dobře. V té době jsme se skutečně potýkali s něčím novým. "Momentálně startujeme normální život, ale stále některá opatření dodržovat budeme. Rouška nás podle mého nezabije. Žádná plošná opatření už zavádět nebudeme. Stačí, když budeme vychytávat ty rizikové jedince, kteří jsou infekční, " ubezpečil Prymula Páska. 

Jílková proto apelovala na občany, aby se přestali zbytečně bát, a že rizikové skupiny jsou pouze lidé například s těžkou obezitou, kardiovaskulární problémy, chronické zánětlivé choroby atd., přičemž musí být jejich souběh. I 105letá babička se z koronaviru vyléčila. Páska tím uklidnil. Sehnal na to reagoval konstatováním, že se lidé kvůli nedostatečné informovanosti bojí. Pirátka Richterová vysvětlila, že projekt chytré karantény je především o trasování, a že už v březnu Piráti upozorňovali na rizikovost některých profesí, zejména horníků. Dnes máme lokální ohnisko v dolech OKD na Karvinsku. Žádná opatření, včetně zkrácení směn, nebyla přijatá, a nákaza se šíří do škol. 

Desítky tisíce testů denně! Kapacity na to jsou

"Kde se vyskytne ohnisko, tak do tří dnů v podstatě by měla být provedená tato opatření, a to se týkalo především Chebu, Domažlic a dalších lokalit. Teď se to týká domovů, kde bydlí cizinci dělníci," řekl Prymula. Drbal řekl, že teď bychom měli masově testovat, tzn. desítky tisíc testů denně. V USA se počítá i s miliony. Sarközi z Pedagogické komory si postěžoval na některá podle něj zbytečná opatření ve školství. Například MŠ byly po celou dobu karantén neomezeně otevřené, ale ZŠ se teď otevřely v takovém podivném režimu připomínajícím bojovku. "Jakou logiku má, když šestileté dítě může být ve 28členné skupině v mateřince bez roušky, kterou nemusí mít ani učitelka, zatímco jeho vrstevník na základce musí nosit roušku na chodbě, na toaletě a být jenom v 15členném kolektivu?," ptal se.

Bylo mu odpovězeno, že se vycházelo se zkušeností v jiných zemí. Sarközi ale vůbec nerozumí těm omezením ve škole, když se děti z různých škol a skupin po vyučování scházejí na kroužkách nebo v nákupních centrech. "Nemá to hlavu, ani patu! Kdo to vymyslel?," zeptal se. Richterová si postěžovala na to, že se ještě pořád nevyřešily speciální školy. Jílková konstatovala, že už se o tom hovořilo s ministrem Plagou, který to slíbil zajistit, ale skutek utek. Nevidomé a autistické děti jsou přitom kolikrát izolované a pláčou doma. Prymula řekl, že toto spadá do kompetence resortu školství. "Hm, tak ministr to tady slíbil! Udělejte si obrázek sám," vyzvala Sarköziho Jílková.

Posléze se mluvilo o tom, že se někteří skutečně bojí. Hostomský by viděl řešení ve švédském modelu. Prostě, kdo má strach, ať nechodí do školy, restaurace, či na operu. "Proč to přikázat plošně?! Někteří lidé nikdy nesednou na letadlo, zatímco jiní normálně létají! Proč zakazovat?!," ptal se. Jílková opět zdůrazňovala, že pro 99 % lidí není koronavir nic vážného. Zdravotní sestra v domácí péči z publika si po získání mikrofonu postěžovala, že se jí jako asmatičce, co musí nosit 8 hodin denně roušku, špatně pracuje. Má pocit na omdlení. Pásek by byl pro roušky jenom ve vnitřních prostorách.

"Osvědčený" švédský model?

Prymula řekl, že už se to uvolní od pondělí 25. května, a že i některým ohrožením skupinám se v tomhle vyjde vstříc. Hostomský opět žádal, aby se lidem dopřála větší svoboda v rozhodování, zda se bojí, či nikoliv. Vyjádřil obavy, že si lidé přestanou vážit vlády. Připustil i rozdíly průběhu nemoci Covid-19 v různých národech, včetně nedostatku vitamínu D. Teorie jsou různé. Někteří experti jsou toho názoru, že muži jsou více náchylní, nebo že vakcína proti tuberkulóze je prevencí proti koronaviru. Slováci jsou na tom lépe než Češi, protože tolik nejezdí na hory, jelikož mají Tatry.

Lékárník z publika si postěžoval na vládní postup, včetně pozdního vysvětlení účelu roušky a respirátoru. Například papírové jsou jednorázové a měly by se vyhazovat. O nákupní době pro seniory nemluvě! Málem si sundal roušku. "To nedělejte!," zarazila ho Jílková. Vyzval pak k větší informovanosti a méně populismu. V Rakousku tím prošli docela v klidu. Rovněž nechápal, proč se zaváděla dvojí ochrana pro kadeřnice, když pokladním zaměstnavatelé ani nemuseli zajišťovat roušku. 

V závěru diskuze se ještě Vaněk z publika zeptal Prymuly, zda se zdravotnictví připravuje na druhou vlnu, a řekl, že strach je horší než nějaký koronavirus. Podělil se svým příběhem, kdy se vrátil z Londýna, a nepustili ho za babičkou do domova důchodců. "Není horší než koronavirus strach a v jeho důsledku oslabená imunita? Bojím se, že mě babička po dvou a půl měsících ani nepozná," tázal se. Prymula mluvil o tom, že se do několika zařízení pro seniory dostal koronavirus. Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž bude zdražování potravin.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Olga Richterová (Piráti) osobní údaje Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

včera

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno včera

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

včera

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy