Nové náboženství a marketing! Klaus mladší zpochybňoval u Jílkové vědecká fakta

Je naše budoucnost ohrožená klimatickými změnami natolik, že pokud neomezíme škodlivé zplodiny, povede to k sebevraždě lidstva? Jsme poslední generací, která může zastavit globální oteplování? Hrozí našim dětem a vnukům, že nebudou plodní? Porostou v důsledku toho ceny životních nákladů? Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové byly odpovědi na tyto otázky.

Zodpovědět se je pokoušeli Luděk Niedermayer, europoslanec TOP 09 a bývalý viceguvernér ČNB, Václav Klaus, poslanec a předseda Trikolóry - hnutí občanů, Bedřich Moldan, bývalý ministr životního prostředí, Lukáš Kovanda, ekonom a autor ekonomické literatury, Veronika Holcnerová, ekologická aktivistka za Rebelii proti vyhnutí a Petr Štengl, důchodce z Plzně.

Moderátorka Jílková se zeptala poslance Klause, proč se domnívá, že ví víc než 1300 nezávislých odborníků z mezinárodního panelu OSN, když tvrdí, že žádná klimatická krize není. Ten se opíral na vyjádření některých českých vědců a předsedkyně Evropské komise, kteří mu dávají za pravdu. "Nejedná se o žádný vědecký konsensus," domluvil Klaus. Niedermayer oponoval vysychajícími studnami a lesy a zvyšující se frekvencí katastrofických povodní a hurikánů.

"I kdyby existovala nějaká 2-3 % pravděpodobnost, že to možná není tak špatné, tak já bych opravdu nechtěl dávat v sázku budoucnost našich děti, jestli budou žít na takové planetě, na které žijeme my," podotkl Niedermayer. Klaus nesouhlasil a trval na tom, že se jedná o pouhé strašení veřejnosti. Bankéři, mezi něž patří i Niedermayer, chtějí podle Klause pouze bohatnout na emisních povolenkách.

Na Šumavě se oteplilo, protože tam ekoalarmisté vypěstovali kůrovce!

Ředitel Moldán argumentoval, že opravdu existuje vědecká shoda, že za klimatickou změnou stojí člověk. Je to i doložené. Zvyšuje se skleníkový efekt, který má příčinu zejména v emisi oxidu uhličitého. "To není pravda. To je váš názor," skočil do toho Klaus. "Ke skutečnému oteplení dochází leda na Šumavě, protože tam podobní alarmisté vypěstovali kůrovce, kteří zničil celý les. Ale tvrdit, že vše je vina člověka, a že se za několik let usmažíme, je nesmysl!," řekl Klaus a zmínil podobná vědecká tvrzení ze 70. let, která se naopak nesla v duchu hrozby ochlazování.

"Sice si to děláme sami, ale zároveň je za tím určitý pokrok. Není možný, abychom si lehali na zemi s tím, že teď to budeme dělat, a chceme to zítra!," vstoupil do debaty Štengl. Holcnerová potvrdila slova svých předřečníků, že existuje vědecká shoda o klimatické změně, a že bychom se měli snažit udržet nárůst teploty pod 2°C oproti předindustriálním hodnotám, ideálně pod 1,5°C. "Bohužel se ale bavíme o hodnotách 3-4°C," domluvila Holcnerová.

Holandsko bude za 70 let pod úrovní vody!

Jílková připomněla, že snižování emisí nás bude stát miliardy až biliony. "Kolik nás bude stát, když ve studních nebude voda? Kolik bude stát třeba Holandsko. Podle odhadů Holandsko jaké dnes známe, bude existovat maximálně 70 let. Pak některé jeho části přestanou být obyvatelné, protože se dostanou pod úroveň vody. A co dopady na zemědělství?," reagoval Niedermayer.

Kovanda oponoval, že německý klimatický balíček, který vyšel na 54 miliard eur, přinesl snížení teploty o 0,0000013 °C. "Nezpochybňuji konensus klimatologů, ale jako ekonomovi mi to za takové snížení teploty opravdu nestojí. Ty peníze bychom mohli použít na léčbu tuberkulózy v rozvojovém světě a na hladovějící děti," řekl Kovanda. Do debaty se dostalo téma dosažení uhlíkové neutrality do 12 let. "Čím budeme topit, když nebudeme užívat uhlí?," podivila se Jílková.

Holcnerová řekla, že Rebelie proti vyhynutí usiluje o systémové změny, a proto se obrací na politiky. Klaus si stále trval na tom, že se jedná pouze o nové náboženství. "Dříve pasačka ovcí viděla Pannu Marii. Nyní vidí toto. Voliči to dobře zvládnutým marketingem chtějí," odpověděl Klaus Jílkové na otázku, proč se ke klimatu staví tak skepticky, když Německo do boje s ním investovalo miliardy euro. 

Moldán následně varoval před dlouhodobými dopady klimatické krize. Už v létě jsme zažili nebývalá horka. Průměr v Evropě byl 40° C. Hrozí také záplavy. Kovanda varoval před ekonomickými riziky. "Zruinujeme-li tvrdými regulacemi autoprůmysl, tak se auta začnou vyrábět ve velkém v Číně nebo v USA. Pracovní místa se přesunou tam a v Evropě bude velká nezaměstnanost," varoval Kovanda.

Čína si s tím hlavu neláme! Rusko staví uhelné elektrárny

Jílková pak začala mluvit o tom, že Čína si s klimatickou změnou hlavu neláme, ačkoliv produkuje čtvrtinu uhlíkových plynů, a Rusko staví uhelné elektrárny. "Nehrozí nám ztráta konkurenceschopnosti?," zeptala se Jílková. Niedermayer ubezpečil, že Evropa plánuje vymáhat dodržování Pařížské dohody, k níž mimo jiné odmítl přistoupit i americký prezident Donald Trump, prostřednictvím cel. 

"Za posledních 30 let se tady zavedlo spousta technologií, které přírodě pomáhají. Pořád tady slyším strašení a strašení, aniž by nám bylo řečeno, jak ty věci vyřešit. Všichni jenom křičí, ale nikdo schopen přijít s nějakým návrhem. Například tepelné elektrárny by mohly spalovat odpad," řekl pán z publika. Holcnerová na to řekla, že aktivisté nebo lépe řečeno aktivní občané mají být pouhým alarmem, a že s řešením mají přicházet odborníci a politici.

Petr Doubravský, který organizuje studentské stávky za klima, upozornil, že se nejedná o problém, který přijde za 10-20 let. "Už teď lidé musejí utíkat ze svých domovů. Už teď dopadá sucho na české zemědělce. A což teprv naše zdraví a budoucnost. Jestli si něco nemůžeme dovolit, aby na nás dál dopadaly důsledky změn klimatu," řekl Doubravský. Když Jílková nastínila slova Grety Thunbergové o ukradeném dětství, vysvětlil jí, že například on by býval mohl být doma, učit se a nesedět ve studiu.

Poslanec Schiller, který je z Mostu, upozornil na hysterii s natáčením Ropáku. Mluvilo se také o tom, že investice do boje s klimatem jsou efektivní, protože mají velkou návratnost, pokud jde o lidské zdraví. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž budou diplomatické vztahy s Čínou, respektive vypovědění smlouvy mezi Prahou a Pekingem.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Klimatické změny životní prostředí Václav Klaus ml.

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy