Nové náboženství a marketing! Klaus mladší zpochybňoval u Jílkové vědecká fakta

Je naše budoucnost ohrožená klimatickými změnami natolik, že pokud neomezíme škodlivé zplodiny, povede to k sebevraždě lidstva? Jsme poslední generací, která může zastavit globální oteplování? Hrozí našim dětem a vnukům, že nebudou plodní? Porostou v důsledku toho ceny životních nákladů? Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové byly odpovědi na tyto otázky.

Zodpovědět se je pokoušeli Luděk Niedermayer, europoslanec TOP 09 a bývalý viceguvernér ČNB, Václav Klaus, poslanec a předseda Trikolóry - hnutí občanů, Bedřich Moldan, bývalý ministr životního prostředí, Lukáš Kovanda, ekonom a autor ekonomické literatury, Veronika Holcnerová, ekologická aktivistka za Rebelii proti vyhnutí a Petr Štengl, důchodce z Plzně.

Moderátorka Jílková se zeptala poslance Klause, proč se domnívá, že ví víc než 1300 nezávislých odborníků z mezinárodního panelu OSN, když tvrdí, že žádná klimatická krize není. Ten se opíral na vyjádření některých českých vědců a předsedkyně Evropské komise, kteří mu dávají za pravdu. "Nejedná se o žádný vědecký konsensus," domluvil Klaus. Niedermayer oponoval vysychajícími studnami a lesy a zvyšující se frekvencí katastrofických povodní a hurikánů.

"I kdyby existovala nějaká 2-3 % pravděpodobnost, že to možná není tak špatné, tak já bych opravdu nechtěl dávat v sázku budoucnost našich děti, jestli budou žít na takové planetě, na které žijeme my," podotkl Niedermayer. Klaus nesouhlasil a trval na tom, že se jedná o pouhé strašení veřejnosti. Bankéři, mezi něž patří i Niedermayer, chtějí podle Klause pouze bohatnout na emisních povolenkách.

Na Šumavě se oteplilo, protože tam ekoalarmisté vypěstovali kůrovce!

Ředitel Moldán argumentoval, že opravdu existuje vědecká shoda, že za klimatickou změnou stojí člověk. Je to i doložené. Zvyšuje se skleníkový efekt, který má příčinu zejména v emisi oxidu uhličitého. "To není pravda. To je váš názor," skočil do toho Klaus. "Ke skutečnému oteplení dochází leda na Šumavě, protože tam podobní alarmisté vypěstovali kůrovce, kteří zničil celý les. Ale tvrdit, že vše je vina člověka, a že se za několik let usmažíme, je nesmysl!," řekl Klaus a zmínil podobná vědecká tvrzení ze 70. let, která se naopak nesla v duchu hrozby ochlazování.

"Sice si to děláme sami, ale zároveň je za tím určitý pokrok. Není možný, abychom si lehali na zemi s tím, že teď to budeme dělat, a chceme to zítra!," vstoupil do debaty Štengl. Holcnerová potvrdila slova svých předřečníků, že existuje vědecká shoda o klimatické změně, a že bychom se měli snažit udržet nárůst teploty pod 2°C oproti předindustriálním hodnotám, ideálně pod 1,5°C. "Bohužel se ale bavíme o hodnotách 3-4°C," domluvila Holcnerová.

Holandsko bude za 70 let pod úrovní vody!

Jílková připomněla, že snižování emisí nás bude stát miliardy až biliony. "Kolik nás bude stát, když ve studních nebude voda? Kolik bude stát třeba Holandsko. Podle odhadů Holandsko jaké dnes známe, bude existovat maximálně 70 let. Pak některé jeho části přestanou být obyvatelné, protože se dostanou pod úroveň vody. A co dopady na zemědělství?," reagoval Niedermayer.

Kovanda oponoval, že německý klimatický balíček, který vyšel na 54 miliard eur, přinesl snížení teploty o 0,0000013 °C. "Nezpochybňuji konensus klimatologů, ale jako ekonomovi mi to za takové snížení teploty opravdu nestojí. Ty peníze bychom mohli použít na léčbu tuberkulózy v rozvojovém světě a na hladovějící děti," řekl Kovanda. Do debaty se dostalo téma dosažení uhlíkové neutrality do 12 let. "Čím budeme topit, když nebudeme užívat uhlí?," podivila se Jílková.

Holcnerová řekla, že Rebelie proti vyhynutí usiluje o systémové změny, a proto se obrací na politiky. Klaus si stále trval na tom, že se jedná pouze o nové náboženství. "Dříve pasačka ovcí viděla Pannu Marii. Nyní vidí toto. Voliči to dobře zvládnutým marketingem chtějí," odpověděl Klaus Jílkové na otázku, proč se ke klimatu staví tak skepticky, když Německo do boje s ním investovalo miliardy euro. 

Moldán následně varoval před dlouhodobými dopady klimatické krize. Už v létě jsme zažili nebývalá horka. Průměr v Evropě byl 40° C. Hrozí také záplavy. Kovanda varoval před ekonomickými riziky. "Zruinujeme-li tvrdými regulacemi autoprůmysl, tak se auta začnou vyrábět ve velkém v Číně nebo v USA. Pracovní místa se přesunou tam a v Evropě bude velká nezaměstnanost," varoval Kovanda.

Čína si s tím hlavu neláme! Rusko staví uhelné elektrárny

Jílková pak začala mluvit o tom, že Čína si s klimatickou změnou hlavu neláme, ačkoliv produkuje čtvrtinu uhlíkových plynů, a Rusko staví uhelné elektrárny. "Nehrozí nám ztráta konkurenceschopnosti?," zeptala se Jílková. Niedermayer ubezpečil, že Evropa plánuje vymáhat dodržování Pařížské dohody, k níž mimo jiné odmítl přistoupit i americký prezident Donald Trump, prostřednictvím cel. 

"Za posledních 30 let se tady zavedlo spousta technologií, které přírodě pomáhají. Pořád tady slyším strašení a strašení, aniž by nám bylo řečeno, jak ty věci vyřešit. Všichni jenom křičí, ale nikdo schopen přijít s nějakým návrhem. Například tepelné elektrárny by mohly spalovat odpad," řekl pán z publika. Holcnerová na to řekla, že aktivisté nebo lépe řečeno aktivní občané mají být pouhým alarmem, a že s řešením mají přicházet odborníci a politici.

Petr Doubravský, který organizuje studentské stávky za klima, upozornil, že se nejedná o problém, který přijde za 10-20 let. "Už teď lidé musejí utíkat ze svých domovů. Už teď dopadá sucho na české zemědělce. A což teprv naše zdraví a budoucnost. Jestli si něco nemůžeme dovolit, aby na nás dál dopadaly důsledky změn klimatu," řekl Doubravský. Když Jílková nastínila slova Grety Thunbergové o ukradeném dětství, vysvětlil jí, že například on by býval mohl být doma, učit se a nesedět ve studiu.

Poslanec Schiller, který je z Mostu, upozornil na hysterii s natáčením Ropáku. Mluvilo se také o tom, že investice do boje s klimatem jsou efektivní, protože mají velkou návratnost, pokud jde o lidské zdraví. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž budou diplomatické vztahy s Čínou, respektive vypovědění smlouvy mezi Prahou a Pekingem.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Klimatické změny životní prostředí Václav Klaus ml.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 4 hodinami

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také

Vztahy mezi Spojenými státy a Japonskem jsou opět napjaté. Ačkoliv obě země dlouhodobě patří mezi klíčové bezpečnostní spojence, poslední kolo obchodních rozhovorů ve Washingtonu ukázalo, že tato blízkost zdaleka neznamená ochranu před drsnou realitou Trumpovy zahraniční a hospodářské politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy