Šéf BIS: Čína a Rusko se snaží nejvíc ovlivnit správu v Česku

Rusko a Čína se nejvíce pokoušejí ovlivňovat veřejnou správu v ČR, uvedl ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Jako příklad zmínil dezinformační kampaně, kybernetické útoky či zastrašování politiků.

Řekl to na dnešním veřejném slyšení o odolnosti českých veřejných institucí vůči zahraničním vlivům. Nejohroženější z hlediska zahraničních vlivů jsou podle Koudelky územní samospráva a akademická obec.

"Ruská federace a Čína jsou těmi zeměmi, které se na pokusech o ovlivňování české veřejné správy podílejí v největší míře," prohlásil Koudelka. "Jsou připraveny nasadit kompletní vlivový arsenál, otevřenými aktivitami počínaje a utajovanými zpravodajskými konče. Neexistují pro ně žádná omezení, cokoli může být použito jako účinný vlivový nástroj," dodal.

Z projevu šéfa @biscz Michala Koudelky v Senátu: Nedávné vyhrůžky ze strany Ruské federace a neakceptovatelné vyhrožování druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli ze strany Číny ukazují, že právě tyto dvě země se na ovlivňování české veřejné správy podílejí v největší míře.

— Pavel Fischer (@PavelFischer) September 25, 2020

Koudelka opětovně varoval před zapojením čínských firem v telekomunikacích, což by jim umožnilo "monitorovat a získat informace o každém z nás, o našich problémech, zájmech, rodinách". Smyslem je využít údaje k nátlaku a ovlivňování rozhodnutí ve veřejném prostoru. Ke stejnému účelu slouží podle Koudelky kybernetické útoky nebo získávání informací o známých osobnostech.

Účinnou obranou je podle Koudelky jasná reakce na tyto pokusy. "Jasný, pevný a silný postoj je tím, čemu Rusko a Čína a jim podobně orientovaní státní aktéři rozumí a co akceptují. Budeme-li sebevědomou, hrdou a odvážnou zemí, máme daleko větší šanci pokusům o ovlivněním našich státních institucí úspěšně čelit a odolávat," řekl Koudelka.

Ředitel BIS Michal Koudelka dnes v Senátu varoval před snahou ovlivnit důležité státní úředníky před výběrem dodavatelů 5G technologií a dostavby jaderné elektrárny ze strany firem ze zemí působících proti ČR a jejich zpravodajských služeb. pic.twitter.com/sgEV0WiiMP

— BIS (@biscz) September 25, 2020

K ohrožení samospráv řekl, že z obecní a krajské úrovně jsou rekrutováni politici i úředníci, kteří jsou využívání při postupu na vyšší posty. Zpravodajské služby podle něj využívají sdílení informací akademickou obcí ke krádežím duševního vlastnictví. Šéf BIS poukázal také na to, že Čína získává seznam potenciálně využitelných lidí tím, že si vybrané osoby zavazuje bezplatnými stážemi či účastí na konferencích a školeních na svém území.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová uvedla, že EU eviduje za poslední dobu 215 příkladů a aktivit vůči ČR zejména z prokremelských zdrojů, v nichž je ČR označována za "loutku ovládanou zlým Západem" a obviňována z "historického revizionismu". "Dezinformační kampaně nemají nic společného se svobodnou debatou, jejich cílem je manipulovat a mást veřejnost," uvedla Jourová.

Slyšení by podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) mělo přispět k tomu, aby se zmapovala míra a nebezpečnost zahraničních vlivů nejen na centrální, ale i na regionální i komunální úrovni. Jako příklad uvedl ruské hrozby vůči pražskému primátorovi a starostům v souvislosti s přemístěním sochy sovětského maršála Ivana Koněva.

Související

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 
Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

Více souvisejících

Michal Koudelka (BIS) BIS Senát ČR Rusko Čína Věra Jourová Česká republika

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy