Sněmovna schválila dohodu s Japonskem, kývla i na smlouvu se Singapurem a Vietnamem

Sněmovna dnes dala souhlas s ratifikací dohody o strategickém partnerství mezi EU, jejími členskými státy a Japonskem. Dohoda představuje právní rámec pro spolupráci EU a Japonska v řadě oblastí, a to od řešení klimatických změn po počítačovou kriminalitu či pomoc při přírodních katastrofách. Týká se i bezpečnostních otázek.

Senát svůj souhlas dal už loni v únoru. Protože jde o takzvanou prezidentskou smlouvu, dostane ji k podpisu prezident Miloš Zeman.

Dohoda o strategickém partnerství je provázána s dohodou o hospodářském partnerství, která ale nepodléhá ratifikaci v členských státech EU.

Dohodu o strategickém partnerství uzavřeli zástupci unie a Japonska v loňském roce a Evropský parlament ji spolu s obchodní dohodou schválil v prosinci. Česká vláda uvádí, že postoj ČR ke sjednání dohody byl od počátku kladný, protože cíle dohody se shodují s českými prioritami. Obě dohody podpořil při své oficiální návštěvě Japonska v roce 2017 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Dohoda mimo jiné stanovuje závazek pro obě strany, že budou chránit mezinárodní mír a bezpečnost tím, že zamezí šíření zbraní hromadného ničení. Budou podporovat smlouvu z roku 1968 o nešíření jaderných zbraní. Také přijmou opatření pro boj s nezákonným obchodem s ručními palnými a lehkými zbraněmi. Posílit má také spolupráci v boji s terorismem a organizovaným zločinem.

Japonsko je po Číně a USA třetí největší světovou ekonomikou. Země patří mezi nejvýznamnější přímé zahraniční investory v ČR. V Česku v roce 2018 působilo 229 japonských firem zaměstnávajících přes 47.000 lidí. Japonsko je zároveň pro ČR druhým nejvýznamnějším exportním trhem v Asii.

Sněmovna dnes vyslovila souhlas s dohodou o partnerství a spolupráci mezi EU, jejími členskými státy a Singapurem. Senát dal svůj souhlas již loni v květnu. Dohoda má především posílit spolupráci obou stran. Má nahradit dosavadní rámec spolupráce daný dohodou o spolupráci z roku 1980 mezi Evropským hospodářským společenstvím a Sdružením národů jihovýchodní Asie.

Dohoda obsahuje obvyklá ustanovení o lidských právech, Mezinárodním trestním soudu, zbraních hromadného ničení, ručních palných zbraních a lehkých zbraních a boji proti terorismu, uvádí důvodová zpráva. Týká se i spolupráce ve zdravotnictví, životním prostředí, otázkách klimatu nebo energetiky. Zahrnuje i právní spolupráci a opatření proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu. Nevyplývají z ní žádné přímé důsledky pro státní rozpočet.

Podle vlády jsou česko-singapurské vztahy dlouhodobě velmi dobré. Premiér Andrej Babiš (ANO) při své loňské návštěvě Singapuru řekl, že Česko znovuotevře svoji tamní ambasádu. Ta opět funguje od letošního roku. Velvyslanectví v Singapuru bylo zrušeno v roce 2008 a zastupováním českých zájmů bylo pověřeno velvyslanectví v Indonésii. Za znovuotevření se už dříve přimlouval také prezident Miloš Zeman.

Sněmovna dnes dala svůj souhlas s dohodou mezi EU a Vietnamem o ochraně investic. Senát s dohodou souhlasil již v lednu. Dohoda má přinést hlavně lepší ochranu investic českých podnikatelů v této asijské zemi. Podle vlády by mohla tato dohoda spolu se související obchodní smlouvou také přispět k liberalizaci investičního prostředí a posílit hospodářskou spolupráci s Vietnamem.

Smlouva zajistí podle důvodové zprávy vysokou ochranu investic. Zároveň dbá například na ochranu veřejného zdraví, bezpečnosti a životního prostředí. Případné spory, pokud se je nepodaří vyřešit smírně, bude řešit nově založený investiční soud složený ze zástupců unie, Vietnamu a jiných zemí.

Dohoda začne platit potom, co ji schválí všechny členské státy unie i Evropský parlament. V Česku s ní musí souhlasit obě parlamentní komory a musí ji podepsat prezident. Nová smlouva nahradí dvoustrannou česko-vietnamskou dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic z roku 1997.

České firmy podle důvodové zprávy dosud investovaly ve Vietnamu do 34 projektů v hodnotě 90 milionů dolarů (asi 2,1 miliardy korun). Nejčastěji jde o investice do bankovnictví a do výrobního průmyslu, perspektivní je podle vlády také cestovní ruch.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Japonsko Česká republika singapur EU (Evropská unie) vietnam

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy