Epidemie koronaviru a s ní přijatá karanténní opatření pomalu a jistě berou za své a lidé se vracejí k normálnímu životu. Někteří ale už teď nebo v budoucnu budou mít hlouběji do svých kapes. Sociolog a autor výzkumu Rozděleni svobodou, který se zabývá vývojem společnosti po Sametové revoluci, varoval, že mezi ohrožené patří až 40 % populace.
"Zhruba 11 % domácností klesl příjem o 40 a více procent. Odpovídá to tomu, kolik lidí přišlo o práci, a kolik živnostníků přestalo vykonávat svojí činnost," konstatoval sociolog v rozhovoru pro Český rozhlas Plus a varoval, že krize zatím nejvíce zasáhla pracovníky ve službách, a to především nižší pozice a lidi s nestabilními úvazky, včetně takzvaných dohodářů. Právě ti už ale byli ohroženi i před pandemií covid-19.
Opatření proti ekonomickým dopadům koronaviru, včetně odkladu splátek a programů na podporu zaměstnanosti, navíc nezůstanou v platnosti věčně. Už v červenci se přestane vyplácet ošetřovné a postupně uplynou i výpovědní lhůty, což bude mít za následek nárůst nezaměstnaných. S koncem programu Antivirus nastane mimo jiné také druhá vlna vyhazovů.
Pomáhejme všem
„Připravujeme akční plán, jak pomoci trhu práce,“ reagoval náměstek ministryně práce a sociálních věcí Michal Pícl (ČSSD). Podpořit by chtěl především osoby s nepravidelným příjmem. Řešení by viděl například ve zvýšení životního minima, z něhož se vypočítává nezabavitelné minimum, o nějž lidé v exekuci nemohou přijít. Prokop by byl ale raději, kdyby obdrželi kompenzační bonus podobně jako živnostníci, a to i zpětně. Inspiraci by také hledal u přídavků na děti po německém vzoru.
„Přídavek u nás kdysi pobíralo 600 tisíc lidí, především nízkopříjmových pracujících, dnes je to jen 150 tisíc. Pravidla lze ale jednoduše změnit, aby pomohl lidem ohrožených poklesem příjmů. Jeho výhodou je, že se vyplácí hned a bez ohledu na typ úvazku,“ navrhl sociolog.
Rovněž by také uvítal revizi parametrů kurzarbeitu, který resort plánuje uzákonit trvale. Momentálně dostává zaměstnanec cca 60 % své mzdy, které mu zaměstnavatel vyplácí ze státního příspěvku. Některé státy ale proplácejí mzdové náklady i v jejich celkové výši.
„Díky tomu neklesne kupní síla zaměstnanců a zaměstnavatelé nejsou motivovaní systém obcházet – například tím, že jim sníží mzdu na 70 procent, omezí benefity nebo je pošle na dlouhodobou dovolenou,“ vysvětlil Prokop.
"Byl bych štědřejší v tom, jaký je ten náhradový poměr – tedy kolik zůstává zaměstnanci a kolik dává stát zaměstnavateli. Potřebujeme držet kupní sílu, abychom znovu nastartovali ekonomiku," dopověděl sociolog a ředitel PAQ Research.
Rostou exekuce. Pomůže chráněný účet?
Oproti loňskému červnu také došlo k nárůstu počtu insolvenčních řízení a exekuce padly na téměř půl milionu Čechů. Podle odborníků specializujících se na dluhovou problematiku se může jednat o vážnou překážku v zaměstnání, což pak vede k prohloubení koronavirové krize.
„Lidé padají do dalších a dalších exekucí. Ne teď, ale ono to přijde, je to otázka půl roku,“ upozornila prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová.
S problémy se setkávají i OSVČ pečující o děti, kteří z důvodu exekuce nedosáhli na ošetřovné. Pomoci by jim mohlo zavedení takzvaného chráněného účtu, kam by dostávali nezabavitelné minimum, které by mohli spořit, aniž by jim na peníze sáhl exekutor. V tom by viděli řešení jak Prokop, tak i Rohanová.
Dále by také uvítali liberalizaci podmínek pro vyhlášení osobního bankrotu a teritorialitu exekutorů, aby mezi sebou nemohli soutěžit v tom, kdo je více striktní vůči dlužníkům.
Související
Do karantény loni nastoupilo 344 468 lidí. Vláda nebyla schopná zavést základní věc, tvrdí sociolog
Home office omezí kontakty podobně jako zavření hospod, tvrdí sociolog
Daniel Prokop (sociolog) , Exekuce , kurzarbeit , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě