Tálibán se může začít mstít, zbraně získal z prodeje drog a od Rusů. Babišova vláda selhala, říká Zdechovský

Člen poradního sboru Meziparlamentní rady pro boj s terorismem Tomáš Zdechovský apeluje na Evropskou unii, aby v souvislosti s převzetím Tálibánu moci v Afghánistánu zajistila vnitřní bezpečnost členských zemí. „Nechci vyvolávat paniku, anebo někoho strašit, ale je skutečně možné, že Tálibán se nyní může za některé věci mstít. Rovněž by bylo vhodné, aby se některé osoby, které budou do Evropy přecházet přes třetí země, byly pečlivě monitorovány. Teroristické hnutí, které nyní vládne čtyřicetimilionovému státu, bych rozhodně nepodceňoval,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský, místopředseda KDU-ČSL.

Americká armáda a její spojenci podle českého europoslance Tomáše Zdechovského udělali chybu, když nevěnovali detailní pozornost satelitním záběrům z ledna loňského roku, na nichž se na severu a západu Afghánistánu objevovala ve velkém pole opia. „Jednalo se o signál, že Tálibán chce být znovu aktivní, neboť z prodeje drog financuje svoji výzbroj. Prostředky sice získává od různých dárců, šejků, ale peníze z prodeje drog přes Pákistán pro hnutí představuje primární zdroj. Jakmile Američané zmíněná pole zaregistrovali, měli svůj plán na stažení vojsk přehodnotit,“ soudí.

Člen poradního sboru Meziparlamentní rady pro boj s terorismem tvrdí, že islamistickému hnutí se dostává podpory i ze strany Ruské federace a Číny. „Rusové v letech 2019 a 2020 s největší pravděpodobností dodávali Tálibánu zbraně, protože v jejich výzbroji se třeba objevily zbraně značky Kalašnikov i jejich různé minomety. Proto není divu, že Tálibán nyní převzal osobní ochranu nad ruskou ambasádou v Kábulu.“ Zdechovský upozorňuje, že s hnutím jedná samotný ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. „Tálibán rokuje i s představiteli čínského diktátorského režimu,“ posteskne si.

Opozičního politika, který je členem aktivní zálohy ozbrojených sil Armády České republiky, až zase tolik nepřekvapilo, že se afghánské vládní síly vzdaly Tálibánu bez boje. „Bohužel od našich vojáků, kteří v Afghánistánu sloužili, vím, že zde převažuje lokální patriotství nad celonárodní hrdostí. Zdejší lidé prostě necítí celkové vlastenectví a hodně se rozhodují, za co budou bojovat.“ Podle jednoho z nejvlivnějších mužů v Bruselu k morálce tamní armády nepřispěl ani útěk afgánského prezidenta Ašrafa Ghaního ze země. „Vojáky vůbec nemotivoval a jeho jediným cílem bylo, aby se dostal do bezpečí. I jeho postoj o něčem vypovídá. Útěkem zcela demoralizoval armádu,“ kritizuje.

Místopředseda lidovců v pondělí pozdě večer pozorně poslouchal projev amerického prezidenta Joa Bidena, který v přímém přenosu vysvětloval, proč dochází ke stažení vojsk z Afghánistánu. Šéf Bílého domu mimo jiné také řekl, že Američané by neměli bojovat a umírat ve válce, ve které ani samy afghánské síly nechtějí bojovat. „Bidenův projev se ale musí dát do kontextu několika uplynulých dní. Nikdo nevyčítá Američanům, že odcházejí, ale jejich současné počínání postrádá logiku a návaznost. Poslední dva až tři roky měli více tlačit na generály, aby se místo hromadění majetku, více soustředili na funkčnost tamní armády. Když obyčejný voják vidí, jak se jeho nadřízený stará pouze o své blaho a profit, nemůže ctít subordinaci.“ Krizový manažer se domnívá, že Američané se nepoučili z odchodu v Iráku. „Všichni víme, co se tam stalo, a já mám pocit, že Amerika opakuje stejné chyby. Okamžité předání kontroly nad územím považuji za určité bezpečnostní riziko.“

Zdechovský ale upozorňuje, že Američané se spojenci odvedli za dvacet let trvající bojové mise v Afghánistánu obrovský kus práce. „Od tamních vzdělaných lidí, kteří později navštívili Evropský parlament, moc dobře víme, co se zde dělo před  příchodem Američanů a spojenců. Nebyla tam žádná svoboda, Tálibán podporoval al-Káidu, ženy byly znásilňované a nemohly studovat. Spojenci jsem rozhodně přinesli demokracii a tamním občanům se zlepšil život.“

Člen poslaneckého klubu Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) v Evropském parlamentu otevřeně přiznává, že má z nástupu Tálibánu k moci velké obavy. Nesouhlasí s názory některých expertů, že by se hnutí po dvaceti letech mohlo změnit a zaznamenat určitý společenský pokrok a vývoj. „Bohužel záběry, které se včera objevily na Twitteru, dokazují, že hnutí je stejně radikální jako bylo. Tálibán na platformu vyvěsil fotky znásilněných žen a mužů, kterým příslušníci uřízli genitálie. Snímky byly sice okamžitě smazány, ale jedná se o znepokojující důkaz, že hnutí má opět sklony k nelidskosti.“

Češi se nejen k tlumočníkům zachovali sobecky a ostudně

Místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci apeluje na Evropskou unii, aby zabezpečila vnitřní bezpečnost. „Hrozí, že Tálibán si některé věci z minulosti nenechá líbit. Může se mstít a všichni víme, že se blíží dvacáté výročí útoků na Spojené státy z 11. září. Tajné služby musejí být v pohotovosti, měly by se zaměřovat na rizikové osoby, které do Evropy přicházejí z Afriky, anebo zemí bývalého Sovětského svazu.“ Podcenění Tálibánu by podle něho mohlo mít nedozírné až fatální následky. „Teroristické hnutí, které nyní vládne čtyřicetimilionovému státu, bych rozhodně nepodceňoval, i když jsem dalek toho, abych vyvolával nějakou paniku a veřejnost zneklidňoval,“ upozorňuje politik, který letos v červnu obdržel ocenění od velvyslance Malediv Hassana Sobira za podporu tamní demokratické opozice.

Rodák z Havlíčkova Brodu s neklidem sleduje osudy tlumočníků, kteří pomáhali české armádě, když v Afghánistánu působila. „Už od jara spolupracuji se spolkem Vlčí máky, který si vytyčil za cíl zachránit tlumočníky. V ohrožení, ale nejsou jen oni. Šikana a následná likvidace se týká i řidičů a dalších lidí, kteří pro českou základnu vytvářeli servis a zásobovali ji potravinami,“ varuje. Tomáš Zdechovský obvinil vládu premiéra Andreje Babiše z naprosté liknavosti, když nepomohla všem spojencům. „Naprosto na rovinu říkám, že kabinet nedodržel smlouvy, které říkají, že se všem lidem a jejich rodinným příslušníkům, již pomáhali české armádě dostane pomoci, pokud jim bude hrozit nebezpečí. A to jsme nedodrželi, na většinu spojenců jsme se doslova vykašlali a nechali je ve štychu. Babišova vláda naprosto selhala.“

Expertovi na boj proti terorismu přijde naprosto absurdní, že vláda a ministerstvo obrany vypracovalo seznam pomoci, která se týká jen aktuálních spojenců. „Tálibánu je úplně lhostejné, zda tito lidé Čechům pomáhali až doposud, anebo je podporovali před třemi či pěti lety. Pro ně jsou to nepřátelé a chtějí je zlikvidovat. A měli bychom si uvědomit, že se jedná o prověřený personál, tedy vlastně naše lidi. A my je necháme napospas. Zachovali jsme se neuvěřitelně sobecky a ostudně,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy