Téměř polovina lidí nemá favorita na prezidenta, největší šance má Pavel

Necelé tři měsíce před volbou prezidenta nemá mezi už ohlášenými nebo zatím jen zvažovanými kandidáty 44 procent voličů svého favorita. Z průzkumu agentury STEM/MARK z přelomu září a října vyplývá, že tento podíl se průběžně snižuje. Na otázku, koho by volili, lidé nejčastěji zmiňují Petra Pavla, za ním následují Andrej Babiš, Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Josef Středula.

Aktuálně nejlepší pozici v hypotetických duelech ve druhém kole má nyní podle průzkumu Pavel následovaný Nerudovou. Hnutí ANO svého nominanta zatím neoznámilo, jeho případní prezidentští kandidáti Babiš či Alena Schillerová by za současné situace prohráli všechny případné souboje, uvedli autoři průzkumu.

Jen duel Babiše a Středuly byl podle nich mohl být poměrně vyrovnaný, není ale na druhou stranu v tuto chvíli moc pravděpodobný.

"To, že necelé tři měsíce před volbou si ještě téměř polovina voličů nevybrala, může být určitou informací o kvalitě stávajících kandidátů," poznamenal ředitel STEM/MARK Jan Tuček. Svého favorita na příští hlavu státu častěji nemají ženy, lidé ve věku mezi 45 a 60 lety, voliči SPD a ti, kterým se za posledních přibližně čtvrt roku zhoršila životní úroveň.

V poměrně obtížné až schizofrenní situaci se mohou podle autorů průzkumu nacházet voliči hnutí ANO, kteří na kandidáta hnutí ještě čekají. Nejsilnější opoziční uskupení by se k prezidentské volbě mělo vyjádřit pravděpodobně 27. října, ale agentura již řadu jejich relevantních kandidátů otestovala. Nejlepší pozici má stále Babiš, stále větší podíl jeho potenciálních voličů ale nevěří, že bude nakonec kandidovat. Velmi obtížně se odhaduje, kdo by měl nejvíc šancí z jeho případných náhradníků, uvedli analytici. Schillerová má sice po expremiérovi největší podíl voličů ANO, ale podle STEM/MARK současně vysokou nevolitelnost v celé voličské populaci. Ještě nižší šance u voličů mají Karel Havlíček a Radek Vondráček.

Do testování zatím nezasáhl diplomat a bývalý ministr Martin Stropnický, o němž se také mluví jako o možném kandidátovi ANO. Podle čísel z letošního března nijak silnou pozici nezaznamenal, poznamenal Tuček.

Na spontánní otázku, kdo by měl být příštím prezidentem, respondenti nejčastěji zmiňují Pavla, za ním následují Babiš, Nerudová, Fischer a Středula. K dosavadním preferencím je nicméně třeba přistupovat s rezervou. "Mluvíme stále spíše o potenciálních uchazečích a relevantní potvrzené kandidáty budeme mít až v listopadu. Posléze bude možné přistoupit k ostrému měření preferencí prezidentských kandidátů," upozornil Jan Burianec ze STEM/MARK. Kdo se chce stát prezidentem, měl by mít podle něj v průzkumech u dotázaných voličů alespoň nadpoloviční znalost a třetinovou přijatelnost. "Kampaň se již rozjela na plné obrátky a ti, co nebudou vidět a slyšet, těžko mohou pomýšlet na postup do druhého kola," soudí Burianec.

Aktuálně nejlepší pozici v hypotetických duelech druhého kola má nyní Pavel následovaný Nerudovou. Babiš ani Schillerová by v případném druhém kole podle aktuálního průzkumu neuspěli. "Obě dvě předchozí přímé volby prezidenta nám ukázaly, že zatímco první kolo je spíše volba pro někoho, druhé pak často proti někomu," uvedli analytici. Pokud by Babiš nekandidoval, přiklonilo by se nejvíce jeho voličů logicky k jinému kandidátovi ANO. Získat by mohl ale také Pavel či Středula.

Výzkumu STEM/MARK se na konci září a začátku října zúčastnilo 1003 lidí od 18 let. Zaměřil se na ty, kteří nevylučují účast v lednové volbě prezidenta.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr průzkumy Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy