V pandemickém zákonu je podle opozice chyba

Vláda má dostatek nástrojů ke zvládání covidové krize, řekl novinářům po dnešním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) šéf Pirátů Ivan Bartoš vzhledem k možnému zdržení schvalování návrhu takzvaného pandemického zákona.

Podle místopředsedy Starostů Jana Farského Senát musí předlohu opravit tak, aby byly protikoronavirové restrikce svázány s vyhlašovanou pandemickou pohotovostí. Jde podle Pirátů a Starostů o technickou chybu v zákonu.

Senát projedná návrh zákona ve středu. Pokud jej vrátí Sněmovně, poslanci by mohli předlohu znovu posoudit v pátek, uvedli zástupci Pirátů a Starostů po dnešním jednání s vládními představiteli. Navzdory tomu hrozí, že zákon nebude účinný před sobotním ukončením nouzového stavu, na který jsou navázány nynější protikoronavirové restrikce.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek tvrdí, že dohoda mezi vládou a většinou opozice na pandemické zákonu byla taková, že opatření budou možná jen za pandemické pohotovosti. "To je dohoda, kterou ctíme, kterou respektujeme," řekl. Sněmovní znění předlohy ale provázání restrikcí s pohotovostí neobsahuje, opatření by byla možná i mimo ni.

Důležitější než zákonný rámec je podle předsedy Starostů Víta Rakušana to, zda vláda má plán ke zvládnutí čtvrté vlny epidemie. Nynější situaci označit Rakušan za "nesmírně vážnou".

Piráti a Starostové navrhují řešit zejména omezení přenosu covidu na pracovištích. Vláda by podle nich měla poskytnout testy a umožnit i samotestování. "Ve fabrikách pracují dva miliony lidí, tam je třeba řešit nemoc," uvedl Bartoš.

Je také třeba podle dvojice opozičních stran, které se dohodly na volební koalici, připravit masivní očkování lidí proti covidu a věnovat se tomu, aby lidé dodržovali karanténu a izolaci. Kabinet by se podle Pirátů a Starostů měl věnovat také standardu antigenních testů a dostupnosti testovacích míst.

Fiala: V pandemickém zákonu je nutné opravit legislativní chybu

V pandemickém zákonu je nutné v Senátu opravit legislativní chybu ministerstva zdravotnictví, řekl po dnešním jednání vlády s opozicí novinářům předseda ODS Petr Fiala. Opoziční strany podle něj jednají se svými senátory, aby měnili předpis jen tam, kde je to nutné. Lídři koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nehodnotili dnešní on-line schůzku s vládou příliš příznivě. Novinářům ve Sněmovně řekli, že mezi ministry pozorovali nesoulad a čekali větší vizi pro další boj s epidemií.

Fiala odmítl, že by opoziční strany nedodržovaly dohodu s vládou ohledně pandemického zákona. "V návrhu je legislativní chyba, což není chybou opozice. Tu legislativní chybu chtějí senátoři napravit, a to je dobře," uvedl. V předpisu nejsou správně provázány paragrafy, dodal. "Pokud by Sněmovna rozhodla, že končí pandemický stav, v rámci kterého ministerstvo vyhlašuje opatření, tak ta opatření by automaticky nepřestala platit," vysvětlil. Snížilo by to úroveň parlamentní kontroly, míní.

Úprava je podle Fialy nutná, strany podle něj jednají se svými senátory, aby v předpisu dělaly jen takové změny, které jsou nutné. "Kdyby se to takto udělalo, nemusely by se upravovat další termíny, protože se to celé stihne," uvedl. Sněmovna by se k předpisu vrácenému Senátem mohla vrátit v pátek. Hrozí, že zákon nebude účinný před sobotním ukončením nouzového stavu, na který jsou navázány nynější restrikce. Fiala z jednání získal dojem, že pokud Senát chybu opraví, vláda to bude akceptovat.

"Na dnešním jednání s premiérem vláda apelovala na Senát, aby provedl maximálně tu jednu technickou změnu," řekl novinářům předseda SPD Tomio Okamura. Šéfové stran s velkými senátními kluby podle něho nebyli schopni zaručit, že senátoři nepřijmou i další úpravy předlohy. Okamura zopakoval, že SPD při dalším sněmovním projednávání nepodpoří žádnou z možných verzí zákona. SPD dlouhodobě zastává názor, že je třeba chránit před nákazou chránit rizikové skupiny lidí a udržet zdravotní systém, ostatní lidé by měli žít běžným způsobem.

Lídři koalice Spolu zmínili, že z jednání s ministry celkově neměli pozitivní pocit. Fiala neměl dojem, že by vláda věděla, co, jak a kdy dělat. "To je špatná zpráva ve chvíli, kdy čísla ukazují, že čelíme mimořádně vážnému problému," uvedl. Opozice je však podle něj připravená dál jednat, schůzka by se měla znovu uskutečnit koncem tohoto týdne nebo po víkendu.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům řekla, že koalice Spolu na jednání přišla s konkrétními návrhy, jak zrychlit očkování či testovat ve firmách. "Já bych čekal, že v takové situaci přijde vláda a vypálí prvních pět minut prezentaci a řekne, jaké udělá v příštích třech týdnech kroky. Tohle bych čekal, že racionální vláda a krizový manažer v čele vlády udělá. Ale ne, že se potkáme, řekneme si něco k pandemickému zákonu a potom - co máte vy?" kritizoval předseda lidovců Marian Jurečka.

Od vlády postrádal vizi konkrétních kroků, jak nynější krizovou situaci řešit. Fiala doplnil, že mezi některými ministry panoval nesoulad, stejně jako mezi některými ministry a premiérem Andrejem Babišem (ANO). "Neslyšeli jsme od vlády zatím analýzu, proč jsou ta čísla tak špatná a co dělat jinak," podotkl.

Související

Ilustrační fotografie.

Pandemie jsou pro demokratické státy zátěžovou zkoušku, upozornili vědci

Pandemie představují pro demokratické státy a jejich instituce zátěžovou zkoušku, klíčové je odvrátit snahy o narušení rovnováhy mezi výkonnou, legislativní a soudní mocí. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu vědců Národního institutu SYRI a Oxfordské univerzity, který aktuálně publikoval časopis East European Politics. Experti zároveň varují před snahou oslabovat politické protivníky prostřednictvím manipulace s penězi, které stát v době krize přerozděluje.
Lidé během pandemie covid-19 nasadili roušky či respirátory. Rozhovor

20 let od příchodu SARS. Není otázkou zda, ale kdy nastane epidemie koronaviru SARS-CoV-3, říká virolog Černý

Před dvaceti lety, 16. listopadu 2002, byl v čínské provincii Kuang-tung poprvé ohlášen výskyt syndromu akutního respiračního selhání, neboli SARS. Koronavirem vyvolané onemocnění v následujících měsících postihlo více než osm tisíc osob a rozšířilo se do více než tří desítek zemí celého světa. Dle oficiálních údajů mu podlehlo 774 pacientů. Odborná komunita se sice vypuknutí podobné pandemie obávala mnoho desetiletí, spíše však očekávala, že ji vyvolá virus chřipky, nikoliv koronavirus, vysvětluje Jiří Černý v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 

Více souvisejících

pandemie zákony Ivan Bartoš (Piráti) Andrej Babiš Česká pirátská strana Starostové a nezávislí (STAN)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Putin má paranoidní strach, že Západ omezí moc Ruska. Moskva proto enormně zbrojí

Ruský vůdce Vladimir Putin je „paranoidní" z údajného záměru Západu omezit moc Ruska ve světě, což ho vede k tomu, že vynakládá historicky rekordní částky na militarizaci země. 

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy