Vláda letos řešila především epidemii, pokračuje spor ohledně Babišova střetu zájmů

Hlavní náplní činnosti menšinové vlády ANO a ČSSD se v letošním roce stala opatření související s epidemií covidu-19. Kabinet prosadil mimo jiné zrušení superhrubé mzdy, které ale v rozporu s vládním programovým prohlášením doprovodilo snížení daně z příjmu na 15 místo 19 procent. Pro daňový balíček kvůli tomu nehlasovala koaliční ČSSD, ANO jej prosadilo s opozicí.

Koronavirem se vláda zabývala už koncem ledna, nejprve zastavila letecká spojení do Číny, která byla prvním epicentrem nemoci, a evakuací českých občanů. Situaci kolem viru řešila zpočátku především Bezpečnostní rada státu. Po oznámení prvních potvrzených případů v Česku 1. března pak postupně vláda vyhlásila nouzový stav a aktivovala Ústřední krizový štáb. Po letním zklidnění situace k oběma instrumentům vláda přistoupila i při podzimní druhé vlně covidu-19.

Jarní i závažnější podzimní vlnu epidemie se snažil kabinet tlumit řadou opatření od omezení pohybu a uzavření některých obchodů a služeb po nošení roušek na veřejných místech. S ohledem na rozhodnutí soudů nemohla vláda závažnější zásahy do svobod občanů vyhlašovat prostřednictvím mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, ale musela rozhodovat krizovými opatřeními kabinetu. To s sebou neslo nutnost udržovat nouzový stav a opakovaně žádat o jeho prodloužení Sněmovnu.

Kvůli koronavirovým opatřením kabinet připravil programy na pomoc podnikatelům a některým sektorům hospodářství, třikrát také zvýšil schodek rozpočtu. V březnu schválila Sněmovna jeho růst z původních 40 na 200 miliard korun. V dubnu se plánovaný schodek posunul na 300 miliard korun, aby ho další novela v červenci zvýšila na 500 miliard korun. Nejvyšší deficit měl dosud rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Vláda také učinila několik významných personálních rozhodnutí. V březnu jmenovala po loňském odvolání Dušana Navrátila generála Karla Řehku ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Po rezignaci šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje navrhla prezidentu Miloši Zemanovi jmenovat jeho nástupcem náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu.

V počátcích koronavirové krize také vláda odvolala hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Vedením pověřila Jarmilu Rážovou, která po následném výběrovém řízení funkci získala nastálo. Novým tzv. superúředníkem se stal dosavadní náměstek z legislativní sekce ministerstva práce a sociálních věcí Petr Hůrka. Kabinet také odvolal předsedu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka a na jeho místo jmenoval stávající členku rady ČTÚ Hanu Továrkovou.

Kabinet se zabýval i plány na nový jaderný blok v Dukovanech. V červenci schválil model financování. Nový blok by měl být podle dřívějších informací uveden do provozu v roce 2036. S modelem financování nesouhlasí opoziční strany, vadí jim také možnost, že by Dukovany stavěly ruské nebo čínské firmy. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v prosinci oznámil, že výběrové řízení na nový blok do konce roku vypsáno nebude.

Kabinet poslal do Sněmovny nový stavební zákon, jednu ze svých priorit. Podle vlády má výrazně zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Norma má ale řadu kritiků, a to nejen kvůli obsahu. Podle Svazu měst a obcí neprošla řádným schvalovacím procesem a je v rozporu s legislativními pravidly vlády. Ve Sněmovně jsou i nová pravidla tzv. kurzarbeitu. Úprava zkrácené práce s částí mzdy od státu navazuje na dočasný program Antivirus, zavedený kvůli epidemii koronaviru.

Pokračoval také spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo v prosinci český překlad dopisu k auditu Evropské komise. Brusel v dokumentu potvrzuje své dřívější stanovisko, že Babiš dál ovládá holding Agrofert, a porušuje tak unijní i české zákony. Česko má tříměsíční lhůtu na odpověď, české úřady musí informovat, jak uvádí do praxe doporučení komise. Babiš už dřív k závěrům auditu EK uvedl, že střet zájmů nemá a ani mít nemůže, protože Agrofert neovládá a neřídí.

Související

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Více souvisejících

Vláda ČR Andrej Babiš Hnutí ANO ČSSD Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) politika

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 3 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 4 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 4 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Trump slíbil, že pokud vyhraje volby, zajistí Gershkovichovo propuštění

Bývalý prezident Trump řekl, že neví, zda bude reportér Wall Street Journal Evan Gershkovich před listopadovými volbami propuštěn z ruského vězení.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy