Ministerstvo vnitra připravilo čtyři alternativy pro možnost hlasování z karantény při říjnových krajských a senátních volbách. Jde o takzvané drive-in hlasování z automobilu ve speciálním volebním prostoru, zvláštní okrsky zřízené například v uzavřených domovech důchodců, možnost zmocnění zástupce pro provedení volby a výjezdní volební komise s přenosnou volební schránkou.
Po dnešním jednání se zástupci parlamentních stran to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Dnes jsem kolegům z parlamentních stran představil možnosti, jak umožnit hlasovat ve volbách lidem v karanténě a přitom zajistit, aby volby byly bezpečné. Děkuji za konstruktivní jednání, věřím, že za týden budeme mít shodu na řešení. Více zde: https://t.co/PWJF3deWEN
— Jan Hamáček (@jhamacek) July 28, 2020
Za optimální označil ministr přijmout všechny možnosti, aby bylo možné přizpůsobit se všem životním situacím. Zástupci opozičních ODS, Pirátů, STAN a TOP 09 po schůzce podpořili první dvě varianty, tedy hlasování z auta a zvláštní volební okrsky v zařízeních v karanténě. S ministrem se shodovali na tom, že volby by měly být co nejbezpečnější, a lidé se nebáli přijít hlasovat. "Uděláme všechno pro to, aby volby byly naprosto bezpečné," slíbil Hamáček.
Jan Hamáček ještě minulý týden radil opozici, ať si nastuduje zákon o volbách a že se nic měnit nebude a dnes představil způsoby, jak by mohlo být lidem v karanténě umožněno volit.Všechno jde, když se chce, že pane ministře? ?
— ODS (@ODScz) July 28, 2020
Strany se k variantám mají vyjádřit do 4. srpna. O den později se na ministerstvu vnitra uskuteční další schůzka, jejíž závěry ministerstvo předloží v podobě změny volebního zákona tak, aby ho vláda mohla schválit na svém příštím jednání 17. srpna. Do konce srpna by návrh mohly projednat obě komory Parlamentu. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška se tak stane na mimořádné schůzi dolní komory. Podle ministra by změna zákona měla být přijata do září, kdy začne školení volebních komisí.
Piráti prosazovali zavedení korespondenční formy hlasování, podle jejich předsedy Ivana Bartoše i Hamáčka ale pro toto řešení není ve Sněmovně většinová podpora. Kvůli tomu se podle Bartoše neobjevilo ani v aktuálních návrzích ministerstva. ODS podle svého místopředsedy Martina Kupky podpoří i "chráněné mobilní týmy", tedy výjezdy s přenosnou volební schránkou.
Nejdiskutabilnější z návrhů vnitra je podle Hamáčka i opozičních představitelů možnost zvolit si zástupce, který by za voliče v karanténě mohl lístek do urny vhodit, a to kvůli ústavní podmínce tajnosti hlasování. Tento model používají v Británii, Nizozemsku, Francii či Chorvatsku. Podle ministrova náměstka Petra Mlsny je možnost zmocnění zástupce u voleb v souladu s ústavou. Člověk v karanténě by nahlásil na obecním úřadu svého zmocněnce včetně čísla občanského průkazu, který by za něj v době hlasování odvolil. Data o zmocniteli i zmocněnci by byla opakovaně ověřována.
Hamáček zdůraznil, že všechny navrhované varianty by se vztahovaly pouze na lidi, kteří jsou v karanténě z rozhodnutí hygieny či lékaře. Za současného stavu by se to týkalo zhruba 3500 voličů, uvedl ministr. Podle předsedy STAN Víta Rakušana by se varianty nevztahovaly na lidi, kteří jsou ve dvoutýdenní preventivní karanténě po návratu ze zahraničí. "Takový člověk není žádným způsobem krácen na volebním právu," uvedl.
Hamáček usiluje o co nejširší konsenzus mezi stranami. Pokud by jedna z nich některou z variant vetovala, z návrhu by tato forma hlasování podle ministra vypadla.
Související
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Volby , Jan Hamáček , Ministerstvo vnitra , Česká pirátská strana , Krajské volby , Senátní volby , Vojtěch Pikal (Piráti) , Stanislav Polčák , ODS , Starostové a nezávislí (STAN)
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?
před 1 hodinou
Tragický požár restaurace v Mostě: Je několik vyšetřovacích verzí, pomáhají znalci
před 2 hodinami
Ledecká po sjezdu ve Svatém Antonu získala bronz. Zazářila i Lindsey Vonnová
před 2 hodinami
Chřipková epidemie v Česku začíná, potvrzují odborníci
před 3 hodinami
Ficovo gesto. Zelenského vyzval k jednání o tranzitu plynu
před 4 hodinami
Vlny jsou favoritem Českých lvů, s Amerikánkou mají nejvíce nominací
před 5 hodinami
OBRAZEM: Pavel a Fiala se setkali na novoročním obědě. Možná naposledy
před 5 hodinami
Kreml se chce vyhnout mobilizaci za každou cenu. Cizinci jezdí do Ruska za prací, končí v armádě
před 6 hodinami
Jak vypadá běžný život v Afghánistánu? Tálibán mě odvedl a provdal na policejní stanici, popisuje dívka
před 7 hodinami
Otřes ve Skotsku: Nicola Sturgeonová se rozvádí
před 8 hodinami
Mrazivé počasí sevře Česko. Meteorologové varují i před náledím
před 9 hodinami
Jak dlouho budou hořet požáry v Los Angeles?
před 10 hodinami
Ukrajinská pozice ve válce slábne. Kyjev čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli
před 11 hodinami
Ruská jména, falešné doklady. Poslali nás na výcvik, ne do boje, tvrdí zajatí severokorejští vojáci
před 12 hodinami
Požáry v Kalifornii jsou druhé největší v historii. Počet mrtvých roste, situace není vůbec pod kontrolou
před 13 hodinami
Příští víkend se možná dočkáme citelně teplejšího počasí
včera
Konec globalismu, 5 % HDP na obranu. Co změní nástup Trumpa k moci?
včera
Ledové království centrem geopolitických tahanic. Velmoci v Arktidě svádějí bitvu o křehký ekosystém
včera
Britský expremiér Johnson: Éra ruského impéria skončila. Putin je zas**** idiot
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Přenechání Krymu Rusku by mohlo destabilizovat Evropu
Válka na Ukrajině nemůže skončit uznáním Krymu jako ruského území. Mezinárodní přijetí ruské okupace Krymu výměnou za ukončení války by podle analýzy serveru National Interest poškodilo zájmy Spojených států i Evropy a destabilizovalo by východní Evropu.
Zdroj: Libor Novák