ROZHOVOR | Vojtěchovu rezignaci jsem očekávala, ale hlavním viníkem je Babiš, říká pro EZ šéfka TOP 09

ROZHOVOR – Jeho rezignace ji nepřekvapila. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová počítala s variantou, že by ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) mohl podat demisi. „Jeho odstoupení se dalo očekávat. Nicméně, dokud bude premiér Andrej Babiš pokračovat, pak nevěřím, že se situace ohledně pandemie podaří lépe zvládat. Protože je to často on, kdo do současné doby vnáší více chaosu a zmatku, než nějaký řád a pravidla,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Markéta Pekarová Adamová.

Šéfka strany nechce detailně predikovat, kdo usedne do čela resortu po Adamu Vojtěchovi. „Ale nabízí se otázka, jestli právě proto Roman Prymula nebyl před časem uklizen z funkce náměstka na nově zřízenou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. A tak jisté očekávání se v souvislosti s panem Prymulou nyní může rýsovat. O čem jsem ale přesvědčena, je že post nebude dlouho bez ministra,“ je přesvědčena Markéta Adamová Pekarová.

Poslankyně vytýká nyní už bývalému ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, že nebyl schopen v době, kdy se situace kolem koronavirové pandemie dynamicky zhoršuje, prosadit odborné názory expertů. „Více se přizpůsoboval panu premiérovi, který zohledňoval politické hledisko. A tak je možné říci, že nynější krize nemusela dosáhnout takový rozměrů, nemusela se vymknout kontrole,“ tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Markéta Adamová Pekarová, která se domnívá, že odstoupivší politik nebyl velkým přínosem. „Pro oblast zdravotnictví včetně ostatních věcí neudělal zase tolik dobrého, abychom na něj jako na dobrého ministra zdravotnictví vzpomínali.“

Paní předsedkyně, co jako velká kritička bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha říkáte na jeho demisi?

Jeho odstoupení se dalo očekávat. Nicméně hlavním viníkem celé situace a hlavní zodpovědnost za vládu vždycky nese premiér. Ministerský předseda se k ní sám přihlásil už v březnu, a i kdyby to tehdy na jaře neudělal, pak za kabinet vždy odpovídá premiér. A dokud bude Andrej Babiš pokračovat, pak nevěřím, že se situace ohledně pandemie podaří lépe zvládat. Protože je to často on, kdo do současné doby vnáší více chaosu a zmatku, než nějaký řád a pravidla.

Byť opozice po Vojtěchově odstoupení volala už delší dobu, domníváte se, že je nyní vhodné rezignovat na nejklíčovější resort z celé vlády? Vždyť například jen za čtvrtek se nakazilo přes tři tisíce lidí?

Osobně neočekávám, že by post funkce ministra zdravotnictví dlouho osiřela. Jistě pan Vojtěch svůj krok konzultoval a koordinoval s panem premiérem a domnívám se, že už je připraven nějaký jeho nástupce.

Troufnete si tipnout, kdo by se podle vás mohl stát šéfem ministerstva zdravotnictví?

Jaké jméno to bude, nemohu samozřejmě stoprocentně predikovat. Ale nabízí se otázka, jestli právě proto Roman Prymula nebyl před časem uklizen z funkce náměstka na nově zřízenou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. A tak jisté očekávání se v souvislosti s panem Prymulou nyní může rýsovat. O čem jsem ale přesvědčena, je že post nebude dlouho bez ministra.

Co bývalému ministru Vojtěchovi nejvíce vytýkáte?

Hlavní věcí, která mě zarážela, byla ta, že pan Vojtěch nebyl schopen v době, kdy se situace kolem koronavirové pandemie dynamicky zhoršuje, prosadit odborné názory expertů a více se přizpůsoboval panu premiérovi, který zohledňoval politické hledisko. A tak je možné říci, že nynější krize nemusela dosáhnout takový rozměrů, nemusela se vymknout kontrole. Navíc na podzimní vlnu se absolutně vůbec nepřipravili na hygienických stanicích, což je zodpovědnost ministra, protože posilovat jednu krajskou stanici v průměru o deset pracovníků, je v podstatě výsměch, neboť to je neskutečně málo na to, aby experti byli schopni masívní nárůsty zvládat. A s tím měly hygienické stanice i ministerstvo zdravotnictví počítat či na takovou situace měl být resort připraven.

Jak hodnotíte tweety premiéra Andreje Babiše, v nichž uvedl, že Adam Vojtěch na ministerstvu udělal více práce než většina jeho předchůdců a že pokud by veškerou energii nemusel vydat na boj s koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví?

Pan premiér si ho vybral, je zodpovědný za jmenování členů vlády, a tak je logické, že nyní nemůže být najednou příliš kritický vůči ministrovi, kterého si vytáhl jako králíka z klobouku. Navíc pan Vojtěch byl ve své funkci velmi loajální k panu premiérovi. Na druhou stranu si myslím, že i pro oblast zdravotnictví včetně ostatních věcí neudělal zase tolik dobrého, abychom na něj jako na dobrého ministra zdravotnictví vzpomínali.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Markéta Pekarová Adamová top 09 Adam Vojtěch (ANO) Andrej Babiš ministerstvo zdravotnictví Vláda ČR Roman Prymula (epidemiolog)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy