SPD se znovu potýká s oplétačkami s policí, a to kvůli komentářům pod videem, na němž je slovy jejího předsedy Tomia Okamury vyobrazená žena, kterou v Lisabonu přepadla skupina migrantů. Podle portugalského serveru Polígrafo je ale na záběru zachyceno úplně něco jiného.
"Hrozné. Imigranti napadli ženu v portugalském Lisabonu. Tohle nesmíme připustit u nás! Hnutí SPD říká jasně – Stop imigraci, stop násilí,“ napsal předseda začátkem července na sociálních sítích. Pod videem se momentálně nachází přibližně 1500 komentářů, v nichž někteří příznivci hnutí častokrát přímo vyzývají k násilí. Za zmínku stojí, že Tomio Okamura takové jednání veřejně odsuzuje.
Zde jsou vybrané komentáře, které se mnozí neostýchali napsat na veřejně dostupnou počítačovou síť:
"Postřílet z***y černý,“ "Z***i, všechny bych postřílel." "Mrtvej n**r, dobrej n**r.“Problémy s moderováním
Příspěvků pod videem si všiml server irozhlas.cz během své práce na tématu zločinů z nenávisti, jímž se dlouhodobě zabývá, a ihned zaalarmoval policii, zda si je toho vědomá. "Na základě přijatého podnětu se policie v tuto chvíli věcí zabývá,“ vyjádřila se k tomu mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury se jeho hnutí zásadně distancuje od jakýchkoli projevů násilí nebo výzev k němu. Moderování diskuze je však problematické.
"Pod statusy na stránce diskutuje často i několik tisíc občanů denně. Policie již z minulosti šetřila případy, kdy je mi vyhrožováno smrtí a násilím ze strany politických oponentů v rámci příspěvků na facebooku. Takže není v silách nikoho, aby kontroloval několik tisíc diskusních příspěvků denně,“ vysvětlil.
Nejedná se o první případ, kdy se policie zabývá Okamurovou facebookovou stránkou. Řešila například komentáře adresované redaktorce Českého rozhlasu Zdeňce Trachtové, která chtěla po lídrovi hnutí informace týkající se znásilnění dívky u Litoměřic.
Nešlo o přepadení
Portugalský fact-checkingový server Polígrafo se nechal slyšet, že na videu nebylo vůbec znázorněno přepadení, a že se celý incident neodehrál v Lisabonu, nýbrž ve 20 kilometrů vzdálené Sintře.
Dotyčná měla během své cesty vlakem popíjet alkohol a dělat v soupravě výtržnosti, načež jí průvodčí vyzvala, aby vystoupila na jedné ze stanic. Její reakce byla agresivní, a proto museli zasáhnout další zaměstnanci drah, aby jí zklidnili, což se ani jim nepodařilo.
"Průvodčí se chystala nastoupit do vlaku a pokračovat v cestě, byla ale ženou napadena,“ vysvětlila portugalská policie. "Po útoku na zaměstnankyni drah zasáhli její kolegové a společně s cestujícími zpacifikovali podezřelou až do příjezdu policie," dodala.
Celý tento proces zachycují záběry, které SPD použila jako důkaz přepadení migranty. "U videa z Lisabonu nikdo nepředložil důkaz, že by se o migranty nejednalo,“ odpověděl Okamura na otázku, zda mu přijde v pořádku, že kvůli šíření takového dezinformačního vyvolal takovou vlnu nevole a nenávisti.
Varování Facebooku
Na porušování pravidel poukazoval Facebook v případě SPD už dříve. Výhradami nešetřil směrem ke lživému nebo minimálně polopravdivému statusu o vyvádění dividend do zahraničí. Jeho zástupci se tento týden dokonce rozhodli přistoupit k radikálnějšími řešení a hnutí Tomia Okamury pohrozili zrušením několika stránek.
"Vaší stránce v důsledku pokračujícího porušování zásad komunity hrozí zrušení zveřejnění.“ S takovým upozorněním se setkala například stránka SPD a jejího místopředsedy Radima Fialy. K varování byl slovy mluvčí SPD Barbory Zeťové umístěn odkaz na několik příspěvků, jejichž obsah se rozcházel se zásadami Facebooku.
Okamura to ale vyloučil a nechal se slyšet, že v případě zrušení stránek hodlá podniknout příslušné právní kroky.
"Facebook porušuje naše nejzákladnější svobody a práva, a přitom my jsme žádné zákony ČR neporušili a dle našeho názoru jsme neporušili ani pravidla Facebooku. Každopádně ani pravidla Facebooku nemůžou být nad českými zákony, nad Ústavou ČR a nad Listinou práv ČR,“ zlobil se Okamura na sociálních sítích.
Zločiny z nenávisti
V roce 2019 byl zaznamenán pokles celkového počtu stíhaných za zločiny z nenávisti o osm případů ve srovnání s předešlým obdobím. Před dvěma lety se podle dostupné statistiky zabývali kriminalisté zabývali o třetinu více přečinů a zločinů než v roce 2017.
Odhalené případy podněcování k národnostní a rasové nenávisti se dle policejních statistik v letech 2018-19 zvýšily téměř o polovinu. Nárůst zaznamenala také podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů rovněž zaznamenaly nárůst. Tento druh trestné činnosti je hodně spjatý s příspěvky na sociálních sítích. V poslední době stoupá také počet trestných činů proti ústavnímu zřízení, mezi něž je řazená i podpora a propagace terorismu.
"Asi nemůžeme po policii chtít, aby pročesávala internet a vyhledávala nenávistné výroky. Existuje i linka, kam mohou občané tyto výroky nahlašovat,“ vyzval prokurátor Jan Lata, který se touto problematikou na Nejvyšším státním zastupitelství zabývá, ke všímavosti.
Nenávist na Facebooku momentálně řeší Okresní soud v Teplicích. Obžalovanému Vítězslavu Kroupovi hrozí podmínka za nenávistné komentáře pod fotografií teplických prvňáků. Jeho advokát požaduje zproštění viny s tím, že se nejedná o trestnou činnost, a že se neprokázalo, že by jeho klient byl majitelem profilu, na němž se komentáře nalezly.
Související

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Koalice, které stačí pět procent? SPD podepsalo memorandum s dalšími stranami, chtějí do vlády
Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Tomio Okamura , projevy nenávisti , Policie ČR , Facebook
Aktuálně se děje
včera

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy
včera

Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu
včera

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje
včera

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS
včera

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu
včera

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome
včera

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly
včera

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí
včera

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
včera

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války
včera

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry
včera

Češi věří vědě, Slováci konspiracím. Průzkum o placaté zemi ukazuje na tragický stav tamního vzdělávání
včera

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody
včera

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče
včera

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky
včera

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
včera

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy
včera

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo
včera

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste
včera
Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
Evropská komise plánuje zavést jednotný poplatek ve výši dvou eur, tedy zhruba 50 korun, za každou malou zásilku doručenou spotřebitelům v EU. Nové opatření by se mohlo výrazně dotknout především levných online platforem, jako jsou Temu a Shein, jejichž podnikání stojí na levné a přímé přepravě zboží z Číny do Evropy.
Zdroj: Libor Novák