SPD má s Facebookem samé problémy. Policie řeší komentáře na profilu hnutí

SPD se znovu potýká s oplétačkami s policí, a to kvůli komentářům pod videem, na němž je slovy jejího předsedy Tomia Okamury vyobrazená žena, kterou v Lisabonu přepadla skupina migrantů. Podle portugalského serveru Polígrafo je ale na záběru zachyceno úplně něco jiného.

"Hrozné. Imigranti napadli ženu v portugalském Lisabonu. Tohle nesmíme připustit u nás! Hnutí SPD říká jasně – Stop imigraci, stop násilí,“ napsal předseda začátkem července na sociálních sítích. Pod videem se momentálně nachází přibližně 1500 komentářů, v nichž někteří příznivci hnutí častokrát přímo vyzývají k násilí. Za zmínku stojí, že Tomio Okamura takové jednání veřejně odsuzuje. 

Zde jsou vybrané komentáře, které se mnozí neostýchali napsat na veřejně dostupnou počítačovou síť:

"Postřílet z***y černý,“  "Z***i, všechny bych postřílel." "Mrtvej n**r, dobrej n**r.“

Problémy s moderováním

Příspěvků pod videem si všiml server irozhlas.cz během své práce na tématu zločinů z nenávisti, jímž se dlouhodobě zabývá, a ihned zaalarmoval policii, zda si je toho vědomá. "Na základě přijatého podnětu se policie v tuto chvíli věcí zabývá,“ vyjádřila se k tomu mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury se jeho hnutí zásadně distancuje od jakýchkoli projevů násilí nebo výzev k němu. Moderování diskuze je však problematické.

"Pod statusy na stránce diskutuje často i několik tisíc občanů denně. Policie již z minulosti šetřila případy, kdy je mi vyhrožováno smrtí a násilím ze strany politických oponentů v rámci příspěvků na facebooku. Takže není v silách nikoho, aby kontroloval několik tisíc diskusních příspěvků denně,“ vysvětlil.

Nejedná se o první případ, kdy se policie zabývá Okamurovou facebookovou stránkou. Řešila například komentáře adresované redaktorce Českého rozhlasu Zdeňce Trachtové, která chtěla po lídrovi hnutí informace týkající se znásilnění dívky u Litoměřic.

Nešlo o přepadení

Portugalský fact-checkingový server Polígrafo se nechal slyšet, že na videu nebylo vůbec znázorněno přepadení, a že se celý incident neodehrál v Lisabonu, nýbrž ve 20 kilometrů vzdálené Sintře.

Dotyčná měla během své cesty vlakem popíjet alkohol a dělat v soupravě výtržnosti, načež jí průvodčí vyzvala, aby vystoupila na jedné ze stanic. Její reakce byla agresivní, a proto museli zasáhnout další zaměstnanci drah, aby jí zklidnili, což se ani jim nepodařilo.

"Průvodčí se chystala nastoupit do vlaku a pokračovat v cestě, byla ale ženou napadena,“ vysvětlila portugalská policie. "Po útoku na zaměstnankyni drah zasáhli její kolegové a společně s cestujícími zpacifikovali podezřelou až do příjezdu policie," dodala.

Celý tento proces zachycují záběry, které SPD použila jako důkaz přepadení migranty. "U videa z Lisabonu nikdo nepředložil důkaz, že by se o migranty nejednalo,“ odpověděl Okamura na otázku, zda mu přijde v pořádku, že kvůli šíření takového dezinformačního vyvolal takovou vlnu nevole a nenávisti.

Varování Facebooku

Na porušování pravidel poukazoval Facebook v případě SPD už dříve. Výhradami nešetřil směrem ke lživému nebo minimálně polopravdivému statusu o vyvádění dividend do zahraničí. Jeho zástupci se tento týden dokonce rozhodli přistoupit k radikálnějšími řešení a hnutí Tomia Okamury pohrozili zrušením několika stránek.

"Vaší stránce v důsledku pokračujícího porušování zásad komunity hrozí zrušení zveřejnění.“ S takovým upozorněním se setkala například stránka SPD a jejího místopředsedy Radima Fialy. K varování byl slovy mluvčí SPD Barbory Zeťové umístěn odkaz na několik příspěvků, jejichž obsah se rozcházel se zásadami Facebooku.

Okamura to ale vyloučil a nechal se slyšet, že v případě zrušení stránek hodlá podniknout příslušné právní kroky. 

"Facebook porušuje naše nejzákladnější svobody a práva, a přitom my jsme žádné zákony ČR neporušili a dle našeho názoru jsme neporušili ani pravidla Facebooku. Každopádně ani pravidla Facebooku nemůžou být nad českými zákony, nad Ústavou ČR a nad Listinou práv ČR,“ zlobil se Okamura na sociálních sítích.

Zločiny z nenávisti

V roce 2019 byl zaznamenán pokles celkového počtu stíhaných za zločiny z nenávisti o osm případů ve srovnání s předešlým obdobím. Před dvěma lety se podle dostupné statistiky zabývali kriminalisté zabývali o třetinu více přečinů a zločinů než v roce 2017.

Odhalené případy podněcování k národnostní a rasové nenávisti se dle policejních statistik v letech 2018-19 zvýšily téměř o polovinu. Nárůst zaznamenala také podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů rovněž zaznamenaly nárůst. Tento druh trestné činnosti je hodně spjatý s příspěvky na sociálních sítích. V poslední době stoupá také počet trestných činů proti ústavnímu zřízení, mezi něž je řazená i podpora a propagace terorismu.

"Asi nemůžeme po policii chtít, aby pročesávala internet a vyhledávala nenávistné výroky. Existuje i linka, kam mohou občané tyto výroky nahlašovat,“ vyzval prokurátor Jan Lata, který se touto problematikou na Nejvyšším státním zastupitelství zabývá, ke všímavosti.

Nenávist na Facebooku momentálně řeší Okresní soud v Teplicích. Obžalovanému Vítězslavu Kroupovi hrozí podmínka za nenávistné komentáře pod fotografií teplických prvňáků. Jeho advokát požaduje zproštění viny s tím, že se nejedná o trestnou činnost, a že se neprokázalo, že by jeho klient byl majitelem profilu, na němž se komentáře nalezly.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura projevy nenávisti Policie ČR Facebook

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy