Politici by měli jít příkladem. Sociolog se vyjádřil k dovolené Babiše v Řecku

Sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě Cardiff School of Law and Politics Jiří Přibáň upozornil, že jsou lidé ochotní se smířit s nouzovým, výjimečným či jakkoliv mimořádným stavem pouze do nezbytně nutné míry, a to v mezích zákona. Politici by jim přitom měli, co se týče dodržování jimi zavedených přísných opatření, jít příkladem.

"Byl jsem potěšen tím, jak byly soudy připravené kontrolovat výkonnou moc v Česku,“ chválil sociolog v interview pro Český rozhlas Plus rozhodnutí Městského soudu v Praze, který některá z mimořádných opatření proti epidemii koronaviru označil za nelegitimní. 

"Podstatná část společnosti si myslí, že svobod je příliš a bezpečí málo. Proto každý výjimečný stav, jako je karanténa, je rizikem: může vést k autoritářství." Jiří Přibáň

Zároveň ho také fascinovalo, jak rychle Česko zavřelo hranice a utlumilo veškerý politický, ale i společenský život ve srovnání s jinými státy, přičemž tato velmi přísná karanténní opatření vadila pouze 30 % lidí. 

Přibáň zároveň také ocenil přístup Čechů, kteří projevili smysl pro tvořivost a improvizaci. "V politické rovině byla spousta chaosu, nejasností, nahodilostí, ale sama společnost zareagovala neuvěřitelně tvořivě, kreativně. Vytvořily se sítě vzájemné podpory. V rovině občanské společnosti můžeme být optimisté: ukázalo se, že když se o nás nepostarají politici, lidé se o sebe postarají sami," poznamenal.

Na jednu stranu se sice ukázal smysl pro solidaritu, ale zároveň se také ukázaly slabiny celého systému, který nefungoval tak, jak by měl. Nejednalo se ale pouze o Česko, ale například i Spojené království. 

"Právo potřebuje stabilitu, jasnost, předvídatelnost a stálost." Jiří Přibáň

Češi si v době epidemie koronaviru sami oblékli podomácku ušité roušky, kterých byl nedostatek, aniž by je k tomu musel kdokoliv nutit, jelikož si sami byli vědomi případného rizika. 

Ačkoliv jsme si s první vlnou poradili, je i nadále zapotřebí usilovat o to, aby si z celé této věci vzali politici patřičné ponaučení. Jednou jim společnost jejich striktní pravidla tolerovala, ale podruhé už by tomu tak nemuselo být. Dalo by se dokonce počítat i s velkým odporem. 

"Svobodu a bezpečí bychom neměli klást do opozice, jsou to totiž spojené nádoby." Jiří Přibáň

Sociolog dále také konstatoval, že je potřeba, aby se danými pravidly řídili i ti, kteří je vydávají. Nelíbí se mu například dovolená českého premiéra Andreje Babiše (ANO) v Řecku, jelikož tím akorát potvrzuje, že politici stále žijí v představě, kdy jedno doporučení platí pro prostý lid a druhé pro ně coby zástupce elity. Dle jeho názoru se tím zachoval stejně jako poradce britského ministerského předsedy Dominic Cummings. "Jde o to, jestli jdou politici příkladem, nebo sami sebe považují za osoby, které si pravidla mohou přizpůsobit,“ uzavřel Přibáň.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

politika Jiří Přibáň Andrej Babiš Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy