Peking ukončil s Prahou partnerskou smlouvu kvůli odmítnutí dále uznávat Politiku jedné Číny. Máme toho litovat? Čeká nás miliardová odveta, anebo jsou čínské investice přeceňovány. Jedná s námi Čína jako s rovnocennými partnery, anebo jako s vazaly? Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové byly česko-čínské diplomatické vztahy.
Mezi hlavními hosty vystoupili Zdeněk Hřib, primátor Hlavního města Prahy (Pirátská strana), Daniel Pawlas, poslanec KSČM, Kateřina Procházková, Sinopsis - projekt Ústavu Dálného východu FF UK a AcaMedia, Jiří Ovčáček, mluvčí Kanceláře prezidenta ČR, František Vrábel, datový analytik z Prahy a Vítězslav Novák, podnikatel v gastronomii.
Moderátorka Jílková se zeptala Vrábela, proč si myslí, že prezident Zeman hájí čínské zájmy. Ten jí na to odpověděl, že Zeman podporuje úzkou skupinu podnikatelu. Padla i jména některých firem. Například HomeCredit. Svůj argument opíral o skutečnost, že HomeCredit má mateřskou společnost v Nizozemsku, a že v roce 2014, kdy Zeman začal se vstřícnou politikou vůči Číně, vydělala čtvrt miliard korun.
Ovčáček oponoval, že prezident hájí zájmy všech českých firem, které figurují na čínském trhu - Škoda Auto Mladá Boleslav. "Prezident postupuje jako kterýkoliv státník v západní Evropě. Jenom my si tady věci ideologizujeme," dopověděl Ovčáček. "To je ale lichý argument. HomeCredit je ale holandská firma a Škoda Auto podniká v Číně prostřednictvím Volkswagenu," nedal se Vrábel. Ovčáček si ale stále trval na tom, že politici v západní Evropě běžně obchodují s Čínou, a že jenom u nás se dělají protičínské trachtace.
Jaké jsou přínosy čínských investic?
Jílková se následně pustila do slovní rozepře s Ovčáčkem o přínosu čínských investic z hlediska obchodní bilance. "Prezident tvrdil, že Čína nám dodá 230 miliard investic a zatím to bylo pouze 23!," zlobila se Jílková. "Česká republika od roku 2014 na obchodní bilanci ztratila přes dva biliony korun oproti Číně. Na spolupráci s Čínou proděláváme aktuálně v loňském roce přes 500 miliard korun," dal Jílkové za pravdu Vrábel. Ovčáček ale viděl řešení v prohlubování spolupráce s Čínou.
Primátor Hřib konstatoval, že veškerá Zemanova vstřícná politika vůči Číně měla za následek pokles bilance zahraničního obchodu mezi lety 2013-2018 z mínus 260 mld. na mínus 512 mld. "To je ten výsledek podlézání Číně," řekl Hřib. Hřib také řekl, že žádné město v západní Evropě nepodepsalo s jakýmkoliv čínským městem sesterskou smlouvou obsahující dodatek, který výrazným způsobem zasahuje do zahraniční politiky. Následoval výskot z publika. "Chtěli jsme pouze napravit chybu našich předchůdců a vyjmout z té smlouvy ten kontroverzní článek, což ale Čína, respektive Peking odmítl," vysvětlil Hřib.
"Pouze se odvádí pozornost od skutečných problémů Prahy," vložil se do diskuze poslanec Pawlas. "Stanovisko vlády ČR, EU a OSN je jasné. Čínská lidová republika je jednotná," hájil Pawlas ujednání o Politice jedné Číny. Procházková řekla, že ačkoliv je Politika jedné Číny mezinárodně uznaná. Souhlas s ní v roce 1972 vyjádřil dokonce i americký prezident Richard Nixon. "Je uznaná jedna Čína, jejíž součástí je i Tchajwan. To ale zdaleka neznamená, že jde o Čínskou lidovou republiku s hlavním městem Peking, či Tchajwan s jeho hlavním městem. Ke tomu samému přistoupila i Čínská lidová republika v roce 1992," konstatovala Procházková.
Tchajwan neuznávají ani USA
Pawlas nesouhlasil a argumentoval smlouvou o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Tchajwanem, s níž jsou velké problémy, protože Tchajwan má sporné postavení. Uznává ho jenom velmi málo zemí. Mluvilo se také o tom, že Tchajwan je vůči Číně velmi nekompromisní. "Vy se jim po událostech v HongKongu divíte?," vložila se do toho Jílková. Ovčáček řekl, že ČR, jakož i EU a USA neuznávají Tchajwan. Jílková nicméně vysvětlila, že z hlediska ekonomického je pro ČR perspektivnější Tchajwan. Snažila se oprostit od porušování lidských práv a řešit výhradně obchodování.
Ke slovu se posléze dostal pán z publika, který nejprve poděkoval Hřibovi za jeho postup, protože se mu nelíbil obsah sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. Pak se zeptal Ovčáčka, proč má prezident takový strach o čínské investice, když o nás mnohem větší zájem jeví Lucembursko, Německo a Francie. "Proč nejezdí tam? Tam se neporušují lidská práva. Nevraždí tam lidi a nerozebírají je na orgány," podivil se. Ovčáček si pořád trval na tom, že když se obchoduje, musí jít lidská práva stranou. "Vždyť i Polsko, které má úzké diplomatické vztahy s USA, s Čínou obchodují," oponoval.
Jílková se ale znovu snažila do diskuze vrátit, že jsme měli velká očekávání, a že Čína vůbec nesplnila nic z toho, co slíbila. "Vždyť i prezident to přiznal!," naštvala se Jílková. Ovčáček stále hájil Čínu a její kroky, včetně jednostranného rušení kontraktů, které mělo velmi negativní dopady na některé orchestry. Novák, který se po dlouhé době, dostal ke slovu, nejprve kritizoval pražskou komunální politiku, respektive primátora Hřiba. Zároveň vyjádřil obavy o své kamarády, kteří podnikají v cestovním ruchu, a kteří mohou přijít o hojně utrácející čínské turisty.
"Čínští turisté většinou cestují s čínskou cestovkou. Mají vlastní tlumočníky a zpravidla utrácejí peníze v Pařížské ulici za luxusní zboží," konstatovala Procházková. Hřib také přiznal, že má Praha problémy s velkým množstvím turistů, a že není takříkajíc nefukovací. Co se týče obav některých podnikatelů z jejich případného odlivu, tak ty Hřib považoval za naprosto zbytečné. "Někdo je nahradí," řekl. To namíchlo Ovčáčka, podle něhož by Praha měla být přátelská vůči všem národnostem. "Nikdo je odsud nevyhání," vložil se do toho Vrábel.
Merkelová osvobodila politickou vězeňkyni
Ovčáček stále hájil prezidenta, který se podle jeho názoru chová v zahraniční politice slušně. Vrábel se s ním následně začal hádat o jeho cestách. "Kolikrát byl ve Waschingtonu? Kolikrát byl v Moskvě? Kolikrát byl v Londýně a kolikrát byl v Pekingu?!," ptal se Vrábel. Ovčáček dále hájil vstřícnou politiku vůči Číně, kterou razí i západoevropští politici. Procházková ale oponovala, že oni na rozdíl od Zemana kritizují porušování lidských práv v Číně, a že se německá kancléřka Angela Merkelová zasadila o osvobození politické vězeňkyně. "Koho dostal z vězení Zeman?," zeptala se Procházková.
Paní z publika, která je sinoložkou, hájila vyjmutí kritizovaného článku sesterské smlouvy s Pekingem. Jako argument uvedla, že se konečně podařilo změnit směr české diplomacie a otevřít některá témata. Zároveň také přiznala, že s námi Čína jedná jako s vazalem. Potvrdilo se jí to, když viděla fotografii, na níž byl prezident Zeman s generálním tajemníkem Komunistické strany Číny. "Bylo to jako císař a jeho vazal," dovysvětlila. Pawlas hájil Čínu a její vývoj posledních let. Procházková se ale nedala a potvrdila, že Čína je na tom z hlediska lidských práv velmi špatně, což ukazuje i hodnocení Amnesty International.
S blížícím se koncem diskuze se začali ke slovu dostávat další lidé z publika. Pán, který dostal mikrofon, si postěžoval, že primátor Hřib ve své kampani nehovořil o zamýšlené revizi sesterské smlouvy s Pekingem. Zároveň také řekl, že i dalajláma vyjádřil souhlas s Politikou jedné Číny. Jiná paní se Ovčáčka zeptala, jestli něco neví o zmizelém poradci prezidenta Zemana. Bylo jí odpovězeno, že ne. Poslední zástupce veřejnosti hájil Čínu pro její pomoc Sýrii, na níž Evropa uvalila embargo. Jílková oznámila konec. Tématem příštího týdne bude přechylování.
Související
Je Brabec pod tlakem agrobaronů? U Jílkové se řešilo sucho a moderátorka dostala kytici
"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka
Máte slovo , Čína , Peking , Praha , Zdeněk Hřib
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 26 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 41 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák