Zavřené hranice? Senátoři STAN chystají ústavní stížnost, přidají se Piráti

Pirátští senátoři se připojí k ústavní stížnosti na rozhodnutí vlády zakázat kvůli pandemii koronaviru vycestování z České republiky. Stížnost chystá hnutí Starostové a nezávislí (STAN), podle jeho předsedy Víta Rakušana pod ní dnes ráno bylo podepsáno deset senátorů. Piráti také žádají kabinet o výjimku ze zákazu pro stáže, studijní pobyty a kulturně-vědeckou činnost. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě.

Senátor David Smojlak (za STAN) v úterý na twitteru uvedl, že žádná vláda nesmí lehkovážně zacházet se základními právy a svobodami a uzavírat hranice jen pouhým usnesením. K plošnému uzavření hranic není podle něj žádný důvod ani kvůli šíření nákazy a v Evropě nemá obdoby.

"Žádná vláda – tahle, ani příští – nesmí se svobodami svých občanů zacházet takhle lehkovážně," říká senátor našeho klubu @DavidSmoljak (@STANcz)Začínáme v @SenatCZ sbírat podpisy pro podání ústavní stížnosti. pic.twitter.com/wtEDAywrGP

— SenatSTANcz (@SenatSTANcz) April 21, 2020

"Vláda nesmí nadále zneužívat nouzový stav. Místo logických a efektivních opatření jsme svědky bezbřehých plošných zákazů. Uzavřené hranice pro vycestování našich občanů jsme měli naposledy za komunismu. Je to nejenom nesmyslné, ale také protiústavní. Vládní restrikce postrádá jakoukoliv logiku a není ani dostatečně odůvodněna. Proto podpořím připravovanou ústavní žalobu kolegy senátora Davida Smoljaka," uvedl dnes pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Česká republika musí umožnit svým občanům vycestovat ze země. Pokud dodržíme platná opatření po návratu, včetně chytré karantény, musí mít naši občané možnost cestovat. Ústavní práva jsou posvátná. Proto se Piráti přidávají k ústavní stížnosti proti zákazu vycestování.

— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) April 22, 2020

Předseda STAN Rakušan novinářům řekl, že dnes ráno bylo pod stížností podepsáno deset senátorů, očekává, že se připojí i další. Podle něj mají občané na vycestování ústavní právo, které nelze omezit ani na základě krizového zákona. "Trváme na tom, že ani v tak krizové situaci, jako je nyní, nemůžou být porušována zásadní práva, ke kterým vycestování patří," řekl. "Vycestování nepředstavuje epidemiologické riziko v případě, že při návratu do České republiky bude povinná karanténa," dodal.

Naši senátoři @SenatSTANcz sbírají podpisy pro podnět Ústavnímu soudu, jehož předmětem bude neústavnost zákazu vycestovat z území České republiky. Toto opatření podle nás není v souladu s ústavním pořádkem České republikyhttps://t.co/WG5uNBWSaz https://t.co/eskVCJtQGP

— Hnutí STAN (@STANcz) April 21, 2020

Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) Piráti také adresovali výzvu Asociace agentur pro dlouhodobé zahraniční pobyty, jež žádá výjimku pro studenty. "Při dodržení podmínek není důvod tyto vzdělávací pobyty omezovat. Vzdělání a zahraniční zkušenost bude důležitým pilířem vyvedení z krize," poznamenal předseda Pirátů Ivan Bartoš.

V úterý na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny řekl, že pokud některé státy za určitých podmínek pustí lidi z jiných zemí na své území, měla by česká vláda povolit vycestovat z České republiky při dodržení určitých podmínek, například povinné karantény při návratu.

Kabinet cestování zakázal na základě krizového zákona. Někteří právníci zpochybňují ústavnost toho, že Češi podle vládního rozhodnutí nesmějí až na výjimky opustit republiku. Různá vládní nařízení, včetně zákazu vycestování, napadli u Ústavního soudu v uplynulých týdnech také individuální stěžovatelé. Ti se však na rozdíl od skupiny zákonodárců nemohou až na výjimky domáhat zrušení zákonů nebo předpisů.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí uvedl, že po skončení nouzového stavu je možné nadále omezit cestování podle zákona o ochraně veřejného zdraví, zdůraznil však, že by muselo jít o přiměřený krok. Ústavní právník Marek Antoš ale ČTK řekl, že zákaz vycestování, který by byl podložen zákonem o ochraně veřejného zdraví, by byl neústavní.

Související

Armáda České Republiky

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Senát ve středu schválil novelu, která umožní zvýšení náborového příspěvku pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší snahy o zajištění dostatečného počtu personálu v Armádě České republiky. O návrhu předtím senátoři debatovali čtyři hodiny, přičemž hlavním tématem byla bezpečnost a obrana země.

Více souvisejících

Senát ČR hranice Česká pirátská strana David Smoljak Lukáš Wagenknecht Vít Rakušan (STAN) Ústavní soud ČR Tomáš Petříček ČSSD

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy