
Pirátští senátoři se připojí k ústavní stížnosti na rozhodnutí vlády zakázat kvůli pandemii koronaviru vycestování z České republiky. Stížnost chystá hnutí Starostové a nezávislí (STAN), podle jeho předsedy Víta Rakušana pod ní dnes ráno bylo podepsáno deset senátorů. Piráti také žádají kabinet o výjimku ze zákazu pro stáže, studijní pobyty a kulturně-vědeckou činnost. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě.
Senátor David Smojlak (za STAN) v úterý na twitteru uvedl, že žádná vláda nesmí lehkovážně zacházet se základními právy a svobodami a uzavírat hranice jen pouhým usnesením. K plošnému uzavření hranic není podle něj žádný důvod ani kvůli šíření nákazy a v Evropě nemá obdoby.
"Žádná vláda – tahle, ani příští – nesmí se svobodami svých občanů zacházet takhle lehkovážně," říká senátor našeho klubu @DavidSmoljak (@STANcz)Začínáme v @SenatCZ sbírat podpisy pro podání ústavní stížnosti. pic.twitter.com/wtEDAywrGP
— SenatSTANcz (@SenatSTANcz) April 21, 2020
"Vláda nesmí nadále zneužívat nouzový stav. Místo logických a efektivních opatření jsme svědky bezbřehých plošných zákazů. Uzavřené hranice pro vycestování našich občanů jsme měli naposledy za komunismu. Je to nejenom nesmyslné, ale také protiústavní. Vládní restrikce postrádá jakoukoliv logiku a není ani dostatečně odůvodněna. Proto podpořím připravovanou ústavní žalobu kolegy senátora Davida Smoljaka," uvedl dnes pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.
Česká republika musí umožnit svým občanům vycestovat ze země. Pokud dodržíme platná opatření po návratu, včetně chytré karantény, musí mít naši občané možnost cestovat. Ústavní práva jsou posvátná. Proto se Piráti přidávají k ústavní stížnosti proti zákazu vycestování.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) April 22, 2020
Předseda STAN Rakušan novinářům řekl, že dnes ráno bylo pod stížností podepsáno deset senátorů, očekává, že se připojí i další. Podle něj mají občané na vycestování ústavní právo, které nelze omezit ani na základě krizového zákona. "Trváme na tom, že ani v tak krizové situaci, jako je nyní, nemůžou být porušována zásadní práva, ke kterým vycestování patří," řekl. "Vycestování nepředstavuje epidemiologické riziko v případě, že při návratu do České republiky bude povinná karanténa," dodal.
Naši senátoři @SenatSTANcz sbírají podpisy pro podnět Ústavnímu soudu, jehož předmětem bude neústavnost zákazu vycestovat z území České republiky. Toto opatření podle nás není v souladu s ústavním pořádkem České republikyhttps://t.co/WG5uNBWSaz https://t.co/eskVCJtQGP
— Hnutí STAN (@STANcz) April 21, 2020
Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) Piráti také adresovali výzvu Asociace agentur pro dlouhodobé zahraniční pobyty, jež žádá výjimku pro studenty. "Při dodržení podmínek není důvod tyto vzdělávací pobyty omezovat. Vzdělání a zahraniční zkušenost bude důležitým pilířem vyvedení z krize," poznamenal předseda Pirátů Ivan Bartoš.
V úterý na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny řekl, že pokud některé státy za určitých podmínek pustí lidi z jiných zemí na své území, měla by česká vláda povolit vycestovat z České republiky při dodržení určitých podmínek, například povinné karantény při návratu.
Kabinet cestování zakázal na základě krizového zákona. Někteří právníci zpochybňují ústavnost toho, že Češi podle vládního rozhodnutí nesmějí až na výjimky opustit republiku. Různá vládní nařízení, včetně zákazu vycestování, napadli u Ústavního soudu v uplynulých týdnech také individuální stěžovatelé. Ti se však na rozdíl od skupiny zákonodárců nemohou až na výjimky domáhat zrušení zákonů nebo předpisů.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí uvedl, že po skončení nouzového stavu je možné nadále omezit cestování podle zákona o ochraně veřejného zdraví, zdůraznil však, že by muselo jít o přiměřený krok. Ústavní právník Marek Antoš ale ČTK řekl, že zákaz vycestování, který by byl podložen zákonem o ochraně veřejného zdraví, by byl neústavní.
Související

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Eva Pavlová zřejmě bude dostávat náhrady. V cestě stojí už jen její manžel
Senát ČR , hranice , Česká pirátská strana , David Smoljak , Lukáš Wagenknecht , Vít Rakušan (STAN) , Ústavní soud ČR , Tomáš Petříček , ČSSD
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák