Předseda Svazu měst a obcí František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) dá kvůli kritice, která následovala po zveřejnění fotografie z jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech, svoji funkci předsedy k dispozici. Chce tak učinit na úterní videokonferenci s místopředsedy svazu, uvedl na facebooku a potvrdil ČTK.
Ani podle dalšího účastníka schůzky, policejního prezidenta Jana Švejdara, "nepůsobí fotografie nejšťastněji". Ve vyjádření, které zaslala ČTK jeho mluvčí Kateřina Rendlová, uvedl, že neúspěšně prosazoval jednání on-line.
Zeman jednal v sobotu na zámku v Lánech se svým poradním týmem o situaci kolem koronaviru. Jednání se zúčastnili kromě Lukla a Švejdara například ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (oba za ANO).
Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně umístil na twitter fotografii, na které účastníci sedí v rouškách okolo stolu a před sebou mají talíře s pohoštěním. Na členy skupiny se vzápětí snesla kritika, která jim vyčítala nedostatečné rozestupy. Média se také začala dotazovat, jak mohli účastníci jednání s rouškami jíst.
Z dnešního jednání expertního týmu pana prezidenta v Lánech. pic.twitter.com/rskt74HukS
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 4, 2020
"Omlouvám se všem, které má účast a především forma jednání expertního týmu pobouřila. Těžko se vysvětluje, že všichni zúčastnění mají negativní test a a že se tam nepořádaly opulentní hody, ale projednávaly se zásadní věci ve vztahu k občanům, podnikatelské veřejnosti a právě obcí," uvedl Lukl. Také Benešová médiím řekla, že byli všichni členové týmu před jednáním testováni. Ministryně spravedlnosti uvedla, že v Lánech servírovali nakrájený sýr, který "podstrčíte pod gumičkou".
Švejdar kromě poukazu na svůj negativní test sdělil, že se po celou dobu jednání choval maximálně odpovědně. "Osobně jsem prosazoval jednání on-line, což se nepodařilo. Pro příště budu v tomto důslednější," uvedl. Hamáček v sobotu týdeníku Respekt na otázku, zda po celou dobu návštěvy u prezidenta měl roušku a jak s ní jedl, neodpověděl. Odkázal ho na Kancelář prezidenta republiky. Hamáček byl také tento týden vyfotografován na videokonferenci, kde neměl nasazenou roušku. Fakultní nemocnici Motol proto poslal 10.000 korun, což je nejvyšší možná pokuta, kterou možná za takový čin budou moci na místě uložit policisté.
Ovčáček zase serveru lidovky.cz sdělil, že "členové expertního týmu pana prezidenta a jeho hosté se stejně jako ostatní lidé na této planetě pravidelně stravují." Situaci však dále nevysvětlil.
Povinnost nosit roušku po celou dobu, kdy se lidé pohybují na veřejnosti, patří k jednomu z vládních opatření zavedených kvůli nákaze novým koronavirem.
Související

Zemanova slova o volbách neunikla pozornosti. Rakušan mluví o útoku na demokracii

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
Miloš Zeman , František Lukl , Jan Švejdar (policejní prezident) , prezident čr , Zámek Lány , Vláda ČR , Lubomír Metnar , Jan Hamáček , Marie Benešová , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 2 hodinami

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 2 hodinami

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 3 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 3 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 4 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 6 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 7 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.
Zdroj: Jakub Jurek