Praktický lékař by měl vidět záznamy o všech očkováních svého pacienta, míní Válek

Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta, jen vakcíny proti covidu-19. Do budoucna by záznamy měly být i v mobilní aplikaci Tečka, dalším plánem je praktickému lékaři se souhlasem pacientů zpřístupnit všechna očkování i u ostatních specialistů. Na dotaz ČTK to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který se dnes u praktické lékařky nechal očkovat proti chřipce.

Pražská lékařka Ludmila Bezdíčková sice v systému napojeném na data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) může podle rodného čísla dohledat, že pacient má posilující očkování proti covidu, ovšem zda a kdy byl očkovaný proti jiným nemocem, zatím nevidí. Původně to lékaři měli už od letošního roku povinně evidovat v systémech Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) podobně jako elektronické recepty. Lékaři ale systém kritizovali a chtěli jeho převedení pod ÚZIS, povinnost byla proto zatím odložena.

"V první fázi už byla schválená legislativa. Chceme převést očkování pod ÚZIS, aby bylo v jednom balíku," řekl ministr. Druhou fází je podle něj možnost zobrazení těchto dat v mobilní aplikaci Tečka, která by tak sloužila jako elektronický očkovací průkaz. "Pro ty, co budou mít zájem. Vždycky musí být souhlas pacienta," doplnil.

Ve třetí fázi by pak měli mít přístup do záznamů konkrétního pacienta všichni lékaři, kterým to pacient dovolí. Podobně to už v současné době funguje u seznamu léků předepsaných na recept. "Chtěli bychom, aby se paní doktorka dostala, když s tím já jako pacient budu souhlasit, do všech mých dat. Protože praktický lékař je manažer, který by to měl řídit," uvedl Válek.

Aby systém mohl takto fungovat, je podle něj třeba změnit dva zákony a vést velmi intenzivní debatu s Úřadem na ochranu osobních údajů. "Myslím, že v příštím roce se nám podaří udělat první kroky. A pevně věřím, že do voleb budeme mít nějaký nástroj, který bude aspoň částečně fungovat, a tahé připravenou legislativu, kterou ještě před volbami dostaneme do Poslanecké sněmovny," dodal.

Rizikové skupiny jako senioři nad 65 let a někteří chronicky nemocní pacienti mají očkování proti chřipce a proti pneumokokům hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Lidem nad 50 let pojišťovny hradí také například očkování proti klíšťové encefalitidě. Děti mají zdarma kromě povinných očkování také vakcínu proti některým typům meningokoku.

Proti chřipce je třeba se očkovat každý rok, podstupuje to na podzim asi pětina seniorů a celkově zhruba sedm procent populace. Odborníci odhadují, že kromě let epidemie covidu-19, kdy šíření chřipky bránila protiepidemická opatření, zemře v jejím důsledku až 1500 lidí. Každý rok onemocní zhruba pět až deset procent dospělých a 20 až 30 procent dětí. Pro ty je od letošního roku určená vakcína, která se neaplikuje injekčně.

Související

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 
Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

Více souvisejících

lékaři očkování Vlastimil Válek (TOP 09)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy