Rodiče s nemocnými dětmi zaplnili o Vánocích v Praze pohotovosti nemocnic, čekací doby byly několik hodin. ČTK to sdělily mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Jana Krejčí Merxbauerová, mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová a mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková. Častěji si lidé podle mluvčí Jany Poštové také volali zdravotnickou záchrannou službu. Podle lékařů ale často u staršího dítěte s teplotou, rýmou a kašlem stačí nasadit léky na snížení horečky, klid a dostatek tekutin.
"Pokud jde o miminka do třech měsíců věku, tak tam bych rodičům doporučil v případě, že mají teplotu, kašel, hůře dýchají, aby vyhledali lékaře. U takto maličkých dětí není nač čekat," řekl ČTK primář Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petr Koťátko.
"U starších kojenců a větších dětí, pokud mají teplotu, rýmu, kašel, jsou dušné, tak doporučuji nasadit léky na snížení horečky, klid a dostatečný příjem tekutin. Pokud dítě léky dobře snáší, nezvrací, tak je potřeba vyčkat tři dny. Pokud se zdravotní stav dítěte nezlepší, tak poté vyhledat lékaře," dodal.
Každý případ je podle něj individuální a záleží na stavu daného dítěte. "Každé respirační onemocnění má určitý průběh a dobu trvání, u nachlazení a chřipek je to okolo pěti až deseti dní, a nelze tuto dobu nijak výrazně zkrátit," dodal.
V Praze jsou dětské pohotovosti ve Všeobecné fakultní nemocnici v areálu na Karlově, ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Fakultní nemocnici Motol. Na Vinohradech jsou podle Romanové čekací doby s ohledem na extrémní vytížení v řádu několika hodin, každý den přijde více než 100 nemocných dětí. Dostavují se podle ní s respiračními viry všeho druhu.
Podle primářky motolského oddělení urgentního příjmu dětí Jitky Dissou tam ošetřili od 23. do 26. prosince 659 dětských pacientů. Dalších 432 dětí bylo v tomto období ošetřeno na ostatních ambulancích nemocnice.
Na twitteru se k tomu vyjádřil i ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. "Jako obvykle, pracují jen nemocnice. To musí skončit, zapojit se budou muset všichni," napsal Ludvík. Narážel tak na neochotu praktických lékařů sloužit pohotovosti a časté dovolené praktických lékařů v době svátků. Připojil nemocniční statistiky z urgentního dětského příjmu, které ukazují, že největší nápor byl 25. prosince.
"Zda bude tento nápor pokračovat i v následujících dnech, se bohužel v současné chvíli ještě nedá odhadnout," uvedla Dissou. Její tým vytvořil instagramový účet @detska.pohotovost, kde rodičům nemocných dětí radí, zda je nutné vyhledat pohotovost.
"Určitě s dítětem nechoďte na pohotovost v začátku infektu, zkuste mu podat základní léky na kašel, když má horečku, tak antipyretika v dostatečné dávce," uvedla v jednom z příspěvků. Dítě by podle ní mělo být hlavně doma v klidu a hodně pít.
"Ale pokud začne být dušné, po poklesu teploty nepije, nejí, je apatické, nebo pokud mu horečka i přes dostatečné dávky antipyretik neklesá, vyrazte na pohotovost," doplnila primářka. Akutnější případy jsou podle ní na pohotovosti ošetřeny dříve, rodiče se tak musejí připravit na několikahodinové čekání. Vyzvala také k nošení roušek v čekárně a u lékaře.
Zhruba o 30 procent proti předchozím letům přibylo podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Hlavního města Prahy Jany Poštové letos o Vánocích i výjezdů záchranářů. Častěji podle ní lidé volají i kvůli dětským virózám. "Ne vždycky k takovému případu pak vyjíždí sanitka. Často se poskytují rady po telefonu, pokud nesplňují kritéria k odvozu. Dispečer například poradí léky na snižování teploty," řekla ČTK. Méně vážné případy podle ní zdravotníci odvážejí na pohotovosti, kde pacienti čekají, až přijdou na řadu podle závažnosti obtíží.
V Praze je podle údajů Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb 267 dětských praktických lékařů. Část z nich má podle informací na jejich webech některé dny mezi vánočními svátky a Novým rokem dovolenou nebo zkrácenou ordinační dobu.
Související

Není to výmluva, ale diagnóza. Za ADHD nemůže výchova ani moderní technologie

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
nemoci , nemocnice , lékaři , Praha
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
včera

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
včera

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
včera

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
včera
America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
Prezident USA Donald Trump ve svém druhém funkčním období s nevídanou razancí opouští oblast obnovitelné energie a místo toho sází na tradiční fosilní paliva. Tato strategie, označovaná jako „America first“, však ve skutečnosti otevírá dveře Číně, Evropě a dalším konkurentům, aby si v miliardovém sektoru čisté energie upevnili své dominantní postavení.
Zdroj: Libor Novák