RECENZE: Vezmi mě na Měsíc je půvabná romantická komedie stavící na konspirační teorii

Se začátkem léta do českých kin přiletěl první odpočinkový titul na prázdninové dny. V čele se Scarlett Johansson a Channingem Tatumem je však mnohem chytřejší, než by se mohlo na první pohled zdát. Těží z nejslavnější konspirační teorie všech dob – NASA se v červenci roku 1969 přistání na Měsíci snažila nafingovat.

Zápletka se snažením NASA během studené války však slouží především jako prostředek k rozvětvení ústřední romantické linie, čerpající z tradice screwball komedií, jež si nejčastěji spojujeme s obdobím klasického Hollywoodu. Staví na dialogových přestřelkách mezi ústředním párem, který se přes původní soupeření začíná sbližovat. Nejsou prototypem typické romantické komedie, kde jde o lásku na první pohled, jakkoli zrovna Vezmi mě na Měsíc tento model vědomě variuje, ale o soupeření mezi mužem a ženou, kteří jsou vykreslování naprosto rovnocenně. Nesledujeme žádný popelkovský narativ.

Protagonistka Kelly je úspěšnou markeťačkou, dost možná tou nejlepší. Umí zapůsobit a podmanit si patriarchální prostředí, společnosti ve světě reklamy prodává zkreslenou realitu. Najme si ji samotná vláda, aby vylepšila jméno NASA, jejíž projekt číslo jedna – dostat se na Měsíc, se setkává se stále menším zájmem a nadšením, kvůli zuřící válce ve Vietnamu. Cole je oproti tomu pracovitým a vůči médiím nedůveřivým vedoucím technického úseku, jenž připravuje kosmonauty na riskantní misi. Mezi Kelly a Colem se tak střetává protichůdná, avšak přitažlivá životní filosofie a priority.

Právě se přehrává: Vezmi mě na Měsíc - trailer

Vezmi mě na Měsíc - trailer Video: YouTube

Dynamika ústřední dvojice zakládá na workoholismu obou z nich. Oba svou prací žijí, když se v ní společně setkají, nesouhlasí spolu. Zároveň to mezi nimi jiskří a děj táhnoucím konfliktem je tak balancování persony pracovního a osobního života. A jde tyto části vůbec oddělit? Jejich pracovní rozdíly se postupem začnout vyvažovat a oba v přístupu toho druhého nachází pochopení. Vlivem Kellyina marketingu, jež z kosmonautů lehce pochybnými prostředky udělala superhvězdy, totiž celý národ upíná pozornost k obloze, která pro ně znamená naději a štěstí v jinak politicky bolestivé době. Tvůrci ukazují, jak jednoduché je odlákat pozornost společnosti, zároveň jde pro ni alespoň o špetku naděje a štěstí. Problematika tak má dvojsečný nádech, mezi řádky nás vyzývá k polemice ohledně toho, co je ještě správné a co už ne.

Film chvílemi osciluje k politické satiře. Ukazuje, že snahy o přistání na Měsíci nebyly široce přijímané a hodnocené pozitivně. Jde však o pouhý náčrt a od vnímání společnosti a mediální mašinérie se odchyluje, aby kriticky reflektovala vládní snažení, která chce mít NASA jako propagandistický nástroj. Tvůrci oslavují přehlížené hrdiny, kteří v hektickém nasazení a podfinancování plnili umanuté vládní sliby. Široký obrázek doby je ale spíše v pozadí, ve prospěch romantické linky, jejíž největší nepřítel je požadavek vlády, aby se přistání na Měsíci pro jistotu předem nafilmovalo.

Dobovou atmosféru podtrhuje soundtrack šedesátkových songů, archivní televizní záběry a pestrobarevně zářící kostýmy ústřední dvojice, kterou odlišují a zvýrazňují oproti ostatním postavám pohybujících se v jendolitých bílých košilích. Esprit Kelly připomene postavy ztvárněné Katheryne Hepburn, Cole pak není archetypálním Cary Grantem nebo Spencerem Tracym. Spíš než poťouchlost v sobě chová zádumčivé trauma z tragického incidentu Apolla 1 a většinu času je zarputilým pracantem, jenž chce odčinit osobní selhání. Tatumova stoickost se s energičností Johannson podmanivě doplňuje, ačkoli chemii mezi nimi sráží nevyvážené tempo a celkový rytmus vyprávění.

Tematicky i motivy rozkročený titul brzdí až příliš předvídatelné sebevážné chvíle, jež jsou realizovány tím nejvíce tendenčním a v jádru repetitivním způsobem. Osobní dilemata a nevyřešená minulost je rozplétána zkratkovitými a klišoidně zavánějícími dialogy. Jakoby se v dialogových přestřelkách a pracovním soupeření fungující chemii nedokázalo překlopit do intimních a vážných segmentů. Celkově ostré a chytré tempo se především k závěru filmu bez konceptu rozpadne a ztrácí potřebný švih. Nevyřešená minulost postav je v mnoha ohledech redundantní. Sice je do jisté míry definuje, zároveň však pro konflikt mezi nimi není tolik důležitá a působí nadbytečně.

Celkově jde ale o velmi vkusnou a chytrou romantickou komedii, která konflikt ústředního páru fluidně propojuje s dobovou atmosférou a širším obrázkem. Má podmanivý retro nádech, nejen svým zasazením a kulisami, ale i stylizací, příznačnou cudností a odkazováním ke klasickým screwball komediím. Nelze se však ubránit dojmu, že Vezmi mě na měsíc od režiséra Grega Berlantiho, jenž se aktuálně věnuje především tvrobě superhrdinských sérií, mohlo být ještě vybroušenější a ukotvenější. Stále je však velmi inteligentní, podmanivá a společně s nedávným Kaskadérem ukazuje, jak se má správná romantická zábava z Hollywoodu dělat.

Hodnocení: 65 %

Režie: Greg Berlanti

Scénář: Rose Gilroy

Hrají: Scarlett Johansson, Channing Tatum, Jim Rash, Ray Romano, Woody Harrelson, Colin Woodell, Christian Clemenson, Alex Veadov, Jessie Mueller, Noah Robbins

Česká premiéra: 13. června 2024

Distribuce: Falcon

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze Vezmi mě na měsíc (film) filmy NASA Scarlett Johansson Channing Tatum

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy