RECENZE: Vezmi mě na Měsíc je půvabná romantická komedie stavící na konspirační teorii

Se začátkem léta do českých kin přiletěl první odpočinkový titul na prázdninové dny. V čele se Scarlett Johansson a Channingem Tatumem je však mnohem chytřejší, než by se mohlo na první pohled zdát. Těží z nejslavnější konspirační teorie všech dob – NASA se v červenci roku 1969 přistání na Měsíci snažila nafingovat.

Zápletka se snažením NASA během studené války však slouží především jako prostředek k rozvětvení ústřední romantické linie, čerpající z tradice screwball komedií, jež si nejčastěji spojujeme s obdobím klasického Hollywoodu. Staví na dialogových přestřelkách mezi ústředním párem, který se přes původní soupeření začíná sbližovat. Nejsou prototypem typické romantické komedie, kde jde o lásku na první pohled, jakkoli zrovna Vezmi mě na Měsíc tento model vědomě variuje, ale o soupeření mezi mužem a ženou, kteří jsou vykreslování naprosto rovnocenně. Nesledujeme žádný popelkovský narativ.

Protagonistka Kelly je úspěšnou markeťačkou, dost možná tou nejlepší. Umí zapůsobit a podmanit si patriarchální prostředí, společnosti ve světě reklamy prodává zkreslenou realitu. Najme si ji samotná vláda, aby vylepšila jméno NASA, jejíž projekt číslo jedna – dostat se na Měsíc, se setkává se stále menším zájmem a nadšením, kvůli zuřící válce ve Vietnamu. Cole je oproti tomu pracovitým a vůči médiím nedůveřivým vedoucím technického úseku, jenž připravuje kosmonauty na riskantní misi. Mezi Kelly a Colem se tak střetává protichůdná, avšak přitažlivá životní filosofie a priority.

Právě se přehrává: Vezmi mě na Měsíc - trailer

Vezmi mě na Měsíc - trailer Video: YouTube

Dynamika ústřední dvojice zakládá na workoholismu obou z nich. Oba svou prací žijí, když se v ní společně setkají, nesouhlasí spolu. Zároveň to mezi nimi jiskří a děj táhnoucím konfliktem je tak balancování persony pracovního a osobního života. A jde tyto části vůbec oddělit? Jejich pracovní rozdíly se postupem začnout vyvažovat a oba v přístupu toho druhého nachází pochopení. Vlivem Kellyina marketingu, jež z kosmonautů lehce pochybnými prostředky udělala superhvězdy, totiž celý národ upíná pozornost k obloze, která pro ně znamená naději a štěstí v jinak politicky bolestivé době. Tvůrci ukazují, jak jednoduché je odlákat pozornost společnosti, zároveň jde pro ni alespoň o špetku naděje a štěstí. Problematika tak má dvojsečný nádech, mezi řádky nás vyzývá k polemice ohledně toho, co je ještě správné a co už ne.

Film chvílemi osciluje k politické satiře. Ukazuje, že snahy o přistání na Měsíci nebyly široce přijímané a hodnocené pozitivně. Jde však o pouhý náčrt a od vnímání společnosti a mediální mašinérie se odchyluje, aby kriticky reflektovala vládní snažení, která chce mít NASA jako propagandistický nástroj. Tvůrci oslavují přehlížené hrdiny, kteří v hektickém nasazení a podfinancování plnili umanuté vládní sliby. Široký obrázek doby je ale spíše v pozadí, ve prospěch romantické linky, jejíž největší nepřítel je požadavek vlády, aby se přistání na Měsíci pro jistotu předem nafilmovalo.

Dobovou atmosféru podtrhuje soundtrack šedesátkových songů, archivní televizní záběry a pestrobarevně zářící kostýmy ústřední dvojice, kterou odlišují a zvýrazňují oproti ostatním postavám pohybujících se v jendolitých bílých košilích. Esprit Kelly připomene postavy ztvárněné Katheryne Hepburn, Cole pak není archetypálním Cary Grantem nebo Spencerem Tracym. Spíš než poťouchlost v sobě chová zádumčivé trauma z tragického incidentu Apolla 1 a většinu času je zarputilým pracantem, jenž chce odčinit osobní selhání. Tatumova stoickost se s energičností Johannson podmanivě doplňuje, ačkoli chemii mezi nimi sráží nevyvážené tempo a celkový rytmus vyprávění.

Tematicky i motivy rozkročený titul brzdí až příliš předvídatelné sebevážné chvíle, jež jsou realizovány tím nejvíce tendenčním a v jádru repetitivním způsobem. Osobní dilemata a nevyřešená minulost je rozplétána zkratkovitými a klišoidně zavánějícími dialogy. Jakoby se v dialogových přestřelkách a pracovním soupeření fungující chemii nedokázalo překlopit do intimních a vážných segmentů. Celkově ostré a chytré tempo se především k závěru filmu bez konceptu rozpadne a ztrácí potřebný švih. Nevyřešená minulost postav je v mnoha ohledech redundantní. Sice je do jisté míry definuje, zároveň však pro konflikt mezi nimi není tolik důležitá a působí nadbytečně.

Celkově jde ale o velmi vkusnou a chytrou romantickou komedii, která konflikt ústředního páru fluidně propojuje s dobovou atmosférou a širším obrázkem. Má podmanivý retro nádech, nejen svým zasazením a kulisami, ale i stylizací, příznačnou cudností a odkazováním ke klasickým screwball komediím. Nelze se však ubránit dojmu, že Vezmi mě na měsíc od režiséra Grega Berlantiho, jenž se aktuálně věnuje především tvrobě superhrdinských sérií, mohlo být ještě vybroušenější a ukotvenější. Stále je však velmi inteligentní, podmanivá a společně s nedávným Kaskadérem ukazuje, jak se má správná romantická zábava z Hollywoodu dělat.

Hodnocení: 65 %

Režie: Greg Berlanti

Scénář: Rose Gilroy

Hrají: Scarlett Johansson, Channing Tatum, Jim Rash, Ray Romano, Woody Harrelson, Colin Woodell, Christian Clemenson, Alex Veadov, Jessie Mueller, Noah Robbins

Česká premiéra: 13. června 2024

Distribuce: Falcon

Související

Více souvisejících

recenze Vezmi mě na měsíc (film) filmy NASA Scarlett Johansson Channing Tatum

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 7 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

včera

12. dubna 2025 21:59

12. dubna 2025 21:06

12. dubna 2025 20:00

12. dubna 2025 19:17

12. dubna 2025 18:35

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

Zdroj: David Holub

Další zprávy