Rezignaci šéfa vojenské policie i jméno nástupce projedná sněmovní výbor

Nástupcem Otakara Foltýna ve funkci náčelníka vojenské policie by mohl být od března dosavadní zástupce náčelníka Jiří Roček. Podle serveru Novinky.cz to vyplývá z materiálu, který sněmovnímu výboru pro obranu předložila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Předpokladem jmenování i odvolání náčelníka vojenské policie je projednání záležitosti na sněmovním výboru pro obranu. 

Předseda výboru Lubomír Metnar (ANO) dnes ČTK řekl, že zasedání svolal na příští úterý.

Černochová toto úterý sdělila Ekonomickému deníku, že Foltýn požádal o uvolnění z funkce. Náčelníka podle zákona o vojenské policii jmenuje a odvolává ministr obrany po projednání v příslušném sněmovním výboru. "Dnes bude poslancům rozeslána pozvánka s termínem 28. února," sdělil ČTK Metnar.

Od začátku března by měl vojenskou policii vést Roček, vyplývá podle Novinek z materiálu, který výboru předložila Černochová. Třiapadesátiletý Roček byl v minulosti například šéfem ochranné služby vojenské policie či velitelem v Táboře. Zkušenosti má také ze zahraničních misí, kdy v roce 2008 působil v bývalé Jugoslávii.

Metnar ČTK sdělil, že ho Foltýnova rezignace velice překvapila. "Ministryně obrany odvolala předchozího náčelníka vojenské policie Miroslava Murčeka ve spěchu, půl roku před vypršením jeho mandátu, který mu končil 31. prosince 2022," uvedl. Foltýn pak končí po sedmi měsících, dodal. "Jeho volba byla tehdy na výboru kritizována. Tato situace nesvědčí o dobré personální práci. Na výboru se budu ptát na důvody rezignace," dodal.

Foltýnův odchod souvisí podle Ekonomického deníku s jeho postupem ve věci stíhání šéfa inspekce vojenské policie Tomáše Voráče kvůli podezřelému nákupu přístroje na ochranu proti odposlechu ze zvláštních finančních fondů vojenské policie. Foltýn Voráče nepostavil mimo službu, což podle předpisů měl udělat, napsal server. Černochová uvedla, že Foltýnovu žádost obdržela minulý čtvrtek.

Foltýn je velitelem vojenské policie od loňského července, do té doby sloužil v analytickém oddělení velení armády. V minulosti pracoval u speciálních sil v odboru koncepcí a řízení nebo jako právník na inspektorátu náčelníka generálního štábu. Černochová dříve Foltýna označila za vynikajícího vojenského právníka s téměř dvacetiletou praxí. Jako právník působil ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu.

Vojenská policie byla zřízena v roce 1991 a plní úkoly policejní ochrany ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří ministerstvo obrany. Náčelník vojenské policie je přímo podřízený ministru obrany. Vojenských policistů je kolem 1200.

Související

Senát ČR

Senát podle očekávání schválil misi vojenských policistů na Ukrajinu

Senát podle očekávání schválil misi až 15 českých vojenských policistů, kteří se mají podílet na vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině v důsledku ruské agrese. Souhlasil dnes rovněž s vysláním dvou desítek armádních instruktorů do afrického Nigeru. Vyslání je podmíněno ještě souhlasem Sněmovny, která by o vládním návrhu měla rozhodovat nejdříve příští týden.

Více souvisejících

Vojenská policie Otakar Foltýn Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy