Rozdíl mezi Zemanem a Pavlem po zvolení? Zásadní, dosluhující prezident se držel v ústraní, nový je aktivní

Srovnání činnosti Petra Pavla v prvním týdnu po zvolení prezidentem s kroky Miloše Zemana ve stejné situaci v roce 2013:

Miloš Zeman:

- Zeman byl poprvé zvolen hlavou státu ve druhém kole přímé prezidentské volby, které se konalo 25. a 26. ledna 2013. Své vítězství komentoval na improvizované tiskové konferenci v pražském Top hotelu, kde mimo jiné poděkoval svým voličům a ocenil i svého soupeře Karla Schwarzenberga (TOP 09) a aktivitu všech voličů. Uvedl, že jako přímo zvolený prezident chce být hlasem všech občanů. Zdůraznil zároveň, že chce zastupovat "dolních deset milionů". Řekl také, že své plány v prezidentském úřadu představí po složení slibu ve vystoupení před zákonodárci.

- Bezprostředně po zvolení vystoupil Zeman dvakrát v televizi, poprvé již vpodvečer 26. ledna ve veřejnoprávní České televizi. Tam například řekl, že by se měly co nejdříve konat předčasné volby, protože vláda Petra Nečase (ODS) se podle jeho názoru opírá o stranu LIDEM, kterou nikdo nevolil (vznikla po rozštěpení Věcí veřejných). Zeman v ČT také kritizoval amnestii vyhlášenou jeho předchůdcem Václavem Klausem. Pozornost pak vzbudila nahrávka Zemanova příchodu do televize, která unikla na internet a na níž tehdy nově zvolený prezident zavrávoral na schodu a poté se dožadoval popelníčku.

- Podruhé vystoupil Miloš Zeman po zvolení hlavou státu v neděli 27. ledna 2013, a to v diskusním pořadu Partie v televizi Prima family. Mimo jiné řekl, že chce s politickými stranami jednat o zákoně o majetkových přiznáních a opatřeních na podporu investic do české ekonomiky nebo úpravě volebního systému. Uvedl také, že zřejmě bude bydlet na Pražském hradě, a zopakoval svůj předvolební slib, že nehodlá udělovat amnestie ani milosti, chtěl by ale obnovu procesu s doživotně odsouzeným vrahem Jiřím Kajínkem (kterému nakonec dal milost v květnu 2017).

- Po rozhovoru na Primě family Zeman odjel na odpočívat na svou chalupu v Novém Veselí na Žďársku, kde zůstal až do čtvrtka 31. ledna, kdy se vpodvečer do Prahy na jednání celorepublikového předsednictva Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ). O den později pak začal úřadovat ve své kanceláři v Loretánské ulici nedaleko Pražského hradu, kterou využíval již během předvolební kampaně. V průběhu dne absolvoval několik schůzek a jednání. Jako první za ním přišli ředitel prezidentské kanceláře Jiří Weigl a šéf Správy Pražského hradu Ivo Velíšek, následovali ředitel prezidentského protokolu Jindřich Forejt nebo vlivný právník blízký sociální demokracii Miroslav Jansta či stínový ministr ČSSD pro místní rozvoj Petr Hulinský.

- Intenzivnější program pak Zeman absolvoval až v dalším týdnu, kdy se nejprve v úterý 5. února na Pražském hradě se sešel se svým předchůdcem v úřadu Václavem Klausem a vpodvečer pak přijal předsedu vlády a ODS Petra Nečase, proti jehož kabinetu se v kampani ostře vymezoval. O den později dvě a půl hodiny jednal s šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a v následujících dnech přijal i některé další politiky včetně tehdejšího ministra zahraničí a svého soupeře z finále prezidentské volby Karla Schwarzenberga.

Petr Pavel:

- Také Pavel byl zvolen prezidentem ve druhém kole přímé volby, konalo se letos 27. a 28. ledna. Podobně jako Zeman o deset let dříve i Pavel bezprostředně po vyhlášení výsledků vystoupil s projevem před svými příznivci, ovšem na připraveném pódiu. Řekl, že Češi si zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, ale bude republikou pohody. Poděkoval také všem voličům včetně těch, kteří podpořili jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO). Doplnil, že v této zemi nevidí poražené voliče. Do jeho štábu dorazila s gratulací i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

- Ještě v sobotu 28. ledna večer poskytl Pavel rozhovor České televizi, který se vysílal živě z Národního muzea v Praze. Zvolený prezident v mimo jiné řekl, že je připraven jmenovat ministrem Petra Hladíka (KDU-ČSL), jehož nominací odmítá dosavadní hlava státu, nebo že by se obrátil na Nejvyšší správním soud, pokud by Zeman dopředu jmenoval nového předsedu Ústavního soudu. Pavel se také vymezil vůči Zemanovi, podle něj za jeho éry utrpěla vážnost prezidentského úřadu. Uvedl také, že by chtěl fungování prezidentského úřadu pojmout civilněji.

- V neděli 29. ledna Petr Pavel v televizi CNN Prima News a také na Nově, kromě toho si telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který poděkoval za podporu Ukrajiny po napadení Ruskem a pozval Pavla na návštěvu. Na Primě zvolený český prezident třeba řekl, že pravděpodobně jmenuje soudci státní zástupce Petra Babku a Marka Bodláka, které Zeman odmítl jmenovat. V rozhovoru pro Novu třeba uvedl, že bude požadovat na Pražském hradě audit, ideální by podle něj bylo, kdyby se stihl do jeho inaugurace, která byla ohlášena na 9. března.

- Pracovní týden po zvolení vyplnil Pavel mnoha schůzkami, už v pondělí 30. ledna si také telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, což vyvolalo nelibost v Pekingu. Čínkou kritiku odmítl premiér Petr Fiala (ODS), pode jehož slov si v ČR sami rozhodujeme, s kým si zavoláme a s kým se budeme potkávat. V pondělí se Pavel také setkal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) nebo ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou, kterého podle svého dřívějšího vyjádření plánuje co nejdříve jmenovat generálem, což nynější Zeman opakovaně odmítl

- V úterý 31. ledna se Pavel se svým týmem přesunul do Hrzánského paláce, který mu poskytl k užívání premiér. Setkal se s poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem, se kterým jednal o koordinaci zahraniční a bezpečnostní politiky, nebo prezidentskou kandidátka Danuší Nerudovou, jež ho podpořila ve druhém kole volby, či šéfem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským. Na schůzce s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) mluvil Pavel o policii, vládní strategii pomoci regionům nebo o pomoci ukrajinským uprchlíkům, dotkli se i otázky bezpečnostních kontrol na Pražském hradě.

- První únorový den vyšlo několik rozhovorů s Pavlem: pro BBC, list Financial Times (FT), ale i český Blesk.cz. Britské stanici budoucí český prezident například řekl, že Ukrajina si zaslouží stát se po konci války s Ruskem členem NATO a zopakoval svou podporu zbrojním dodávkám Kyjevu, jako tabu nevnímá ani poskytnutí bojových letounů. Pro FT uvedl, že Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní se západními demokraciemi. Země EU by se proto podle něj měly zbavit veškerých iluzí o ní. Blesku pak řekl, že by byl ochotný se setkat s tibetským dalajlamou i představiteli hongkongské opozice.

- Postupně se také začal chystat Pavlův nástup na Pražský hrad, ve středu 1. února požádala budoucí šéfka Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Jana Vohralíková současného vedoucího Vratislava Mynáře o vybrané dokumenty. Pavel se také ve středu setkal s předsedy obou parlamentních komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a premiérem Fialou (ODS). Naopak ještě nebyla domluvena schůzka s končícím prezidentem Zemanem, budoucí a současný prezident se nemohli shodnout na tom, kdo by ji měl iniciovat.

- Ve čtvrtek se Petr Pavel sešel se šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslavem Kalou, se kterým hovořil o možném auditu v prezidentské kanceláři, a s policejním prezidentem Martinem Vondráškem, se kterým probral ochranu hlavy státu i bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Tým budoucího prezidenta tak potvrdil, že náčelníkem vojenské kanceláře Hradu se stane brigádní generál Radek Hasala. V rozhovoru pro Deutsche Welle nově zvolený český prezident mimo jiné zopakoval, že státy NATO by měly uvažovat o dodávkách stíhaček Ukrajině.

- V pátečním rozhovoru pro Bloomberg TV budoucí český prezident řekl, že jediným omezením zbrojních dodávek Ukrajině by mělo být, že se Kyjevu nebudou posílat jaderné zbraně. Na popolední tiskové konferenci pak Pavel uvedl že se současnou hlavou státu sejdou v pondělí 13. února na zámku v Lánech. Pavel Zemanovi nabídl termín, který prezident akceptoval. Pavel také potvrdil svou cestu do Karlovarského kraje 15. a 16. února, po níž se zúčastní Mnichovské bezpečnostní konference, kde očekává i setkání s lídry zemí.

Související

Ve Vladislavském sále Pražského hradu se konala inaugurace Petra Pavla. (9.3.2023) Prohlédněte si galerii

Sledovali jsme ONLINE: Petr Pavel složil slib, je novým prezidentem České republiky

Petr Pavel složil dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib a zahájil tím své pětileté funkční období. Ceremoniálu se účastnili poslanci, senátoři, členové vlády, hejtmani a další ústavní činitelé a čestní hosté. Pavel byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana.

Více souvisejících

prezident čr Miloš Zeman Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 16 minutami

OSN, ilustrační fotografie.

V OSN neprošla rezoluce o vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream

Rusku se dnes nepodařilo přimět Radu bezpečnosti OSN, aby požadovala nezávislé vyšetřování zářijových explozí, které na dně Baltského moře poškodily potrubí plynovodů Nord Stream, kterými se přepravoval - resp. měl přepravovat - zemní plyn z Ruska do Německa. Oznámily to tiskové agentury.

Aktualizováno před 20 minutami

Ilustrační fotografie.

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena

Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami dnes zabila tři děti a tři dospělé v křesťanské škole v americkém městě Nashville, načež ji zastřelili zasahující strážníci, oznámila místní policie. Možný motiv útoku není známý, podle vyšetřovatelů však podezřelá byla bývalou žákyní dané školy. 

před 27 minutami

Ilustrační fotografie.

Metro A stálo. Do kolejiště spadl člověk

Provoz na lince A pražského metra mezi Náměstím Míru a Depem Hostivař byl dnes večer zhruba 40 minut přerušený. Ve stanici Strašnická spadl člověk do kolejiště. Soupravy se znovu rozjely ve 21:49, informoval dopravní podnik na webu.

Aktualizováno před 30 minutami

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout "širokého konsenzu". Netanjahu to uvedl v prohlášení k národu poté, co před sídlem parlamentu v Jeruzalémě protestovaly proti reformě desítky tisíc lidí. 

Aktualizováno před 43 minutami

Maďarský parlament

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO

Maďarský parlament dnes ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Nadále zůstává podle tiskových agentur nejasné, kdy maďarští poslanci budou hlasovat o ratifikaci švédského vstupu do NATO.

před 47 minutami

Rusko, Kreml

Rusko chce od zahraničních firem příspěvek za odchod ze země

Zahraniční firmy z "nikoli přátelských zemí" by při opuštění svých ruských aktiv měly ruským úřadům zaplatit "dobrovolný příspěvek" ve výši pěti procent jejich tržní hodnoty, napsal dnes na svém webu Kommersant s odvoláním na zápis z jednání vládní podkomise pro kontrolu zahraničních investic, zveřejněný na webu ministerstva financí. Podkomise jednala ještě na začátku března.

Aktualizováno před 1 hodinou

Americký prezident Joe Biden.

Biden se podle Bílého domu neobává občanské války v Izraeli

Americký prezident Joe Biden se neobává, že současné protesty v Izraeli přerostou do občanské války. Uvedl to dnes bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Podle agentury Reuters dodal, že Biden svůj názor na situaci v zemi sdělil přímo izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

před 1 hodinou

Bayern Mnichov

Bayern Mnichov ukončil spolupráci s Nagelsmannem. Na vině může být i přítelkyně

Před reprezentační přestávkou se rozhodl bavorský velkoklub Bayern Mnichov ke změně na trenérském postu. Učinil tak poté, co mnichovský celek naposledy v Bundeslize prohrál 1:2 s Leverkusenem a podtrhl tak tím fakt, že zažívá nejhorší bundesligovou sezónu za posledních jedenáct let. Aktuálně se nachází na druhém místě o bod za Dortmundem. Proto z postu kouče odchází Julian Nagelsmann, přičemž ho nahradí Thomas Tuchel. Nutně ale nemusí jít pouze o neuspokojivé výsledky, které měly zlomit vaz dosavadnímu lodivodovi Bayernu. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Zelenskyj u Záporoží navštívil frontové pozice

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim. Ten prohlásil, že nebezpečná situace v největší evropské jaderné elektrárně - Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy - "se nijak nelepší", protože boje v okolí nadále hrozí katastrofou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka míří z televizních obrazovek opět na lavičku. Tentokrát chytil laso od Trenčína

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka po čase opět míří na další trenérskou misi. Po pauze, kterou vyplnil prací experta pro Nova Sport, bude tentokrát trénovat na Slovensku, konkrétně převezme Trenčín. Protože ten se pohybuje aktuálně na předposledním místě tabulky slovenské nejvyšší soutěže, úkol pro Františka Straku je jasný. Tradiční klub v nejvyšší soutěži zachránit. Smlouvu s ním zatím podepsal jen na dva měsíce, tedy do konce této sezóny. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Hasiči zasahují u nehody nákladního vozu, který sjel do slapské přehrady. (27.3.2023)

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel dnes po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl ČTK po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala dnes kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

před 4 hodinami

Leopard 2A4

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

před 4 hodinami

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. 

před 5 hodinami

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády

Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.

Zdroj: ČTK

Další zprávy