S covidem do práce i do školy? Sedmidenní izolace končí, od čtvrtka nebude povinná

Sedmidenní izolace po pozitivním testu na covid-19 nebude povinná od tohoto čtvrtka 20. dubna. Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška ministerstva zdravotnictví, která její automatické nařizování ruší.

Lékaři nebo pracovníci hygienické stanice ji budou moci dál nařídit v individuálních případech. Pozitivní test mělo podle dat ministerstva zdravotnictví za uplynulý týden asi 1300 lidí, od konce února jich ubývá.

Podmínky izolace a karantény se za tři roky pandemie covidu-19 měnily. První pacienti v březnu 2020 byli důsledně izolováni v nemocnicích. Poté byla domácí izolace nakažených čtrnáctidenní a všem kontaktům nakaženého se nařizovala karanténa. Později se izolace zkracovala na deset a sedm dní. Karanténa byla zrušena loni v únoru a nyní se na kontakty nakaženého, včetně členů jeho domácnosti, žádné automatické povinnosti nevztahují.

Izolaci bude i dál možné nařídit individuálně. "Míru individuálního rizika posoudí buď praktický lékař, nebo odborníci krajské hygieny. Mohou nařídit individuální izolaci nebo jiná karanténní opatření jako u jiných infekčních nemocí," řekl k tomu novinářům minulý týden ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Přísněji by mohli posuzovat například zdravotníky, kteří pracují s lidmi se sníženou imunitou, nebo pracovníky v lůžkových zařízeních sociálních služeb. Mohou jim místo izolace ale také nařídit třeba nošení respirátoru. Podobně postupuje většina evropských zemí, izolace už zrušilo například Slovensko.

Covid-19 je onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Ten se poprvé objevil v prosinci 2019 v čínském městě Wuhan a následně se rychle rozšířil po celém světě, což vyústilo v pandemii. Covid-19 se šíří kapénkovou infekcí a projevuje se řadou příznaků, jako jsou horečka, kašel, únava a bolest svalů. U některých lidí může způsobit vážné komplikace, včetně pneumonie a selhání orgánů, a může vést až k úmrtí.

K prevenci šíření covidu-19 se doporučuje dodržování hygienických opatření, jako jsou časté mytí rukou, nošení roušek, udržování sociální distanční vzdálenosti a omezení cestování. K dispozici jsou také vakcíny proti covidu-19, které mohou pomoci snížit riziko onemocnění a ochránit jednotlivce a komunity.

Ministerstvo: Lidé s příznaky covidu-19 by stále měli zůstávat doma

Lidé nemocní s covidem-19 by podle ministerstva zdravotnictví stále měli zůstávat doma a vyhýbat se kontaktu s vnímavými jednici, například staršími lidmi, aby je nenakazili. Povinné sedmidenní izolace pro každého pozitivně testovaného nebudou lékaři nařizovat od čtvrtka, dál je ale mohou nařídit lidem, u nichž je vyšší riziko například v zaměstnání. Ministerstvo to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Vyhláška, která po více než třech letech epidemie izolace ruší, vyšla dnes ve Sbírce zákonů.

"Izolace bude nařizována primárně v případech, kdy míra rizika je vyšší než akceptovatelná, například u osob pracujících s imunitně oslabenými jedinci a chronicky nemocnými pacienty, a nebude možné stanovit jiná protiepidemická opatření," uvedli zástupci ministerstva.

První potvrzené případy covidu-19 se v Česku objevily 1. března 2020. Dosud mělo podle dat ministerstva zdravotnictví pozitivní test na covid více než 4,6 milionu osob, skoro desetina z nich byla pozitivně testována opakovaně. Od konce roku 2020 je dostupné očkování, podstoupilo ho 65,5 procenta populace. Třetina má i posilující dávku a 7,5 procenta dvě posilující dávky vakcíny.

Největší vlny epidemie Česko zažilo od října 2020 do května 2021 a znovu od podzimu 2021 do jara 2022. V nemocnicích bylo najednou i téměř 8000 pacientů s covidem-19. Nejvíc pozitivně testovaných za den bylo na konci loňského ledna, kdy jich bylo přes 63.000 lidí. V té době se ale mnohem méně plnily nemocnice, v posledním roce nebylo najednou hospitalizovaných více než tisícovka.

Pro srovnání za poslední týden mělo pozitivní test zhruba 1300 lidí a v nemocnicích je 300 pacientů, z nich 16 na jednotkách intenzivní péče. Malý zájem je teď o očkování. V posledním týdnu se nechalo očkovat 414 osob, z nich 34 očkování zahájilo a ostatní dostávali první či další posilující dávku.

Ministerstvo zdravotnictví dál doporučuje udržování rozestupů od ostatních lidí, časté mytí rukou a několikrát denně větrání. "Pokud máte příznaky onemocnění, zůstaňte raději doma a omezte na nezbytné minimum kontakt s rizikovými skupinami, jako jsou senioři a osoby s chronickým onemocněním, abyste zabránil šíření onemocnění, například v pracovních nebo dětských kolektivech," uvedlo ministerstvo. Pokud je to možné, nemocní mají využít práci z domova.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit

Ruská agrese na Ukrajině pokračuje navzdory rostoucímu diplomatickému tlaku, který iniciuje administrativa šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Kreml zřejmě využívá dialog jako nástroj k prodlužování války, zatímco v zákulisí chystá další eskalaci. Zatímco se Moskva snaží vyvolat zdání zájmu o jednání, mobilizuje až 160 tisíc nových vojáků. Rovněž spoléhá na vojenskou pomoc ze Severní Koreje, která zahrnuje živou sílu, dělostřeleckou techniku i balistické rakety.

před 1 hodinou

Pražští hasiči zasahovali u požáru domu v Troji. (5.4.2025) Prohlédněte si galerii

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil

Požár domu v Troji zaměstnal v sobotu dopoledne pražské hasiče. Dva lidé museli být z hořící budovy evakuováni, nikomu se naštěstí nic nestalo. Událost omezila i provoz hromadné dopravy ve zmíněné městské části. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 6 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 9 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?

Masivní tarifní opatření prezidenta USA Donalda Trumpa, označovaná jako cla „Dne osvobození“, už smetla biliony dolarů z tržní hodnoty veřejně obchodovaných společností. Celní sazby až do výše 50 % nyní ohrožují firmy napříč kontinenty a přinášejí reálnou hrozbu pro globální dodavatelské řetězce i spotřebitelské ceny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy