Sedmidenní izolace po pozitivním testu na covid-19 nebude povinná od tohoto čtvrtka 20. dubna. Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška ministerstva zdravotnictví, která její automatické nařizování ruší.
Lékaři nebo pracovníci hygienické stanice ji budou moci dál nařídit v individuálních případech. Pozitivní test mělo podle dat ministerstva zdravotnictví za uplynulý týden asi 1300 lidí, od konce února jich ubývá.
Podmínky izolace a karantény se za tři roky pandemie covidu-19 měnily. První pacienti v březnu 2020 byli důsledně izolováni v nemocnicích. Poté byla domácí izolace nakažených čtrnáctidenní a všem kontaktům nakaženého se nařizovala karanténa. Později se izolace zkracovala na deset a sedm dní. Karanténa byla zrušena loni v únoru a nyní se na kontakty nakaženého, včetně členů jeho domácnosti, žádné automatické povinnosti nevztahují.
Izolaci bude i dál možné nařídit individuálně. "Míru individuálního rizika posoudí buď praktický lékař, nebo odborníci krajské hygieny. Mohou nařídit individuální izolaci nebo jiná karanténní opatření jako u jiných infekčních nemocí," řekl k tomu novinářům minulý týden ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Přísněji by mohli posuzovat například zdravotníky, kteří pracují s lidmi se sníženou imunitou, nebo pracovníky v lůžkových zařízeních sociálních služeb. Mohou jim místo izolace ale také nařídit třeba nošení respirátoru. Podobně postupuje většina evropských zemí, izolace už zrušilo například Slovensko.
Covid-19 je onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Ten se poprvé objevil v prosinci 2019 v čínském městě Wuhan a následně se rychle rozšířil po celém světě, což vyústilo v pandemii. Covid-19 se šíří kapénkovou infekcí a projevuje se řadou příznaků, jako jsou horečka, kašel, únava a bolest svalů. U některých lidí může způsobit vážné komplikace, včetně pneumonie a selhání orgánů, a může vést až k úmrtí.
K prevenci šíření covidu-19 se doporučuje dodržování hygienických opatření, jako jsou časté mytí rukou, nošení roušek, udržování sociální distanční vzdálenosti a omezení cestování. K dispozici jsou také vakcíny proti covidu-19, které mohou pomoci snížit riziko onemocnění a ochránit jednotlivce a komunity.
Ministerstvo: Lidé s příznaky covidu-19 by stále měli zůstávat doma
Lidé nemocní s covidem-19 by podle ministerstva zdravotnictví stále měli zůstávat doma a vyhýbat se kontaktu s vnímavými jednici, například staršími lidmi, aby je nenakazili. Povinné sedmidenní izolace pro každého pozitivně testovaného nebudou lékaři nařizovat od čtvrtka, dál je ale mohou nařídit lidem, u nichž je vyšší riziko například v zaměstnání. Ministerstvo to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Vyhláška, která po více než třech letech epidemie izolace ruší, vyšla dnes ve Sbírce zákonů.
"Izolace bude nařizována primárně v případech, kdy míra rizika je vyšší než akceptovatelná, například u osob pracujících s imunitně oslabenými jedinci a chronicky nemocnými pacienty, a nebude možné stanovit jiná protiepidemická opatření," uvedli zástupci ministerstva.
První potvrzené případy covidu-19 se v Česku objevily 1. března 2020. Dosud mělo podle dat ministerstva zdravotnictví pozitivní test na covid více než 4,6 milionu osob, skoro desetina z nich byla pozitivně testována opakovaně. Od konce roku 2020 je dostupné očkování, podstoupilo ho 65,5 procenta populace. Třetina má i posilující dávku a 7,5 procenta dvě posilující dávky vakcíny.
Největší vlny epidemie Česko zažilo od října 2020 do května 2021 a znovu od podzimu 2021 do jara 2022. V nemocnicích bylo najednou i téměř 8000 pacientů s covidem-19. Nejvíc pozitivně testovaných za den bylo na konci loňského ledna, kdy jich bylo přes 63.000 lidí. V té době se ale mnohem méně plnily nemocnice, v posledním roce nebylo najednou hospitalizovaných více než tisícovka.
Pro srovnání za poslední týden mělo pozitivní test zhruba 1300 lidí a v nemocnicích je 300 pacientů, z nich 16 na jednotkách intenzivní péče. Malý zájem je teď o očkování. V posledním týdnu se nechalo očkovat 414 osob, z nich 34 očkování zahájilo a ostatní dostávali první či další posilující dávku.
Ministerstvo zdravotnictví dál doporučuje udržování rozestupů od ostatních lidí, časté mytí rukou a několikrát denně větrání. "Pokud máte příznaky onemocnění, zůstaňte raději doma a omezte na nezbytné minimum kontakt s rizikovými skupinami, jako jsou senioři a osoby s chronickým onemocněním, abyste zabránil šíření onemocnění, například v pracovních nebo dětských kolektivech," uvedlo ministerstvo. Pokud je to možné, nemocní mají využít práci z domova.
Související

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
včera

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
včera

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali
včera

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
včera

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
včera

Metrem se na Staroměstskou nedostanete. Stanice je do odvolání uzavřena
včera

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat
včera

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce
Aktualizováno včera

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
včera

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal
včera

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
včera

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám
včera

Až 200 milimetrů. Deštivé počasí udeří v Česku naplno, hrozí velká voda
včera

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
včera

Netanjahu míří do Bílého domu. Dohoda o příměří v Gaze je blízko, zásluhy chce převzít Trump
včera

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu
včera

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste
včera

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům
včera

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta
Aktualizováno včera

Z Muska je troska. Trump nešetří kritikou kvůli vzniku nové politické strany
včera
Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu
S komplikacemi se od brzkých ranních hodin setkávají řidiči na dálnici D2 ve směru na Brno. Převrátil se tam zahraniční autobus. Několik lidí se při nehodě zranilo. Panuje důvodné podezření, že řidič měl mikrospánek a vjel s vozidlem do příkopu.
Zdroj: Jan Hrabě