Sjednocení snížených sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) na 13 procentech by zvýšilo výběr daně o 1,6 miliardy korun a zvýšilo by inflaci o 0,06 procentního bodu. Pokud by se sazby sjednotily na 14 procentech, inkaso daně by vzrostlo o 13,4 miliardy korun a inflační dopad by byl 0,37 procentního bodu. Vyplývá to z analýzy společnosti Deloitte, kterou má ČTK k dispozici.
V Česku jsou v současnosti snížené sazby DPH 15 a deset procent, ministerstvo financí ale plánuje jejich sjednocení. Podle ministra Zbyňka Stanjury (ODS) je hlavním cílem zjednodušení daňového systému.
Při sjednocení DPH na 13 procentech by podle analýzy vzrostl výběr daně z položek spadajících do druhé snížené sazby o 15 miliard korun. U položek spadajících do první snížené sazby by daňové inkaso pokleslo o 13,4 miliardy korun. Inflační dopad by byl zanedbatelný - vzhledem k rozložení jednotlivých položek ve spotřebním koši by se vliv zvýšení a snížení daně kompenzovaly.
Pokud by se daně sjednotily na 14 procentech, znamenalo by to růst inkasa ze zboží a služeb nyní spadajících do druhé snížené sazby o 20,1 miliardy korun. Výběr daní z položek v první snížené sazbě by se snížil o 6,7 miliardy Kč. Zdražení položek z nižší sazby by se projevilo nárůstem inflace o 0,55 procentního bodu, zlevnění položek z vyšší sazby by naopak inflaci snižovalo o 0,17 procentního bodu, vyplývá z analýzy.
Pokud by měl být dopad sjednocení sazeb zcela neutrální z pohledu inkasa DPH, musela by snížená sazba činit 12,86 procenta, uvádí analýza. Pokud by měla být změna neutrální z hlediska inflace, sazba by se měla sjednotit na 12,81 procenta.
Analytici Deloitte rovněž propočítali, na jaké výši by se teoreticky mohly sjednotit základní a obě snížené sazby DPH, aby byl dopad na inkaso daně neutrální. Jediná sazba DPH by v takovém případě činila 17,83 procenta. Jedna sazba DPH na všechno zboží a služby je ale v Evropské unii výjimkou, stanovenu ji má pouze Dánsko, kde činí 25 procent.
V Česku v současnosti platí základní sazba DPH 21 procent a snížené sazby 15 a deset procent. Druhou sníženou sazbu zavedla země v roce 2015. Stanjura chce snížené sazby sjednotit, což by podle něj mělo zjednodušit daňový systém a omezit lobbistické snahy přesouvat jednotlivé položky mezi sníženými sazbami. Ministr financí opakovaně uvedl, že sjednocení sazeb by mělo být neutrální v dopadu na rozpočet a nemělo by sloužit ke snižování strukturálního schodku.
DPH patří v ČR mezi takzvané sdílené daně, jejichž výnosy putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. V letošním roce získá 64,38 procenta vybrané DPH státní rozpočet, 25,84 procenta připadá na obce a 9,78 procenta na kraje. V loňském roce činilo celkové inkaso DPH 536,19 miliardy korun, představuje to 45 procent celkových daňových příjmů státu bez započtení zdravotního a sociálního pojištění.
Související

Vláda bude s Asociací krajů jednat o daních, dopravě či zdravotnictví

Ekonom vypočítal, kolik peněz do rozpočtu by přineslo zvýšení DPH na 23 procent
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Dvě ženy čelí obžalobě z vraždy muže v Praze. Tvrdí, že si přál smrt
Aktualizováno před 8 minutami

Většina Američanů považuje vyšetřování Trumpa za oprávněné, ukázal průzkum
před 46 minutami

Vedení Prahy chce jednat se státem o budoucnosti Kongresového centra
Aktualizováno před 55 minutami

Dálnice D1 byla na Vysočině několik hodin neprůjezdná
před 57 minutami

Ruské plány rozmístit v Bělorusku jaderné zbraně budou mít za následek tvrdší sankce řekl Morawiecki
Aktualizováno před 1 hodinou

V EU se našla podpora pro dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024
před 1 hodinou

V Rusku odsoudili muže, jehož dcera namalovala protiválečný obrázek
před 1 hodinou

Teroristický útok v Severním Irsku je podle rozvědky vysoce pravděpodobný
Aktualizováno před 1 hodinou

Herzog se snaží uklidnit situaci v Izraeli, mluvil s Netanjahuem i opozicí
před 1 hodinou

Reznikov poděkoval Britům za tanky, na Ukrajinu dorazily další z Portugalska
před 1 hodinou

Rusko tvrdí, že poprvé sestřelilo Ukrajinci vypálenou řízenou střelu GLSDB
Aktualizováno před 1 hodinou

Pavel je na návštěvě Moravskoslezského kraje, za problém považuje odliv lidí
Aktualizováno před 1 hodinou

České dráhy i železniční dopravci si stěžují na špatný stav slovenských kolejí
Aktualizováno před 1 hodinou

Státy EU schválily ukončení prodeje aut na benzín a naftu v roce 2035
před 1 hodinou

Slovensko i v roce 2024 počítá s dodávkami levného proudu pro rodiny
před 2 hodinami

Poškozený Sojuz se bez posádky vrátil z ISS na Zemi
před 2 hodinami

Skupina historiků kritizovala současný způsob řízení ÚSTR
před 2 hodinami

Hlavním problémem Moravskoslezského kraje je odliv mladých lidí, řekl Pavel
před 2 hodinami

Severní Korea vyrobila novou, menší jadernou hlavici
před 2 hodinami
Valorizace plateb za státní pojištěnce se snižovat nebude
Valorizace plateb za státní pojištěnce se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) kvůli rostoucím nákladům státu snižovat nebude. Do budoucna ale bude potřeba celková změna systému, jinak bude více než polovinu veřejného zdravotního pojištění platit stát, řekl dnes na dotaz ČTK. Letos je platba za státní pojištěnce měsíčně 1900 korun, od příštího roku bude částka navázaná na vývoj reálné mzdy a inflace podobně jako zvyšování důchodů.
Zdroj: ČTK