Sjednocení snížených sazeb DPH na 13 procentech by zvedlo inkaso o 1,6 miliardy Kč

Sjednocení snížených sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) na 13 procentech by zvýšilo výběr daně o 1,6 miliardy korun a zvýšilo by inflaci o 0,06 procentního bodu. Pokud by se sazby sjednotily na 14 procentech, inkaso daně by vzrostlo o 13,4 miliardy korun a inflační dopad by byl 0,37 procentního bodu. Vyplývá to z analýzy společnosti Deloitte, kterou má ČTK k dispozici. 

V Česku jsou v současnosti snížené sazby DPH 15 a deset procent, ministerstvo financí ale plánuje jejich sjednocení. Podle ministra Zbyňka Stanjury (ODS) je hlavním cílem zjednodušení daňového systému.

Při sjednocení DPH na 13 procentech by podle analýzy vzrostl výběr daně z položek spadajících do druhé snížené sazby o 15 miliard korun. U položek spadajících do první snížené sazby by daňové inkaso pokleslo o 13,4 miliardy korun. Inflační dopad by byl zanedbatelný - vzhledem k rozložení jednotlivých položek ve spotřebním koši by se vliv zvýšení a snížení daně kompenzovaly.

Pokud by se daně sjednotily na 14 procentech, znamenalo by to růst inkasa ze zboží a služeb nyní spadajících do druhé snížené sazby o 20,1 miliardy korun. Výběr daní z položek v první snížené sazbě by se snížil o 6,7 miliardy Kč. Zdražení položek z nižší sazby by se projevilo nárůstem inflace o 0,55 procentního bodu, zlevnění položek z vyšší sazby by naopak inflaci snižovalo o 0,17 procentního bodu, vyplývá z analýzy.

Pokud by měl být dopad sjednocení sazeb zcela neutrální z pohledu inkasa DPH, musela by snížená sazba činit 12,86 procenta, uvádí analýza. Pokud by měla být změna neutrální z hlediska inflace, sazba by se měla sjednotit na 12,81 procenta.

Analytici Deloitte rovněž propočítali, na jaké výši by se teoreticky mohly sjednotit základní a obě snížené sazby DPH, aby byl dopad na inkaso daně neutrální. Jediná sazba DPH by v takovém případě činila 17,83 procenta. Jedna sazba DPH na všechno zboží a služby je ale v Evropské unii výjimkou, stanovenu ji má pouze Dánsko, kde činí 25 procent.

V Česku v současnosti platí základní sazba DPH 21 procent a snížené sazby 15 a deset procent. Druhou sníženou sazbu zavedla země v roce 2015. Stanjura chce snížené sazby sjednotit, což by podle něj mělo zjednodušit daňový systém a omezit lobbistické snahy přesouvat jednotlivé položky mezi sníženými sazbami. Ministr financí opakovaně uvedl, že sjednocení sazeb by mělo být neutrální v dopadu na rozpočet a nemělo by sloužit ke snižování strukturálního schodku.

DPH patří v ČR mezi takzvané sdílené daně, jejichž výnosy putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. V letošním roce získá 64,38 procenta vybrané DPH státní rozpočet, 25,84 procenta připadá na obce a 9,78 procenta na kraje. V loňském roce činilo celkové inkaso DPH 536,19 miliardy korun, představuje to 45 procent celkových daňových příjmů státu bez započtení zdravotního a sociálního pojištění.

Související

Více souvisejících

Daně Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko zesílí útoky na ukrajinské sklady se západními zbraněmi, slíbil Šojgu

Rusko otevřeně avizuje, že zesílí útoky na Ukrajinu. Ministr obrany Sergej Šojgu v úterý řekl, že budou cílit na sklady se zbraněmi poskytovanými Západem. Kyjev by měl brzy obdržet další klíčovou vojenskou pomoc ze Spojených států amerických. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy