Praha – Ministr školství Marcel Chládek chystá ve svém resortu velké změny. Od školního roku 2018/2019 bude povinná nejen státní maturita z matematiky, ale také jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Ne všichni ale ministrův návrh vítají. Hrajete si na Pejska a Kočičku, oponoval Chládkovi v pořadu Máte slovo Václav Klaus mladší.
Jednotné přijímací zkoušky nejsou podle Chládka žádná novinka. Ani argument, že jeden test rozhodne o celém budoucím životě deváťáka, ministra nepřesvědčil. „Studenti mohou jít na test v náhradním termínu. Touto logikou bychom museli zrušit i maturity, přijímací zkoušky na vysoké školy, obhajoby diplomových prací a všechny další zkoušky," smetl sociální demokrat rázně námitky ze stolu.
Jednotné přijímací zkoušky mají roztřídit studenty na ty, které mají předpoklady studovat maturitní obor, a na ty, kteří mají schopnosti na obor učební. „Je lepší některé žáky na maturitní obory nepřijmout, než aby jich 20% neudělalo maturitu. Přinese to úspory a děti se nebudou čtyři roky trápit," tvrdí Chládek.
Různé školy, stejné zkoušky
„Školy jsou různé. Chcete různé úrovně maturity, ale přijímací zkoušky na střední školu mají být stejné. To nemá logiku. Je to jako byste chtěli vařit guláš a palačinky ze stejných surovin," přirovnal Václav Klaus mladší kroky ministerstva ke známé pohádce O pejskovi a kočičce. Přijímací zkoušky na střední školy jsou podle něj věcí mezi rodiči a školou. „Ministerstvo by nemělo zasahovat, mělo by jen hodnotit výsledky. A to nedělá," rýpnul si expert ODS pro oblast školství.
Základní školy by ale podle Chládka měly mít jeden přístup, a měly by učit stejné věci. „A stát školy platí, proto do toho má co mluvit," oponoval Klausovi mladšímu ministr. „Jenže stát platí rodiče na daních," rázně dodal Klaus mladší.
Podle Tomáše Feřteka ze vzdělávacího centra Eduin jednotné přijímací zkoušky samy o sobě nezlepší kvalitu základních škol. „Ani na základě přijímaček na střední školu nemůžete soudit, kdo nakonec odmaturuje a kdo ne," myslí si Feřtek, podle kterého do velké míry hraje roli přístup střední školy a také to, jak je student motivován.
Maturitní obory jen pro některé studenty
Podle odpůrců jednotných přijímacích zkoušek na střední školy je možné, že se například šikovná a starostlivá dívka, která chce být zdravotní sestrou, nedostane na střední zdravotnickou školu, protože neumí větný rozbor. „Ředitel by ji chtěl přijmout, protože by měla potenciál být dobrou zdravotnicí. Ale na základě výsledků jednotných přijímaček prostě nemůže," vysvětloval na praktickém případu expert ODS na školství.
„Ten, kdo neudělá jednotné přijímací zkoušky, prostě nemá na to, aby studovat maturitní obor," vyjasňoval Chládek s tím, že tyto testy budou nastavené podle toho, co by žáci na základní škole doopravdy měli zvládnout. „A pokud budou chtít prestižní školy, které mají převis zájemců, zpřísnit kritéria, tak mohou. My stanovujeme jen spodní hranici," popisoval ministr školství.
Podle předsedy Unie školských asociací Jiřího Zajíčka budou mít jednotné přijímací zkoušky na střední školy a jednotné maturity další pozitivum. „Bude možné žáky srovnávat na vstupu a výstupu na střední škole. Tím se bude moci srovnávat kvalita středních škol," myslí si Zajíček.
Některé střední školy zaniknou
Diskutéři se neshodli ani na tom, jestli by měl stát platit na každého studenta stejně. Podle Klause mladšího by ministerstvo mělo přispívat na všechny studenty stejně. Chládek by však chtěl více podpořit některé učební obory, které komise zhodnotí jako kvalitní a perspektivní do budoucna. „Různé obory mají různé náklady například na učební pomůcky nebo na vybavení," podpořil ministra Zajíček.
Jediné, na čem se obě strany na závěr shodly, byl fakt, že škol je v České republice víc, než je skutečně třeba. „Už samotné zmenšení hřiště přinese zlepšení kvality ve školství," říká rázně místopředseda Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt. Sám Chládek připouští, že některé školy prostě zaniknou. „Teď jsou třídy poloprázdné. Jejich naplněnost je v průměru 60%," dodal na závěr ministr školství.
Související
Je Brabec pod tlakem agrobaronů? U Jílkové se řešilo sucho a moderátorka dostala kytici
"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka
Máte slovo , Marcel Chládek , Václav Klaus ml.
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák