Zeman předá profesorům dekrety osobně, ovšem něco za něco

Praha - Mezi Hradem a vysokými školami to už delší dobu skřípe. Prezident Miloš Zeman bude sice nadále jmenovat profesory a osobně jim i předá dekrety, ovšem stanovil si podmínku.

Zeman připomněl, že netrval na tom, že musí jmenovat vysokoškolské profesory, ale rektoři při několika setkáních s ním projevili přání, aby to tak nadále bylo. Prezident ocenil, že díky úsilí ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) se podařilo dosáhnout rozumného řešení, že bude jmenovat vysokoškolské profesory, pokud se k nim bude moci vyjádřit včetně případných pochybností o některých z nich.

S Chládkem se domluvil, že budou navržená jména s hlavou státu konzultována předem. O případné přezkoumání by pak mohl prezident požádat prostřednictvím ministra. Podle Zemana by přezkumné řízení nemělo být jen na úrovni vědecké rady, ale také na úrovni jiných orgánů na základě charakteru pochybností, které o navrženém kandidátovi existují.

Ministr školství oznámil, že Zeman už podepsal všech 64 dekretů pro nové profesory. Ti budou slavnostně jmenováni 18. prosince v Karolinu a je možné, že jim dekrety bude předávat osobně prezident.

Návrhy na jmenování profesorem předkládá vědecká nebo umělecká rada vysoké školy pro osobnosti, které splní podmínky dané příslušným řízením. Prezidentu republiky se podávají prostřednictvím ministra, který má právo návrh vrátit, pokud nebyly splněny zákonné podmínky. Vrácení návrhu musí zdůvodnit. Prezidentovi aktuální podoba novely nedává možnost návrh neakceptovat.

V souvislosti s novelou vysokoškolského zákona, kterou by měla ještě do konce roku projednávat vláda, ministr Chládek vyjádřil přání, aby se návrh během legislativního procesu nezměnil. "Je to vyvážený kompromis. Chtěl bych varovat před tím, aby se ta normotvorba tvořila přímo v Poslanecké sněmovně. Tento zákon je tak zásadní, že jeho změna musí být prodiskutována s akademickou reprezentací," řekl. Prezident Zeman doplnil, že proti aktuální podobě návrhu novely nemá námitek a nehodlá ji vetovat.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Vysoké školy Marcel Chládek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy