Praha/Brno - Sjednocení podmínek a poskytnutí podpory všem školám a žákům, kteří ji potřebují, je podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) cílem takzvané inkluzní novely školského zákona. Ministryně dnes v Brně diskutovala s několika stovkami ředitelů. Podle expertů je ale zatím celá řada věcí nedořešena.
Novela by měla zajistit různá podpůrná opatření ve všech školách, a to včetně jejich nárokového financování. Rodiče si budou moci vybrat, zda dítě ponechají ve speciální třídě, nebo pro něj zvolí vzdělávání v takzvaném hlavním proudu.
Podle Valachové nehrozí, že v každé třídě bude pět nebo šest dětí, které potřebují zvláštní pozornost. Tolik jich prostě není, zdůraznila Valachová. Podle náměstka ministryně Stanislava Štecha se v souvislosti s novelou často šíří "apokalyptické mýty" a po 1. září 2016 nenastane převratná změna. Inkluzivní vzdělávání je podle něj prospěšné pro společnost. "Kdyby v každé třídě bylo jedno dítě, které je na vozíku, které má nějakou další jinou potíž, speciální vzdělávací potřebu, prospěje to i všem ostatním. Česká společnost je - marná sláva - mentálně nastavena hlavně na zdravé, silné, úspěšné," řekl Štěch.
Někteří ředitelé dnes uváděli, že výuka třídy, ve které je několik žáků se specifickými potřebami, je náročnější a únavnější. "Když mám ve třídě čtyři těžké integrace, tak už opravdu počítám roky, kdy z té školy odejdu," řekla dnes zástupkyně jedné z malotřídních venkovských škol. Poukázala na hodiny příprav a doučování.
Valachová uvedla, že ministerstvo počítá s navýšením počtu asistentů pedagogů. Od 1. ledna mají školy dostat o půl miliardy korun více, dalších 28 milionů poslouží na kompenzační pomůcky.
Některé odpovědi ministryně a dalších řečníků přijaly stovky ředitelů s uspokojením, jindy reagovali kroucením hlavou nebo ironickými úsměvy. Celý sál se rozesmál například v reakci na sdělení, že by mohly vzniknout programy, kde se pedagogové naučí odpočívat.
Vyhláška je vágní a rozporuplná
Představitelka Asociace pracovníků Speciálně pedagogických center Eva Čadová dnes ale řekla, že rodiče zřejmě nebudou mít konečné slovo při volbě, zda bude jejich dítě s potřebou podpory navštěvovat speciální školu, nebo bude integrováno do běžné školy.
Nyní zákonný zástupce dítěte rozhoduje, jakou formu vzdělávání pro své dítě zvolí. Školská poradenská zařízení na základě vyšetření a dalších informací vydají doporučení, ale pro rodiče nejsou závazná.
O tohle právo by za nových podmínek mohli rodiče přijít. Návrh vyhlášky počítá s tím, že vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami se přednostně uskutečňuje v běžné škole. Do školy speciální může dítě přejít, až v případě, že v běžné škole nebude možno naplnit potřebná podpůrná opatření. "Zdá se, jako by integrace byla jedinou reálnou možností, tedy, radikálněji řečeno, že zákonný zástupce nebude mít právo volby. Školské poradenské zařízení, zákonný zástupce i škola budou vyčkávat, až dítě definitivně selže v běžné škole a konečně tak získají obhajitelný důvod pro jeho zařazení do speciální školy," uvedla Čadová.
Rovnou do speciálních škol by tak mohly být zařazovány pouze děti s natolik závažným handicapem, který jejich integraci do běžné školy vylučuje. Na nedávném setkání s novináři tento výklad předložila také Jana Zapletalová z Národního ústavu pro vzdělávání, který je přímo řízenou organizací ministerstva školství. "Když je možná integrace, to znamená, že není úplně nutné, aby to dítě bylo ve speciální škole, tak by školské poradenské zařízení nemělo doporučovat speciální školu. Mělo by trvat na tom, že dítě může být v běžné základní škole," uvedla. V případě nesouhlasu by měli mít rodiče možnost požádat o revizní vyšetření, může to řešit až soud.
Čadová upozorňuje, že nikdo nedokáže objektivně popsat, co je nejlepší zájem dítěte a jak ho vyhodnotit. Pochybuje, že budou rychle vytvořeny metodické postupy s novými přístupy k diagnostice. Návrh vyhlášky podle ní "krkolomnými formulacemi a vágními výrazy" spíše uvádí pracovníky poraden do rozpaků.
Související

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

Valachová kritizuje účast ČSSD ve vládě s ANO
Kateřina Valachová , Školství , Postižené děti
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
před 1 hodinou

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
před 1 hodinou

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
před 2 hodinami

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
před 3 hodinami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 4 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 5 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 6 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 6 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 8 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 9 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera
Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?
Zdroj: Adam Skála