Mobily ve škole: Jaká práva mají učitelé? Lze telefon zabavit?

Praha - Mobilní telefony ve školách ano nebo ne? Tato otázka rozděluje rodiče i některé učitele. Jaké stanovisko má ministerstvo školství? Co si myslí ředitel základní školy? A jaký názor má advokát?

Mobilní telefony jsou v dnešní době nezbytností. Patří ale do rukou i dětem ve škole? Podle některých odborníků je rozptylují od učení a nemají proto ve škole co dělat. V neposlední řadě pak mohou být i nástrojem tzv. kyberšikany, tedy šikany prostřednictvím moderních technologií. Jak ukázaly některé případy z nedávné doby, video spolužáka nebo dokonce vyučujícího umístěné na internetu, dokáže někdy pořádně ublížit.

Že se tímto tématem zabývají i na ministerstvu školství nám potvrdila tisková mluvčí Jarmila Balážová: "Ministerstvo vydalo metodický pokyn, kterým upravuje nošení mobilních telefonů a tabletů. Samozřejmě to nemůže zakázat, ale může upravit to, jaké mají být ty podmínky," vysvětluje. Školy pak mají možnost zakotvit podmínky používání mobilních telefonů do svého školního řádu. Ten může být podle Balážové ještě přísnější, než pokyny ministerstva.

Podmínky, za jakých může žák používat ve škole mobilní telefon, určuje tedy škola a liší se zařízení od zařízení. Ministerstvo školství vydává jen metodické pokyny, kterými radí vedení škol, jak se s problematikou vypořádat. A stejně je tomu i v případě kyberšikany: "Na tom metodickém pokynu ministerstva školství pracoval jeden z největších odborníků na šikanu v České republice, pan Kolář. Ten sám říká, že ten metodický pokyn je velmi dobrý," popisuje úlohu ministerstva v této problematice Balážová.

Psali jsme:
Změny ve školství: Konec cukroví, plavání zdarma se zatím odkládá  

Na zkušenosti s mobilními telefony v lavicích jsme se vyrazili zeptat i ředitele základní školy v pražském Radotíně Zdeňka Stříhavky. Ten přiznal, že problém s mobily řešili přibližně dva roky: "Nejprve jsme se porozhlédli po dalších školách v republice, projednali jsme to s radou školy a poté jsme to předložili rodičům, kteří to schválili," popisuje poměrně zdlouhavý proces ředitel. Od letoška tak musejí žáci po vstupu do školy vypnout mobilní telefon a po celou dobu výuky, včetně přestávek, ho mají vypnutý. "Výjimka je pouze v případě potřeby po dohodě s vyučujícím," dodává Stříhavka.

A co hrozí žákům, kteří zákaz poruší a budou ve škole mobil používat? Zabavení přístroje učitelem nehrozí, prohřešek je řešen klasickými postihy jako jsou poznámky, napomenutí nebo důtky třídního učitele. Zatím jsou ale prý žáci disciplinovaní a zákaz příliš neporušují.

Podle ředitele Zdeňka Stříhavky ani učitel mobilní telefon žákovi zabavit nesmí: "Je to jeho majetek a dopustil by se přestupku. Může žáka vyzvat, aby telefon odložil na stůl učitele tak, aby byl vidět po celou dobu a po skončení vyučování si ho opět odebral," vysvětluje. A jeho slova potvrzuje i námi oslovený advokát: "Učitel by neměl odebírat ten telefon, ale měl by vyzvat žáka, aby mu jej vydal," popisuje důležitý rozdíl advokát Miroslav Krutina.

Právo omezit používání telefonu během vyučování ale školy podle Krutiny zcela jistě mají: "Principem je umožnit dětem vzdělávání a zajistit to, aby děti při tom nerušily ostatní spolužáky," popisuje jeden z hlavních důvodů zkušený právník. "Nošení telefonu do školy ale zahrnuje také cestu do školy a ze školy, a to může být v dnešní době naopak poměrně důležité, aby bylo dítě ve spojení se svými rodiči," vysvětluje advokát, proč mimo jiné nemůže škola zcela zakázat dětem nosit u sebe do školy mobily.

Související

Prezident Zeman zahájil školní rok v lánské základní škole (1.9.2014)

Školy budou stávkovat, rozhodly odbory

Školské odbory rozhodly rozšířit svou stávku plánovanou na 27. listopadu. Namísto původně navrhované hodinové stávky nyní některé školy oznámily, že přeruší výuku na celý den. Předseda školských odborů František Dobšík to sdělil redakci TN.cz.

Více souvisejících

škola mobily děti

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

před 2 hodinami

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 9 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 10 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 16 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy