Praha - Soud dnes zamítl žalobu Somálky Ayan Jamaal Ahmednuurové na Střední zdravotnickou školu v Praze 10 kvůli zákazu nošení šátku. Podle soudkyně dívka diskriminaci neprokázala, především však nesplnila podmínky pro zahájení studia.
"Soud dospěl k závěru, že žalobkyně se nestala studentkou školy, a to z důvodu, který byl na její straně, neboť nesplnila zákonnou podmínku pro zahájení studia dle školského zákona, tedy předložení dokladu o pobytu ke dni zahájení školního roku," konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Daniela Čejková ve zcela zaplněné jednací síni.
Svůj nárok vyplývající z antidiskriminačního zákona by dívka podle názoru soudu mohla uplatňovat pouze tehdy, pokud by předpoklady pro studium splnila, což se nestalo.
Ahmednuurová tvrdí, že školu opustila kvůli tomu, že ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb. Původně prý přitom byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Ředitelka údajně nepřistoupila ani na alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk.
"Žádné z těchto tvrzení prokázáno nebylo. (...) Lze nanejvýš učinit závěr, že ředitelka školy se mohla dne 2. 9. 2013 v přítomnosti žalobkyně pozastavit nad tím, že má na hlavě hidžáb, či vyjádřit nad tím určitou nelibost, a mohla též poukázat na příslušná ustanovení školního řádu," uvedla soudkyně.
Řád Střední zdravotnické školy zakazuje nošení pokrývek hlavy. "Z toho, že ředitelka žalované připomněla ustanovení školního řádu, však nelze podle názoru soudu v žádném případě vyvodit diskriminační postup žalované," poznamenala Čejková.
Ahmednuurová podle ní sama projevila vůli nezahájit studium, když po pohovoru s ředitelkou odešla a vrátila se s formulářem o zanechání studia, do nějž jako důvod svého rozhodnutí vyplnila zákaz nošení hidžábu. "Nedala žalované (škole) prostor k dalšímu jednání, které by mohlo vést ke smírnému řešení, tedy nošení hidžábu v prostorách školy. Nebylo povinností školy, aby žalobkyni sama nabízela nějaké smírné řešení," uzavřela soudkyně.
Ústav trvá na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu. Při vyhlášení verdiktu dívku zastupoval exministr vnitra Jan Ruml. "Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku včetně odůvodnění, a pak se naše kancelář rozhodne, jakým způsobem bude postupovat dál," řekl novinářům.
"Respektuji rozhodnutí soudu. Jak zatím vyplynulo z ústního odůvodnění, soud se nezabýval souladem školního řádu s českým právem v otázce nošení šátku. Rozhodnutí je nepravomocné, a konečné hodnocení tedy předčasné," napsala ČTK ombudsmanka Anna Šabatová.
Vývoj kauzy přehledně
Červen 2013 - Somálka, která uprchla ze své země mimo jiné kvůli nucení do sňatku s islamistickým bojovníkem a od roku 2011 má v České republice azyl, jednala se školou o svém nástupu. Akceptovala, že nebude nosit hidžáb při ošetřovatelské praxi, ale o zákazu nošení šátku při teoretické výuce podle jejích slov nebyla řeč.
Září 2013 - Ahmednuurová spolu s další muslimskou dívkou, pocházející z Afghánistánu, nastoupily do školy. Poté, co jim vedení s odkazem na školní řád neumožnilo nosit hidžáb, obě dívky školu opustily.
Psali jsme: Kvůli naší hlouposti se brzy změníme v muslimy. Migrantům nemůžeme dávat peníze, zvyknou si na to, varuje duchovní Maroko zakázalo muslimské burky, salafisté protestují Muslimky neměly právo na výjimku z kurzů plavání, řekl soud ve Štrasburku8. listopadu 2013 - O případu obou dívek informovala Česká televize. Ředitelka školy televizi řekla, že vzdělávací zařízení nepochybilo. Zákony podle ní povolení nošení šátku neupravují a školy si mohou vytvářet pravidla samy. Podle organizací zabývajících se lidskými právy šlo ale o diskriminaci.
Květen 2014 - Školská rada upravila školní řád, pokrývku hlavy sice nepovolila, dala však ředitelce možnost udělit výjimku z náboženských důvodů.
Srpen 2014 - Šabatová dospěla k závěru, že zdravotnická škola dívku nepřímo diskriminovala, protože šátek je projevem náboženství navenek. Opačný názor než ombudsmanka vyjádřil její zástupce Stanislav Křeček, podle kterého má škola právo určit, jak mají žáci při výuce vypadat. Prezident Miloš Zeman věc glosoval slovy, že to "začíná šátkem a končí burkou".
Květen 2015 - Ministerstvo školství vydalo metodickou pomůcku, podle níž by ve školních řádech neměly paušálně zakazovat všechny pokrývky hlavy. Podle resortu tak mají učinit jen v zájmu bezpečnosti a ochrany zdraví v konkrétně specifikovaných situacích.
26. března 2016 - Právní zástupkyně dívky Radka Korbelová Dohnalová sdělila, že začátkem roku 2016 podala na školu žalobu. Ayan Jamaal Ahmednuurová požadovala omluvu a finanční zadostiučinění 60.000 korun.
Související
Soud zastavil kauzu nošení hidžábu ve škole, ta se odvolá
Šabatová se zlobí. Prověřila desetitisíce stížností. mluví se ale jen o Romech a muslimských šátcích
Ayan Jamaal Ahmednuurová (studentka) , Muslimové , Školství
Aktuálně se děje
před 29 minutami
České dráhy se připravují na přelom roku. V úterý bude klid, pak se zájem zvýší
před 1 hodinou
Carter byl oddaným služebníkem a velkou inspirací, napsal Karel III.
před 1 hodinou
Charakter počasí se v týdnu změní. Meteorologové popsali, jak se to projeví
před 2 hodinami
Z vánočního požáru chatky v Ostravě se stal dvojnásobný pokus o vraždu
před 3 hodinami
Čtvrtá tragédie za deset let. V Egyptě opět útočil žralok
před 4 hodinami
Fico ostře kritizuje roli EU ve sporu Bratislavy s Kyjevem ohledně ruského plynu
před 5 hodinami
Jižní Korea se vyrovnává s leteckou katastrofou. Aerolinky čeká zevrubná kontrola
před 6 hodinami
Aktuální počasí: Česko nadále trápí námraza. Varování platí i na Silvestra
před 7 hodinami
Skutečný státník a hlas míru, vzpomíná Lipavský na zesnulého Cartera
před 8 hodinami
Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám
před 8 hodinami
Obchody na Silvestra a Nový rok. Dnes platí běžná otevírací doba letos naposledy
před 9 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku: Duševní zdraví podezřelého budí pochyby
před 10 hodinami
Carter ztělesňoval základní hodnoty a sloužil ostatním, vzpomínají prezidenti
před 11 hodinami
Předpověď počasí na příští víkend: Dorazí sněžení i silné mrazy
včera
Zemřel bývalý americký prezident a nositel Nobelovy ceny Jimmy Carter
včera
Žralok v Egyptě zabil turistu. Další skončil po útoku v nemocnici
včera
Zoran Milanović zřejmě vyhrál prezidentské volby v Chorvatsku už v prvním kole
včera
Odpor Ukrajiny vůči Rusku oživuje dávno zapomenuté hodnoty. Odhaluje ale i slabost
včera
Kim Čong-Un přitvrdil. Oznámil novou strategii
včera
Kavelašvili je novým gruzínským prezidentem. Profesionální sportovec odmítá Západ a tíhne k Putinovi
Michail Kavelašvili byl v neděli slavnostně inaugurován jako nový prezident Gruzie po bouřlivém volebním období, které ještě více rozdělilo zemi mezi proruské a proevropské frakce.
Zdroj: Libor Novák