Agresivní děti na základních školách: Vyloučit nejdou, výchova nepomáhá. Co s nimi?

Školní rok skončil a děti se vrátí do lavic opět až v září. Učitelé se tak opět budou muset vyrovnávat s agresivitou některých z nich. Nemají přitom mnoho možností jak takové situace řešit a rodiče často nejsou nápomocní. Z povinné školní docházky není možné dítě vyloučit a náprava chování bývá složitá.

Jak dětská agresivita vypadá a co je její příčinou?

„Agresivní chování, šikana a kyberšikana patří mezi nejvíce rozšířené formy rizikového chování ve školách. Škála agresivního chování je velmi široká, od agresivního vyjadřování (verbální agresivita), přes fyzické napadání spolužáků i pedagogických pracovníků až po systematické napadání a ubližování, které lze označit jako šikana,“ definovala pro server EuroZprávy.cz mluvčí Ministerstva školství Klára Bílá.

Hlavní příčinu dětské agresivity je třeba hledat doma. „Příčin může být mnoho, ale dle mého názoru je třeba je hledat ve spolupráci s rodiči, komunikovat s nimi, pokud je to možné. Nebo se alespoň zajímat o rodinné zázemí dítěte,“ uvedla pro náš server Renata Konopíková z webu AZ Rodina, která se problematikou zabývá.

Ta doporučuje především poklidné řešení domluvou: „Pokud má škola výchovného poradce, měl by být schopen s dítětem mluvit, nenásilným způsobem zjistit pravděpodobné příčiny a na jejich základě se rozhodnout, s kým a jak je vhodné problém dál řešit,“ vysvětlila Konopíková.

Výchovná opatření nestačí

Pouze dítě napomenout nebo mu uložit třeba ředitelskou důtku problém u chronických agresorů nevyřeší. „Výchovná opatření pomáhají ve zcela ojedinělých případech, kdy se jedná o momentální zkrat v chování,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz ředitel ZŠ Londýnská Martin Ševčík.

Podle něj je možné žákovi přidělit asistenta pedagoga, který zajistí plný dohled. Rodičům se doporučuje zajistit pro dítě terapii, ale největší problém je, že se řešení problému často vyhýbají. „Rodiče mohou poměrně dlouho kličkovat před účastí na jednání a to i když je zapojeno Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) či Policie ČR. Chybí tam hrozba nějaké pokuty,“ postěžoval si Ševčík.

Právě OSPOD je podle Ševčíka možné kontaktovat v případě, že spolupráce s rodinou nefunguje. „Školy v některých případech OSPOD kontaktují,“ potvrdila pro server EuroZprávy.cz Dagmar Kubíčková, která tento odbor vede pro Prahu 8. Na další otázky však odmítla odpovědět s tím, že „je problematika příliš složitá“.

S kontaktováním instituce nesouhlasí Konopíková: „Nemyslím si, že je to o odbornosti nebo instituci, ale o konkrétních lidech,“ popsala. Podle ní je spíše důležité se obracet na odborníky, se kterými má škola zkušenosti, že jednají skutečně lidsky a v zájmu dítěte.

Povinná docházka nelze vyloučením ukončit

„V rámci základního vzdělání nelze žáky vyloučit,“ konstatoval ředitel Ševčík. Základní škola tak může svého studenta vyloučit až z velmi závažných důvodů pouze v případě, že již základní vzdělání dokončil. „Žáka lze vyloučit ze školy v případech velmi závažných forem agresivního chování, opakovaného násilí a po rozhodnutí výchovné komise, a to pouze v případě, že splnil povinnou školní docházku,“ upřesnila mluvčí Bílá. Školy tak mohou jen na krátkou dobu přerušit studium žáka a pokusit se o vyřešení ve spolupráci s rodiči, pedagogicko-psychologickou poradnou či v nejzazším případě umístit žáka do diagnostického ústavu. Takové umístění může být buď dobrovolné na žádost rodičů nebo ho může přikázat OSPOD.

Související

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

Více souvisejících

ministerstvo školství děti Školství

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 44 minutami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 1 hodinou

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 1 hodinou

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 3 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 5 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy