Ministerstvo a Pedagogická komora se střetly kvůli inkluzi

Praha - Ministerstvo školství zřejmě navrhne zrušení přednostního vzdělávání handicapovaných dětí v běžných školách. Zároveň bude pravděpodobně chtít umožnit, aby do škol pro mentálně postižené chodily i děti bez tohoto druhu handicapu. Vyplývá to z připravovaného návrhu novely vyhlášky o vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, o kterém dnes ČTK informoval předseda Pedagogické komory Radek Sárközi. Ministerstvo školství jeho tvrzení odmítlo.

Podle ministerstva připravovaná vyhláška umožní, aby se ve třídách pro žáky s určitým typem postižení mohli v odůvodněných případech vzdělávat i žáci s jiným typem znevýhodnění. "Platí, že ve třídě pro žáky s mentálním postižením se nevzdělávají žáci bez mentálního postižení," ohradil se proti Sárköziho interpretaci ředitel odboru předškolního, základního, základního uměleckého a speciálního vzdělávání na ministerstvu školství Jaroslav Faltýn. Zároveň popřel tvrzení, že resort navrhne zrušení přednostního vzdělávání handicapovaných dětí v běžných školách.

Vyhláška o společném vzdělávání dětí ve školách platí od září 2016 a mimo jiné reagovala na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Ten v roce 2007 odsoudil Česko za to, že přeřazením několika romských dětí do takzvaných zvláštních škol porušila jejich právo na vzdělávání a diskriminovala je. Po verdiktu se Česko zavázalo, že dosavadní praxi změní. Ministerstvo školství proto každoročně vládě předkládá zprávu o pokroku a plnění opatření. Informace resort pravidelně zasílá i Radě Evropy.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) při nástupu do funkce před půl rokem avizoval, že bude chtít fungování společného vzdělávání dětí ve školách upravit. Podle něj je neefektivní, příliš nákladné a zatěžuje školy zbytečnou byrokracií.

Současné nastavení takzvané inkluze, podle kterého stát proplácí školám podpůrná opatření pro handicapované, sociálně znevýhodněné i nadané děti, prosadila bývalá ministryně Kateřina Valachová (ČSSD). Většina zdravotně postižených nebo jinak znevýhodněných dětí se v běžných školách vzdělávala již dříve - nárok na to mají od roku 2005. Výjimkou byly jen děti s lehkým mentálním postižením, které se vzdělávaly převážně odděleně.

Podle odhadů ministerstva školství chodí do škol se vzdělávacím programem pro lehce mentálně postižené 4290 romských dětí, tedy 12,73 procenta. Romské děti tvoří 29,5 procenta žáků těchto škol, zatímco v běžných školách činí jejich podíl 3,6 procenta všech dětí.

Související

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válka na Ukrajinu. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Více souvisejících

Školství ministerstvo školství Pedagogická komora Robert Plaga děti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy