Šikanou je ohroženo každé dítě. Jak s ní zatočit?

Praha - Začátek nového školního roku se blíží a rodiče pomalu připravují své děti na konec prázdninových radovánek. Přestože teď budete mít své děti pět dní v týdnů pod dohledem a nebudete muset trpět hrůzou z toho, co provádí venku, i ve zdánlivém bezpečí vzdělávacího zařízení existují určité hrozby. Tou nejčastější je šikana, která se u nás v poslední době velmi rozmáhá, a která se vyskytuje už i v mateřinkách. Policie ČR na svých webových stránkách poskytla rodičům i dětem stručné informace, jak postupovat v případě, že se s tímto negativním jevem setkají.

Pokud jde o definici šikany, tak se jedná o jakékoliv chování, jehož jediným cílem je ublížit, případně zastrašit jednotlivce, či skupinu. Jedním z jejích hlavních znaků je opakovanost. Nejedná se tedy o jednorázovou rvačku, případně spor mezi dětmi a mládeží. Pokud se kluci o přestávce poperou a druhý den spolu zase vychází, tak se o šikanu nejedná. Další charakteristikou tohoto sociálně patologického jevu je i jasně daná role oběti a agresora a nerovné postavení mezi nimi. Útoky nemusí být pouze fyzické, ale mohou zahrnovat i verbální urážky, včetně pomluv a psychoteroru (typické zejména pro dívčí kolektivy). Psychickou šikanu je pak také velmi těžké odhalit, protože není jasně viditelná.

Oběti i agresoři mají několik typických vlastností. Pro šikanující je typické, že jsou ve vztahu k šikanovanému v nějaké značně nevýhodě - lepší fyzická, nebo i duševní kondice atd. Přestože ve společnosti panuje klišé, že se musí jednat o problémové dítě, není tomu vždy tak. Bývají případy, kdy šikanují děti s dobrými školními výsledky, které se těší všestranné oblibě učitelů a spolužáků. Takovým typům agresorů se říká elegáni. Ti dokáží své činy poměrně snadno skrýt. O to jsou víc nebezpeční. Zpravidla pocházejí z rodin bez emocí a lásky, kde se uplatňuje autoritářská výchova a vojenský režim. Dalšími agresory jsou vtipálci, kteří šikanují pro zábavu, a pocházejí z prostředí bez dostatku duchovních a mravních hodnot. Pouze hrubiáni plní všeobecně zažité představy, že agresorem bývají žáci s kázeňskými problémy.

Šikanovanými, tedy oběťmi, se stávají děti, které se nějakým způsobem odlišují. Jedná se však o velmi zjednodušenou verzi, protože všichni jsme svým způsobem originál, a máme něco, co nás odlišuje od očekávaného průměru. Mnohdy se jedná o naprosto banální rozdíly. Stačí, aby se jednalo o dítě jiného etnika, se staršími, případně velmi mladými rodiči, z chudších, nebo lépe zabezpečených rodin. Aby se dítě stalo obětí, musí být nějakým způsobem oslabené oproti agresorům, nikoliv pouze odlišné.

Jak poznám, že je mé dítě šikanované?

Poznat, že je vaše dítě šikanované, je velmi náročné. V prvé řadě si musíte umět připustit, že se něco takového vůbec může stát. Nenechávejte se unášet klamnou představou, že je vaše dítě silné, a že si dokáže v takovém případě poradit. Bohužel se šikanované děti v drtivé většině rodičům, případně pedagogům, bojí se svými problémy řešit. Důvodů je mnoho. Tím nejčastějším je strach z možné odvety ze strany šikanujícího, ale i ostych a obavy, že nebudou brány vážně, případně klesnou v očích rodičů. 

Rodiče by rozhodně měli zpozornět, když dítě nemá ve škole žádné kamarády, se kterými by mohlo trávit volný čas. Dalšími varovnými faktory je výrazné zhoršení školního prospěchu, časté noční běsy, neomluvené absence, výhrůžky sebevraždou, poškozené nebo ztrácející se školní potřeby apod. Neberte ale na lehkou váhu ani případy, kdy dítě chodí do školy oklikou, případně se často dožaduje dovozu, či odvozu autem.

V případě, že je vaše dítě šikanované, obraťte se neprodleně na jeho třídního učitele, případně i ředitele, metodika prevence a výchovného poradce. Pokud máte ve spolupráci se školou pocit nezájmu, zkontaktujte také Českou školní inspekci. Domníváte-li se, že žádné kroky nepřispěly ke zlepšení klimatu ve třídním kolektivu, případně se šikana dostala do pokročilejších stádií, přemýšlejte i o změně školy. Při podezření, že byla na vašem dítěti spáchána trestná činnost, zkontaktujete Policii ČR.

Šikanování může naplňovat skutkovou podstatu několika trestných činů. Jedná se například o omezování osobní svobody, ublížení na zdraví, vydírání, loupež, znásilnění atd. Osoby, které nedosáhly věku 15 let, nejsou trestně odpovědné, ale to nijak nebrání tomu, aby jim úřady neuložily ochrannou výchovu. Mladiství, tedy starší 15 let, ale mladší 18 let, už trestně odpovědní jsou, a jejich provinění řeší soudy ve věcech mládeže. Zletilí, tedy starší 18 let, jsou plně trestně odpovědní.

Související

Více souvisejících

šikana Kyberšikana Násilí děti Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy