Celosvětové vzdělávání je v krizi! Papír je důležitější než znalosti nejen u nás

Komentář Petra Šulky – Poslední dobou otřásají světem vzdělanosti obrovské skandály, které dokazují, že k dosažení titulu nejsou potřeba znalosti, ale především známosti, a tak jako obvykle peníze. Vedle touhy podvodníků po titulu před jménem, mnohdy i za jménem, si ovšem za pád prestiže vzdělanosti může společnost sama.

Španělskem hýbe obrovský skandál. Univerzita Juana Carlose v Madridu prodávala tituly takovým způsobem, že i legendy plzeňské právnické fakulty se rdí. Mezi absolventy madridské instituce například patří Italové, kteří měli vykonat státní zkoušku z práva ve španělštině, aniž by znali, byť jen jediné slovo z jazyka Cervantesova. Falešné tituly vlastnili nejen pravicový politici ale i socialisté. Skandál dokonce míří i mezi nejbližší španělské královské rodiny.

Není to rozhodně jediný případ falešných titulů, který otřásl světem za posledních 20 let. Falešný titul vlastnil i německý ministr obrany. Existovala i možnost pořídit si falešný „originální“ titul z Harvardu. Falešné tituly otřásly i politickou scénou zemí jako je Barma. Turecký prezident Erdogan dodnes získání svého titulu nevysvětlil. Falešné vzdělání, jak vidíme není problémem jen české kotliny, ale věru globální. Jediné, co nás skutečně může utěšovat, je to, že se z drtivé většiny jedná o tituly z právnických fakult, a přímé ohrožení na životě, o které by se jednalo v případě falešných lékařských titulů, zatím nehrozí.

Všechny skandály s tituly jsou jako přes kopírák. Politik, podnikatel nebo úředník si potřebuje zvýšit prestiž a kvalifikaci, ale nemá čas, inteligenci anebo je prostě příliš líný. Zároveň zde pracuje zvrácená logika všech falzifikátorů, že když má někdo titul, nikoho nebude zajímat, jak k němu přišel. Na vinně ovšem nejsou jen politici, ale i obecný úpadek vzdělanosti. Pokud člověk před sto, ale ještě i dvaceti léty zvládl ukončit svoje vzdělání maturitou, byl to důkaz, že zvládl zkoušku z dospělosti.

Dnešní maturita proto veteránům staré maturity často přijde komicky jednoduchá. Je to vlastně jen drobná překážka v dalším vzdělávání. A bohužel mnohé vysoké školy jsou na tom se svojí úrovní bídněji než mnohá dobrá učiliště. U nás dokonce existuje i slušně fungující business s psaním diplomových prací na zakázku.  Ale pozor! I když si vybere zájemce o vzdělání těžký a prestižní obor neznamená to, že má automaticky vystaráno. Často je to bohužel naopak.

Který obor má u nás největší problémy s uplatněním? Filozofové? Sociologové? Či snad politologové? Samá voda! Jsou to architekti! Ročně vyprodukují stavební fakulty 800 absolventu tohoto jistě krásného a prestižního oboru. Ovšem trh je naprosto přesycen a kolem 15 % absolventů architektury ročně končí na pracovním úřadě. A opět to není jen český fenomén. Děje se tak po celém světě. Kruh neschopnosti reformovat vzdělání se uzavírá.

 Systém je potřeba nastavit tak, aby byla co nejmenší možnost jeho obcházení. Studenti by měli mít co nejmenší možnost obcházení zkoušek, termínů a opisování. Naopak univerzity by měly být státem kroceny a produkovat uměřené množství absolventů mnoha oborů. Pokud to totiž takto půjde dál degradace vzdělání, která je už dnes alarmující, může vést ke kolapsu celého vzdělávacího systému.  A to bude jistě větší katastrofa než to, že se pan ministr nebude moci pochlubit prázdným titulem.  

Související

Donald Trump

Trump vydal nařízení, kterým rozpustí ministerstvo školství. Studenti se bojí o budoucnost

Prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výkonný příkaz, který nařizuje postupné rozpuštění ministerstva školství. Tento krok představuje realizaci dlouholetého cíle Republikánské strany, která usiluje o převedení pravomocí v oblasti vzdělávání zpět na jednotlivé státy a místní samosprávy. Výnos nařizuje ministryni školství Lindě McMahon, aby „v maximální možné míře a v souladu se zákonem učinila veškeré nezbytné kroky k uzavření ministerstva školství“.

Více souvisejících

Školství univerzity Španělsko podvod Korupce

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

před 16 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

včera

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

včera

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď

Letní teploty příští týden sice nedorazí, denní maxima se ale podle ČHMÚ.cz budou pohybovat nad 20 stupni.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy