Celosvětové vzdělávání je v krizi! Papír je důležitější než znalosti nejen u nás

Komentář Petra Šulky – Poslední dobou otřásají světem vzdělanosti obrovské skandály, které dokazují, že k dosažení titulu nejsou potřeba znalosti, ale především známosti, a tak jako obvykle peníze. Vedle touhy podvodníků po titulu před jménem, mnohdy i za jménem, si ovšem za pád prestiže vzdělanosti může společnost sama.

Španělskem hýbe obrovský skandál. Univerzita Juana Carlose v Madridu prodávala tituly takovým způsobem, že i legendy plzeňské právnické fakulty se rdí. Mezi absolventy madridské instituce například patří Italové, kteří měli vykonat státní zkoušku z práva ve španělštině, aniž by znali, byť jen jediné slovo z jazyka Cervantesova. Falešné tituly vlastnili nejen pravicový politici ale i socialisté. Skandál dokonce míří i mezi nejbližší španělské královské rodiny.

Není to rozhodně jediný případ falešných titulů, který otřásl světem za posledních 20 let. Falešný titul vlastnil i německý ministr obrany. Existovala i možnost pořídit si falešný „originální“ titul z Harvardu. Falešné tituly otřásly i politickou scénou zemí jako je Barma. Turecký prezident Erdogan dodnes získání svého titulu nevysvětlil. Falešné vzdělání, jak vidíme není problémem jen české kotliny, ale věru globální. Jediné, co nás skutečně může utěšovat, je to, že se z drtivé většiny jedná o tituly z právnických fakult, a přímé ohrožení na životě, o které by se jednalo v případě falešných lékařských titulů, zatím nehrozí.

Všechny skandály s tituly jsou jako přes kopírák. Politik, podnikatel nebo úředník si potřebuje zvýšit prestiž a kvalifikaci, ale nemá čas, inteligenci anebo je prostě příliš líný. Zároveň zde pracuje zvrácená logika všech falzifikátorů, že když má někdo titul, nikoho nebude zajímat, jak k němu přišel. Na vinně ovšem nejsou jen politici, ale i obecný úpadek vzdělanosti. Pokud člověk před sto, ale ještě i dvaceti léty zvládl ukončit svoje vzdělání maturitou, byl to důkaz, že zvládl zkoušku z dospělosti.

Dnešní maturita proto veteránům staré maturity často přijde komicky jednoduchá. Je to vlastně jen drobná překážka v dalším vzdělávání. A bohužel mnohé vysoké školy jsou na tom se svojí úrovní bídněji než mnohá dobrá učiliště. U nás dokonce existuje i slušně fungující business s psaním diplomových prací na zakázku.  Ale pozor! I když si vybere zájemce o vzdělání těžký a prestižní obor neznamená to, že má automaticky vystaráno. Často je to bohužel naopak.

Který obor má u nás největší problémy s uplatněním? Filozofové? Sociologové? Či snad politologové? Samá voda! Jsou to architekti! Ročně vyprodukují stavební fakulty 800 absolventu tohoto jistě krásného a prestižního oboru. Ovšem trh je naprosto přesycen a kolem 15 % absolventů architektury ročně končí na pracovním úřadě. A opět to není jen český fenomén. Děje se tak po celém světě. Kruh neschopnosti reformovat vzdělání se uzavírá.

 Systém je potřeba nastavit tak, aby byla co nejmenší možnost jeho obcházení. Studenti by měli mít co nejmenší možnost obcházení zkoušek, termínů a opisování. Naopak univerzity by měly být státem kroceny a produkovat uměřené množství absolventů mnoha oborů. Pokud to totiž takto půjde dál degradace vzdělání, která je už dnes alarmující, může vést ke kolapsu celého vzdělávacího systému.  A to bude jistě větší katastrofa než to, že se pan ministr nebude moci pochlubit prázdným titulem.  

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.
Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

Více souvisejících

Školství univerzity Španělsko podvod Korupce

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 42 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy