Celosvětové vzdělávání je v krizi! Papír je důležitější než znalosti nejen u nás

Komentář Petra Šulky – Poslední dobou otřásají světem vzdělanosti obrovské skandály, které dokazují, že k dosažení titulu nejsou potřeba znalosti, ale především známosti, a tak jako obvykle peníze. Vedle touhy podvodníků po titulu před jménem, mnohdy i za jménem, si ovšem za pád prestiže vzdělanosti může společnost sama.

Španělskem hýbe obrovský skandál. Univerzita Juana Carlose v Madridu prodávala tituly takovým způsobem, že i legendy plzeňské právnické fakulty se rdí. Mezi absolventy madridské instituce například patří Italové, kteří měli vykonat státní zkoušku z práva ve španělštině, aniž by znali, byť jen jediné slovo z jazyka Cervantesova. Falešné tituly vlastnili nejen pravicový politici ale i socialisté. Skandál dokonce míří i mezi nejbližší španělské královské rodiny.

Není to rozhodně jediný případ falešných titulů, který otřásl světem za posledních 20 let. Falešný titul vlastnil i německý ministr obrany. Existovala i možnost pořídit si falešný „originální“ titul z Harvardu. Falešné tituly otřásly i politickou scénou zemí jako je Barma. Turecký prezident Erdogan dodnes získání svého titulu nevysvětlil. Falešné vzdělání, jak vidíme není problémem jen české kotliny, ale věru globální. Jediné, co nás skutečně může utěšovat, je to, že se z drtivé většiny jedná o tituly z právnických fakult, a přímé ohrožení na životě, o které by se jednalo v případě falešných lékařských titulů, zatím nehrozí.

Všechny skandály s tituly jsou jako přes kopírák. Politik, podnikatel nebo úředník si potřebuje zvýšit prestiž a kvalifikaci, ale nemá čas, inteligenci anebo je prostě příliš líný. Zároveň zde pracuje zvrácená logika všech falzifikátorů, že když má někdo titul, nikoho nebude zajímat, jak k němu přišel. Na vinně ovšem nejsou jen politici, ale i obecný úpadek vzdělanosti. Pokud člověk před sto, ale ještě i dvaceti léty zvládl ukončit svoje vzdělání maturitou, byl to důkaz, že zvládl zkoušku z dospělosti.

Dnešní maturita proto veteránům staré maturity často přijde komicky jednoduchá. Je to vlastně jen drobná překážka v dalším vzdělávání. A bohužel mnohé vysoké školy jsou na tom se svojí úrovní bídněji než mnohá dobrá učiliště. U nás dokonce existuje i slušně fungující business s psaním diplomových prací na zakázku.  Ale pozor! I když si vybere zájemce o vzdělání těžký a prestižní obor neznamená to, že má automaticky vystaráno. Často je to bohužel naopak.

Který obor má u nás největší problémy s uplatněním? Filozofové? Sociologové? Či snad politologové? Samá voda! Jsou to architekti! Ročně vyprodukují stavební fakulty 800 absolventu tohoto jistě krásného a prestižního oboru. Ovšem trh je naprosto přesycen a kolem 15 % absolventů architektury ročně končí na pracovním úřadě. A opět to není jen český fenomén. Děje se tak po celém světě. Kruh neschopnosti reformovat vzdělání se uzavírá.

 Systém je potřeba nastavit tak, aby byla co nejmenší možnost jeho obcházení. Studenti by měli mít co nejmenší možnost obcházení zkoušek, termínů a opisování. Naopak univerzity by měly být státem kroceny a produkovat uměřené množství absolventů mnoha oborů. Pokud to totiž takto půjde dál degradace vzdělání, která je už dnes alarmující, může vést ke kolapsu celého vzdělávacího systému.  A to bude jistě větší katastrofa než to, že se pan ministr nebude moci pochlubit prázdným titulem.  

Související

Více souvisejících

Školství univerzity Španělsko podvod Korupce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy