Obsah nového předmětu s názvem technika, který by se měl od září pilotně vyučovat v 53 základních školách, zatím není zcela hotový. Ministerstvo školství ho nyní s odborníky připravuje. Do konce června chce do tvorby učebních plánů zapojit učitele polytechnického vzdělávání a po konzultaci s nimi obsah předmětu dopracovat. Na dotaz ČTK to dnes uvedlo tiskové oddělení ministerstva.
O rozhodnutí zavést do základních škol nový předmět technika, informoval minulý týden novináře ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). Od roku 2022 by podle něj mělo jít o povinný předmět, už od letošního září by ho ale měly mít v rozvrhu děti v 53 pilotních školách. Havlíček uvedl, že je předmět napsán a připraven. Podle něj se bude lišit od dřívějších dílen a půjde o moderně pojatou výuku, která bude děti motivovat k propojování ručních a manuálních prací s novými technologiemi.
Podkladovou studii k zavedení nového předmětu vypracoval v Národním ústavu pro vzdělávání v loňském roce Jiří Dostál z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. "Společně s docentem Dostálem - propagátorem předmětu technika, který je rovněž autorem návrhu na zavedení tohoto předmětu do škol, se kterým byli premiér (Andrej) Babiš a ministr Havlíček seznámeni a podporují ho - intenzivně rozpracováváme konkrétní obsah výuky včetně očekávaných výstupů tohoto předmětu," uvedlo dnes ministerstvo školství.
"Ještě do konce června se pak setkáme s učiteli, kteří polytechnické vzdělávání již dnes úspěšně realizují v praxi, abychom po konzultaci s nimi obsah dopracovali," dodal úřad.
Podle podkladové studie by se měla technika zavést povinně jednu hodinu týdně ve všech ročnících druhého stupně základních škol. Cílem předmětu by mělo být naučit děti pracovat s různými druhy materiálu a nástroji, jako jsou třeba šroubovák, kladívko či kleště. Na úkor jakých jiných předmětů má být technika zavedena, tiskové oddělení ministerstva neupřesnilo. Neuvedlo ani, kolik by zavedení nového předmětu mělo stát a jak budou zajištěny materiální a personální podmínky pro tento předmět.
Zavedení předmětu Technika do ZŠ vzbudilo obrovský ohlas. Kombinace praktické výuky s novými technologiemi se rozjede pilotně v září na 53 školách, v roce 2022 bude na všech ZŠ. Dnešní RVVI potvrdila dohodu MŠMT a MPO. https://t.co/7FinvLKsRi
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) 31. května 2019
Větší podporu technického vzdělávání a výuky praktických dovedností ve školách prosazuje dlouhodobě například Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Záměr navrátit do škol předmět, kterému se dříve říkalo dílny, dosud narážel na chybějící prostory ve školách i jejich zastaralé vybavení, nedostatek místa v rozvrhu a málo peněz.
Požadavky na rozšíření výuky mají i odborníci na další předměty - například matematici nebo sportovci. Ministerstvo už dříve uvedlo, že s větším zařazením techniky počítá, ale konkrétní podoba jejího zapracování do výuky bude záležet i na dalším vývoji debat o potřebných změnách v rámcových vzdělávacích programech, které určují obsah učiva. Debatu o revizích zahájil ministr v únoru s tím, že do nich zapojí širokou veřejnost. Odborníci na kariérní poradenství, kteří se na přípravách změn v učivu podílí, už dříve ČTK řekli, že se zavedením povinného předmětu technika nesouhlasí.
Související
Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek
Prázdniny v novém školním roce 2024/25: Víme, kdy budou mít děti volno
ministerstvo školství , Karel Havlíček , Školství
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
před 1 hodinou
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
před 1 hodinou
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
před 1 hodinou
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
před 2 hodinami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 3 hodinami
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 4 hodinami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 4 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 4 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 4 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 5 hodinami
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 5 hodinami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 7 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Finské úřady vyšetřují poškození podmořského kabelu, který vede Baltským mořem do Německa. Upozornil na to server DW. Státem vlastněná společnost Cinia v pondělí oznámila, že odhalila problém u kabelu C-Lion1.
Zdroj: Lucie Podzimková