V Česku vznikla panika! Co nás čeká?

Praha - Akademici se s vládou na změně financování vysokého školství neshodnou a systém tak zůstane stejný. V Radiožurnálu to v pátek řekl člen NERV Daniel Münich, podle kterého navíc panuje v Česku panický strach z toho, že by případné změny vedly jen k horšímu.

Veřejnou diskuzi vyvolaly věcné záměry dvojice zákonů, které nyní míří na vládu, a které by měly změnit podobu českého vysokého školství. Předlohy se ale setkaly s ostrou kritikou akademiků, kteří předpovídají jejich negativní dopad na celý systém terciárního vzdělávání. Proto apelují na vládu, aby zákony v předložené podobě nepodporovala. Podle Münicha je ale šance, že by se akademická obec na podobě reforem shodla s vládou jen minimální."Akademici a reprezentace vždy budou protestovat, víc nebo míň. Ale nikdy nebude naprostý konsenzus v tom, co by mělo být. Těch pokusů už bylo několik a většinou to skončí tím, že tak nakonec nebudeme nic moc dělat, uděláme pár drobných úprav a zachováme status quo, kterému každý rozumí," řekl v pořadu 20 minut Radiožurnálu Münich, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a zároveň spoluautor Bílé knihy terciárního vzdělávání.Dodal, že současný systém sice příliš nefunguje, ale obava z jeho změny většinou převáží a zůstává tak zachovaný současný stav. "Žádné zázraky ten systém negeneruje – až na výjimky – ale dokážeme s tím všichni žít, protože je strach, panický, v České republice, že cokoliv se udělá, dopadne ještě hůř, než je," uvedl.Proti návrhu reformy se kromě studentů, kterým vadí především zavedení školného, postavily také Česká konference rektorů a Rada vysokých škol. Rektorům se nelíbí například spojení titulů docenta a profesora s funkčním místem v mateřské vysoké škole a omezení udílení doktorského titulu jen pro školy univerzitního typu.Akademická obec Univerzity Karlovy na svém čtvrtečním jednání odsouhlasila text rezoluce, ve které vyzývá vládu, aby zákony nepodporovala, a zároveň upozorňuje, že je připravena proti nim nadále protestovat. Po včerejším studentském průvodu k úřadu vlády se tak mohou další akce uskutečnit na přelomu února a března.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR reformy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy